Program “Czyste powietrze” – co wybierają inwestorzy

Przez Monika
W Klienci indywidualni
9 lipca, 2019
0 komentarzy
574 Views

Rządowy program “Czyste powietrze” ruszył we wrześniu 2018 roku. Minęło więc już kilkanaście miesięcy od jego startu i możemy poznać pierwsze wybory beneficjentów projektu.

The Modern interiorW największym w historii krajowym programie mającym na celu poprawę jakości powietrza, od września 2018 roku do 5 kwietnia br. wojewódzkie fundusze ochrony środowiska przyjęły ponad 41,7 tys. wniosków. 

Najwięcej wniosków wpłynęło do WFOŚiGW z Katowic (ponad 5,3 tys.) oraz Warszawy i Krakowa (po 4,49 tys). Na przeciwnym biegunie znalazła się Zielona Góra (861). Niewiele lepiej było w Szczecinie, Olsztynie oraz Opolu (po ok. 1,2 tys.).

W całej Polsce podpisano niewiele ponad 4,8 tys. umów o dofinansowanie. Na tym polu najlepsze były Kielce (644) oraz Warszawa (632). Najgorszy zaś Białystok (69).

Ponadto, z 41,7 tys. wszystkich złożonych wniosków – 27,7 tys. dotyczyło inwestycji w istniejących budynkach, a 11,3 tys. w domach nowo budowanych. Przypominamy, że dofinansowanie może objąć inwestycje rozpoczęte nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Dofinansowanie w postaci dotacji i preferencyjnych kredytów można uzyskać na kotły węglowe najwyższej klasy, kotły gazowe, kotły na pellet, a także pompy ciepła. Na montaż kolektorów słonecznych oraz domowych systemów fotowoltaicznych przewidziano dofinansowania w formie preferencyjnych pożyczek. Udział tych technologii we wszystkich wnioskach złożonych do 22 marca wnosił 7%.

 

Popularność poszczególnych źródeł ciepła?

Największy udział urządzeń grzewczych w złożonych wnioskach miały:

– kotły na pelet – 18,8% (7337 wniosków),

– kotły węglowe – 15,5% (6075 wniosków),

– udział pomp ciepła w poszczególnych technologiach wyniósł 19,7% (7717 wniosków), w tym:

  •      – 8% pompy ciepła typu powietrze-woda do c.w.u.,
  •      – 7,4% pompy ciepła typu powietrze-woda łącznie na cele c.o. i c.w.u.,
  •      – 3,9% gruntowe pompy ciepła typu solanka-woda,
  •      – 0,4% pompy ciepła typu powietrze-woda wyłącznie do c.o.

 

Więcej informacji o możliwościach dofinansowania w Programie “Czyste powietrze” znajdziecie TUTAJ.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: