Powstanie Zachodniopomorska Dolina Wodorowa

Przez Monika
W Newsy
1 grudnia, 2022
0 komentarzy
133 Views

Mimo, że wodór odgrywa obecnie znikomą rolę w polskim sektorze elektroenergetycznym, to powstanie kolejnej już doliny wodorowej nadaje coraz większą rolę temu rodzajowi paliwa.

Czym są doliny wodorowe?

Dolina wodorowa jest projektem, który wspiera rozwój technologii wodorowych, aby miały one realny wpływ na zieloną transformację systemu energetycznego. Odbywa się to w kooperacji firm, organizacji i władz publicznych. Zadaniem takich przedsięwzięć jest przyciąganie inwestycji w zakresie zielonej energetyki odnawialnej oraz pozyskiwanie funduszy, aby przyciągać potencjalnych inwestorów.

Takie doliny wodorowe działają już w różnych krajach, w ostatnich latach powstają też w Polsce. Istnieją już Dolina Śląska, Dolnośląska, Pomorska, Mazowiecka, Podkarpacka, a w dniu 28 listopada 2022 roku zadecydowano, że kolejna Dolina Wodorowa powstanie również w województwie zachodniopomorskim. Podpisano w tej kwestii już list intencyjny.

Tworzenie Dolin Wodorowych to kolejny krok w kierunku rozwoju technologii wodorowych i gospodarki wodorowej, która obejmie produkcję, transport, magazynowanie i końcowe zastosowanie wodoru w różnych jej sektorach.

Technologia wodorowa ważna dla BDR THERMEA

Dla nas technologia wodorowa również wydaje się atrakcyjną alternatywą zmierzającą w kierunku zielonej transformacji energetycznej. Od kilku lat stawiamy na rozwój technologii wodorowej w technice grzewczej.

Przypomnijmy, że kotły w 100% wodorowe Remeha już od 2019 roku były częścią kilku projektów pilotażowych w Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Natomiast w Niemczech na potrzeby pilotażowego projektu przekształcono część istniejącego rurociągu gazu ziemnego, aby mógł on przesyłać 100% wodoru. W tym celu 500 metrów gazociągu zostało odłączonych od sieci gazowej a podłączonych do magazynu wodoru. BDR Thermea zainstalowała w budynkach kotły wodorowe, aby przetwarzać wodór na ogrzewanie. Jak zauważa Heinz Werner Schmidt, dyrektor zarządzający BDR Niemcy: „Dzięki pomyślnemu dostosowaniu sieci gazowej do transportu wodoru pokazujemy, że ta bezemisyjna technologia nie jest już tylko wizją przyszłości”.

Natomiast jeszcze w tym roku BDR Thermea przeprowadzi pierwsze zastosowanie kotłów na dużą skalę w rzeczywistych warunkach w Lochem w Holandii, gdzie 15 monumentalnych domów będzie ogrzewanych czystym wodorem z istniejącej sieci gazowej.

– Naszym zdaniem zielony wodór to jeden ze sposobów na dekarbonizację większych budynków. Dzięki wodorowi można magazynować energię odnawialną przez dłuższy czas i pomóc w uniknięciu dużych obciążeń sieci w momentach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ponieważ budynki komercyjne znacząco przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla w Europie, ich przejście na rozwiązania neutralne pod tym względem ma kluczowe znaczenie – mówi Emilia Cabral, dyrektor Centrum Kompetencji BDR Thermea ds. Rozwiązań Komercyjnych.

Grupa BDR Thermea przygotowuje prototypy urządzeń do testów w całej Europie. Pierwsze z nich mogą być uruchomione do końca roku. Zademonstrowane zostaną różne możliwości użycia kotła wodorowego, na przykład wdrożenie go w miejscach lokalnego wytwarzania wodoru z rozwiązaniami do przechowywania czy w konfiguracji hybrydowej z pompą ciepła, w której wodór pokryłby zapotrzebowanie na energię w momentach szczytowego zapotrzebowania.

Źródło: Globenergia.pl, NFOŚiGW

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: