Powietrzne pompy ciepła – wymogi montażu

Przez Adam
W Instalatorzy
12 marca, 2019
0 komentarzy
11544 Views

Podczas montażu większości urządzeń konieczne jest stosowanie się zarówno do wytycznych samego producenta, jak i wymogów prawnych. Nie inaczej jest z powietrznymi pompami ciepła.

Alezio S V200_2W przypadku powietrznych pomp ciepła mamy do czynienia z dwoma typami rozwiązań: split oraz monoblok. Pierwsza opcja składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej, z kolei druga z jednej, w której znajduje się kompletny układ chłodniczy. Wymogi związane z poszczególnymi typami urządzeń są jednak takie same.

Jednostka wewnętrzna

Pomieszczenie, w którym zamontowana będzie pompa ciepła w wersji z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. powinno mieć wysokość min. 2-2,4m. Jeśli nie jest to możliwe, najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na pompę z oddzielnym buforem i zasobnikiem c.w.u. – co często stosowane jest podczas modernizacji. Poza tym należy zaznaczyć, że jednostki wewnętrzne powietrznych pomp ciepła zajmują minimalną powierzchnię – mniej niż 1m2(w wersji  z wbudowanym zasobnikiem c.w.u.), i wyglądają bardzo estetycznie.

Jednostka zewnętrzna

Ogromną zaletą powietrznych pomp ciepła i wykorzystywanych przez nie jednostek zewnętrznych jest fakt, że nie wymagają przeprowadzania kosztownych prac ziemnych. Dla ich działania nie ma znaczenia także posadowienie względem stron świata. Decydując się na to rozwiązanie przede wszystkim należy przestrzegać zalecanych przez producentów odległości od elewacji i pozostałych przeszkód występujących w najbliższym otoczeniu. Miejsce montażu powinno znajdować się na fundamencie na wysokości ok. 30-60 cm lub elewacji budynku. Istotne jest także to, aby miejsce w którym zostanie zainstalowana jednostka pozwalało na odprowadzenie skroplin powstałych w procesie odszraniania parownika jednostki zewnętrznej pompy ciepła. Lokalizacja jednostki powinna również uwzględniać maksymalną długość i trasę instalacji chłodniczej, a odległości pomiędzy jednostką wewnętrzną, a zewnętrzną mogą wynosić najczęściej ok. 10-20 m. Stosowanie się do zalecanych odległości zapewni małe straty na rurach oraz brak konieczność uzupełnienia czynnika chłodniczego.

 

Powietrzne pompy ciepła są urządzeniami cichymi. Najczęściej poziom ciśnienia akustycznego znajduje się w przedziale od 50 do 65 dB (mierzony 1 m od jednostki zewnętrznej) i ok. 35 dB (mierzone 6-10 m od jednostki zewnętrznej). Przy zamkniętych oknach urządzenie nie powinno więc być słyszalne wewnątrz domu.

Niektóre z powietrznych pomp ciepła, np. Alezio marki De Dietrich, posiada tryb pracy nocnej, który pozwala nie tylko na oszczędności energii, ale odpowiada także za obniżenie prędkości wentylatora i tym samym wyciszenie jednostki.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: