Powietrzna pompa ciepła vs kolektory słoneczne

Przez Adam
W Instalatorzy
27 sierpnia, 2019
0 komentarzy
931 Views

Do ogrzewania ciepłej wody użytkowej warto zastosować ekologiczne rozwiązanie. Jakie są różnice pomiędzy systemem solarnym, a pompą ciepła? Co najlepiej sprawdzi się w perspektywie kilkunastu lat użytkowania? 

Pompy ciepłaTak naprawdę oba sposoby pozyskiwania c.w.u. są bardzo dobre. To rozwiązania skuteczne i szybkie, które korzystają z odnawialnych źródeł energii. Jeżeli chodzi o obsługę urządzeń to tutaj również trudno wskazać lepsze, ponieważ nie wymagają one od użytkowników specjalnych czynności. Co jednak różni te dwa systemy? 

Kolektory słoneczne są droższym rozwiązaniem, ale zapewniają najniższe koszty eksploatacji, dlatego jest to dobry wybór w miejscach o dużym zużyciu c.w.u. Warto wziąć po uwagę fakt, że instalacja solarna działa przez cały czas i nie możemy jej nagle wyłączyć. Co oznacza, że nie będzie to korzystny zakup w przypadku, kiedy zapotrzebowanie na wodę zmienia się w zależności od okresu. Dotyczy to w szczególności lata, gdy zachodzi potrzeba chłodzenia zbiornika w celu uniknięcia awarii instalacji. W tej sytuacji świetnie sprawdzą się pompy ciepła, które ogrzewają wodę tylko wtedy, gdy jej potrzebujemy, są również tańsze i prostsze w montażu. 

Podsumowując, przy wyborze instalacji opierającej się za odnawialnych źródłach energii warto zapamiętać kilka kwestii. Pompa ciepła będzie korzystniejsza przy niewielkim zapotrzebowaniu na ciepłą wodę, której zużycie jest nieregularne w ciągu roku. Natomiast, kiedy nasz obiekt opiera się na ciągłym i dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę np. w obiektach sportowych, hotelach lub przedsiębiorstwach zdecydowanie lepiej sprawdzą się kolektory słoneczne. 

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: