Powietrzna pompa ciepła – dlaczego większa wydajność nie jest rozwiązaniem?

Przez Adam
W Instalatorzy
21 maja, 2019
0 komentarzy
1596 Views

Dobranie odpowiedniej mocy dla wielu urządzeń bywa kłopotliwe. Często słyszy się opinie, że lepiej jest mieć jej nadwyżkę, bo nigdy nie wiadomo, kiedy większa moc może okazać się przydatna. Czy takie przekonanie jest prawidłowe w stosunku do powietrznych pomp ciepła i czy warto inwestować w mocniejsze urządzenie?

pompechaleur_ 70x100.inddWśród inwestorów jednym z najczęściej popełnianych błędów jest dobór zbyt małego urządzenia. Efektem niedowymiarowania powietrznej pompy ciepła są zwykle zbyt wysokie koszty eksploatacyjne i/lub niedogrzanie budynku.

Wybierając spośród pomp ciepła, można zastanawiać się też nad doborem urządzenia o większej wydajności, aby jego moc w temperaturze obliczeniowej równała się zapotrzebowaniu na moc grzewczą danego obiektu. Takie rozwiązanie jest jednak ekonomicznie nieuzasadnione. Wszystko dlatego, że koszt inwestycyjny urządzenia większej mocy będzie większy w porównaniu do tego o mniejszej wydajności. Należy zwrócić uwagę, że okresy w których temperatury zewnętrzne osiągają wartości poniżej -15°C stanowią tylko kilka dni w roku, więc dodatkowe wsparcie systemu musi pokryć jedynie niewielką część rocznego zapotrzebowania budynku na energię cieplną.

Kolejnym aspektem jest niższa sprawność powietrznych pomp ciepła w najzimniejszych dniach roku. Powoduje to, że roczny koszt eksploatacji systemu, w którym działa wyłącznie pompa ciepła będzie podobny, niż w przypadku pracy urządzenia wspomaganego grzałką lub kotłem.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: