Porównanie kosztów ogrzewania w zależności od zastosowanego systemu

Przez Monika
W Porady
22 września, 2022
0 komentarzy
665 Views

W całej Europie prowadzony jest szereg działań, które mają na celu sprawić, aby stan powietrza w europejskich miastach i wsiach był zadowalający. Szczególnie, że to, czym grzejemy nasze domy zimą ma kolosalne znaczenie dla funkcjonowania naszej planety. Niestety większość polskich nieruchomości jest ogrzewanych w nieekologiczny sposób. Tymczasem rodzaj stosowanego do ogrzewania urządzenia ma znaczenie nie tylko ze względu na ekologię, ale także możliwe do osiągnięcia oszczędności. Co więcej, nawet uznane za ekologiczne i ekonomiczne urządzenia różnią się między sobą wydajnością, a co za tym idzie koszt ogrzewania nimi będzie różny. 

Koszty ogrzewania – porównanie różnych urządzeń w domu energooszczędnym

Wznoszenie domu energooszczędnego wiąże się z poniesieniem nieco wyższych kosztów budowy, niż domu o standardowych parametrach. Jednak przy odpowiednim doborze materiałów i technologii, można uzyskać dobrą relację nakładów inwestycyjnych do parametrów obiektu. 

Instalacje grzewcze w domu energooszczędnym muszą charakteryzować się wysoką sprawnością. Charakterystyka przegród budowlanych powoduje, że moc grzewcza zamontowanych urządzeń odpowiedzialnych za komfort cieplny w budynku nie musi być duża. Bardzo dobra termoizolacja, a co za tym idzie ograniczone straty ciepła do otoczenia sprawiają, że idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła.  Wykorzystują one darmową energię z gruntu lub powietrza wpływając na obniżenie kosztów użytkowania domu. 

Ograniczenie kosztów nie polega tylko na korzystaniu z naturalnej energii, ale także m.in. na braku konieczności wykonania przyłącza gazowego, budowy komina spalinowego, a także specjalnego pomieszczenia na kotłownię. Niektóre z urządzeń, np. gruntowa pompa ciepła GSHP firmy De Dietrich, oprócz standardowego wykorzystania do celów centralnego ogrzewania i podgrzania ciepłej wody użytkowej, umożliwiają także chłodzenie pomieszczeń dzięki funkcji chłodzenia aktywnego w standardzie. Poza tym pompy ciepła dają niezależność od wahających się na rynku cen nośników energii i przede wszystkim niskie koszty eksploatacyjne. Duża część użytkowników zwraca również uwagę na ich ekologiczne i ekonomiczne działanie – zasilane energią elektryczną, zużywają znacznie mniej prądu, niż dostarczają ciepła do budynku. 

Znaczna część energii cieplnej, bo aż ok. 80%, czerpana jest ze źródeł odnawialnych, co daje redukcję kosztów ogrzewania nawet do 70% w porównaniu do instalacji tradycyjnych. Pompy ciepła gwarantują też większą estetykę i oszczędność miejsca. Wszystko dlatego, że najefektywniej pracują w połączeniu z niskotemperaturowym systemem grzewczym tj. ogrzewaniem podłogowym i ściennym, eliminując konieczność montażu nieestetycznych grzejników. 

Porównanie kosztów ogrzewania domu wg POBE

Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) publikuje raz na kwartał wyniki obliczeń kosztów ogrzewania budynków w Polsce na podstawie danych z konkretnego  kwartału. Obliczenia są przygotowywane za pomocą autorskiego narzędzia POBE – specjalnie przygotowanego kalkulatora w formie pliku. Kalkulator można pobrać ze strony www POBE. POBE co kwartał publikuje obliczenia średnich kosztów ogrzewania dla różnych budynków, o różnych potrzebach energetycznych, ogrzewanych różnymi urządzeniami. Prezentujemy wybrane wyniki tych obliczeń dla drugiego kwartału 20222 roku.

Roczny koszt ogrzewania nowego budynku o powierzchni ogrzewanej 160 m2 w standardzie programu „Moje Ciepło” wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny w przypadku kotła  węglowego (55 stopni Celsjusza, sprawność średnioroczna 63%) to 5080 zł/rocznie. Kocioł gazowy kondensacyjny (gaz ziemny), 55 stopni Celsjusza, sprawność średnioroczna 89% generuje koszt 3270 zł/rocznie Z kolei pompa ciepła powietrze/woda, SCOP=3,36 taryfa G12w, ogrzewanie podłogowe 35 stopni Celsjusza – 2700 zł/rocznie. 

Roczny koszt ogrzewania budynku (poddanego termomodernizacji do standardu WT 2017 – EU 80 kWh/m2rok) o powierzchni ogrzewanej 160 m2, wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej rodziny 4-osobowej dla kotła węglowego (55 stopni Celsjusza, sprawność średnioroczna 64%) – 8360 zł/rocznie Kocioł gazowy kondensacyjny (gaz ziemny), 55 stopni Celsjusza, sprawność średnioroczna 91% – 5320 zł/rocznie, a pompa ciepła powietrze/woda, SCOP=3,65 taryfa G12w, ogrzewanie podłogowe 35 stopni Celsjusza – 3120 zł/rocznie

Roczny koszt ogrzewania budynku z brakiem lub niewielką izolacją termiczną (EU 170 kWh/m2rok) o powierzchni ogrzewanej 160 m2, wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej rodziny 4-osobowej. Kocioł węglowy, 55 stopni Celsjusza, sprawność średnioroczna 64% to koszt 15 730 zł/rocznie. Kocioł gazowy kondensacyjny (gaz ziemny), 55 stopni Celsjusza, sprawność średnioroczna 91% – 9550 zł/rocznie. Pompa ciepła powietrze/woda, SCOP=3,65 taryfa G12w, ogrzewanie podłogowe 35 stopni Celsjusza – 5430 zł/rocznie. Dane stanowiące porównanie kosztów ogrzewania domu w różnych technologiach uwzględniają koszty energii w II kwartale 2022 roku.

Porównanie kosztów ogrzewania 2022 pokazuje, że w dzisiejszych czasach warto postawić na odnawialne źródła energii. Pompa ciepła opłaca się zdecydowanie najbardziej, a kocioł węglowy najmniej. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że na efektywne urządzenie grzewcze, które ma zastąpić stare, nieekologiczne można otrzymać wysokie dofinansowanie np. z programu “Czyste Powietrze”. Porównanie ogrzewania gazem i pompą ciepła – mimo że kocioł kondensacyjny jest bardzo wydajny – również daje przewagę odnawialnemu źródłu energii. 

Porównanie kosztów ogrzewania – kiedy pompa ciepła się opłaca

Wiemy już, że pompy ciepła są zarówno ekologicznym, skutecznym jak i oszczędnym rozwiązaniem. Zastosowane w nich metody pozyskiwania energii z otoczenia zapewniają utrzymanie niskich kosztów użytkowania, a przez to i wysoką konkurencyjność na rynku systemów grzewczych. Należy jednak zadbać o właściwe wykonanie instalacji pompy ciepła, a konkretnie o wybór odpowiedniej firmy instalacyjnej. 

Jednym z obowiązków wykonawcy jest zapoznanie klienta z obowiązującą ofertą, jej warunkami oraz czuwanie nad tym, aby instalacja została wykonana zgodnie z założeniami projektowymi. Inwestor nie musi znać wszystkich dostępnych rodzajów oraz modeli pomp, które pojawiają się na rynku – a jest ich bardzo wiele. Różnią się od siebie zarówno zakresem pełnionych funkcji, m.in: możliwość podgrzewania wody w basenie, klimatyzacja, jak i źródłem pozyskiwania energii. Dlatego to wykonawca powinien pomóc w wyborze optymalnego urządzenia oraz zadbać o prawidłowy przebieg instalacji. Tylko w ten sposób inwestor zyska pewność, że system będzie działał sprawnie, a więc dostarczy odpowiednią ilość ciepła do domu przy zachowaniu niskich kosztów ogrzewania.  

Po dokonaniu wyboru urządzenia pod inwestycję należy zapewnić szczelność wykonania instalacji, gdyż jej niepoprawny montaż może wpłynąć na dostarczenie niewystarczającej ilości ciepła do domu. Oprócz kolektora zewnętrznego na całość systemu składają się również jego wewnętrzne elementy: instalacja grzewcza oraz pompa ciepła umieszczona w jednym z pomieszczeń domu. Urządzenia przystosowane są do pracy zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i instalacją grzejnikową. Dokonując wyboru warto jednak mieć na uwadze, że największą wydajność pompa osiąga we współpracy z systemem powierzchniowym, niskotemperaturowym, który gwarantuje nie tylko wysoką sprawność układu, ale również przyczynia się do zmniejszenia comiesięcznych rachunków za ogrzewanie.  

Tzw. „podłogówka” wykonana jest z połączonych ze sobą rurek, przez które transportowane jest ciepło w celu ogrzania pomieszczeń. Również i w tym przypadku, aby uzyskać odpowiednią pracę układu należy zadbać o szczelność instalacji. Dobór odpowiedniej długości pętli oraz ułożenie i rozstaw rur także znacząco wpływają na prawidłowe działanie całego systemu, zapewniając jego sprawne funkcjonowanie.

Prawidłowe wykonanie ogrzewania opartego na pompie ciepła wymaga wiedzy technicznej na odpowiednim poziomie, dlatego tak ważne jest wybranie właściwej firmy, która zapewni profesjonalnie wyszkolony zespół fachowców, specjalizujących się w wybranym przez inwestora systemie. Cenny z punktu widzenia właściciela pompy jest również fakt, by specjalista służył pomocą przez cały okres użytkowania urządzenia, a nie tylko do momentu zakupu. Zapewnia nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu instalacyjnego, odpowiednim ułożeniem rurociągu oraz doborem właściwego rozstawu i długości rur.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: