Są głośne, drogie i awaryjne? Obalamy mity dotyczące pomp ciepła

Przez Adam
W Instalatorzy
3 lipca, 2023
0 komentarzy
248 Views

Wokół pomp ciepła narosło kilka mitów. Stereotypowo uważa się, że są one wydajne tylko w ciepłym klimacie, a do tego energochłonne i mało opłacalne. W naszym artykule rozprawiamy się z najczęściej występującymi mitami dotyczącymi pomp ciepła.

Mit 1: Pompy ciepła są skuteczne tylko w ciepłym klimacie

Pompy ciepła mogą wydajnie działać zarówno w ciepłych, jak i chłodniejszych regionach. Mimo że starsze modele pomp ciepła mogły mieć problemy z ekstremalnie niskimi temperaturami, nowoczesne urządzenia są zaprojektowane do wydajnej pracy nawet w warunkach ujemnych temperatur. Dlaczego? Ponieważ pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza, wody lub gruntu, a co więcej, wyposażone są w zaawansowane technologie optymalizujące ich wydajność. Przykładem są udoskonalone czynniki chłodnicze pozwalające na efektywne ogrzewanie w chłodniejszym klimacie. Wiele modeli pomp ciepła marki De Dietrich, np. Modena, Alezio S R32 czy Strateo R32 przeszły na czynnik chłodniczy R32, który poprawia wydajność w trybie ogrzewania, chłodzenia i podgrzewania c.w.u.

Pamiętajmy, że regionem, w którym pomp ciepła instaluje się najwięcej jest (zimna) Skandynawia. Ponad połowa Norwegów posiada już je w swoich domach i korzysta z nich jako podstawowego źródła ciepła do ogrzewania budynków. Jak pokazują badania, jedynie przy bardzo dużych mrozach powietrzne pompy ciepła mogą wspomagać się innym szczytowym źródłem ciepła (np. grzałką elektryczną lub kotłem).

Polskie zimy (m.in. przez zmiany klimatyczne) są coraz łagodniejsze i w efekcie występuje niewiele dni z temperaturą niższą niż -15 st. C., dlatego też argumenty mówiące o tym, że pompa ciepła nie ogrzeje efektywnie domu w naszym klimacie są nieprawdziwe. Mimo to pompy ciepła marek De Dietrich i Baxi mają szeroki zakres pracy – np. Auriga A marki Baxi pracuje w temperaturach zewnętrznych w trybie grzania do -25 st. C, natomiast w trybie chłodzenia do +43 st. C.

Mit 2: Pompy ciepła są drogie w instalacji i eksploatacji

Chociaż początkowy koszt zakupu i instalacji pompy ciepła może być wyższy niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych, w dłuższej perspektywie mogą one być bardziej opłacalne. Pompy ciepła są wysoce energooszczędne, co z czasem może znacznie obniżyć rachunki za energię.

Ponadto dostępne są różne zachęty w postaci dofinansowań, które mogą pomóc w zrekompensowaniu początkowych, dość wysokich kosztów. Przykładem są rozbudowane, rządowe systemy dotacyjne, jak „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd” i „Moje Ciepło”, możliwość uzyskania ulgi termomodernizacyjnej, ale także lokalne dofinansowania typu „Zmień piec”.

raport

Mit 3: Kotły są tańsze w eksploatacji niż pompy ciepła

Z prognoz przygotowywanych m.in. przez POBE dotyczących kosztów eksploatacji pompy ciepła w budynkach jednorodzinnych na II kwartał 2023 roku wynika, że będą one niższe od kosztów użytkowania kondensacyjnych kotłów gazowych.

W ostatnim czasie zarówno energia elektryczna, jak i gaz podrożały.  Aby obniżyć koszty eksploatacji pomp ciepła można pomyśleć o instalacji fotowoltaiki, która wyprodukuje prąd wykorzystując energię słoneczną. Jednak według najnowszych zapowiedzi i wytycznych politycznych, już w 2024 roku możemy liczyć na spadek cen energii elektrycznej, ale przy jednoczesnych wzrostach cen gazu. Co to oznacza? Podwyżki cen gazu wpłyną na wzrost kosztów eksploatacji kotłów gazowych. W takim kontekście warto więc zastanowić się nad tym, czy to nie pompy ciepła w dłuższej perspektywie czasowej nie będą tańsze w użytkowaniu niż kotły gazowe.

Mit 4: Pompy ciepła nie zapewniają wystarczającego ogrzewania lub chłodzenia

Pompy ciepła są zaprojektowane tak, aby zapewnić zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie, a nawet przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Mogą pobierać ciepło z powietrza zewnętrznego lub gruntu i przenosić je do pomieszczeń zimą, natomiast latem mogą odwrócić ten proces, aby zapewnić chłodzenie. Przy odpowiednim doborze, instalacji i konserwacji pompy ciepła mogą więc skutecznie zaspokoić potrzeby budynku w zakresie ogrzewania, chłodzenia, a nawet produkcji c.w.u.

Mit 5: Pompy ciepła są głośne

Starsze modele pomp ciepła generowały więcej uciążliwych dźwięków, ale nowoczesne pompy ciepła posiadają np. funkcję redukcji hałasu, dzięki której działają na tyle cicho, że ich praca nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Co więcej, producenci nieustannie pracują nad zredukowaniem poziomu hałasu. Dla przykładu, Platinum BC Smart iR32 marki Baxi posiada tryb cichy w standardzie, co sprawia, że jej praca jest niemal niezauważalna. Natomiast HPI S od De Dietrich, dzięki doskonałej izolacji akustycznej, także może pracować cicho – na poziomie 58-77 dB(A) w zależności od modelu jednostki zewnętrznej.

 Warto przy tym pamiętać, że właściwa instalacja i regularna konserwacja urządzenia mogą również przyczynić się do zminimalizowania hałasu podczas pracy. Dlatego wybierając firmę instalacyjną, najlepiej postawić na autoryzowanych montażystów, którzy przeszli odpowiednie szkolenia, a ich kompetencje i umiejętności zostały potwierdzone np. certyfikatami. W naszej bazie znajdziesz autoryzowanych instalatorów marek De Dietrich i Baxi – wybieraj więc spośród najlepszych!

Mit 6: Pompy ciepła wymagają częstych napraw i konserwacji

Jak w przypadku każdego systemu HVAC, regularna konserwacja jest niezbędna do utrzymania optymalnej pracy pompy ciepła. Jednak urządzenia te mają na ogół mniej elementów mechanicznych niż tradycyjne kotły gazowe, co czyni je mniej podatnymi na awarie. Przy odpowiedniej konserwacji, dobrze zainstalowana i wysokiej jakości pompa ciepła może być niezawodna i bezawaryjna przez lata.

Przy okazji ważne jest, aby przy wyborze pompy ciepła zwrócić uwagę na długość gwarancji, jakiej udziela producent urządzenia oraz firma instalacyjna. Marka De Dietrich zna swoje urządzenia od najmniejszej części, dlatego wie, że można na nich polegać przez długie lata. Aby zapewnić jeszcze większy komfort użytkowania, jako nieliczni na rynku wydłużyliśmy okres gwarancji na pompy ciepła aż do 5 lat! Tak długa gwarancja dotyczy m.in. urządzeń: Alezio S R32, Alezio S V200 R32, HPI S, Modena, Strateo R32 czy GSHP.

Mit 7: W razie awarii prądu kocioł jest pewniejszy

Pompa ciepła w swojej pracy w znacznej części wykorzystuje OZE, czyli odnawialne źródła energii, natomiast istnieją sytuacje, gdy podczas pracy dodatkowo wspomagana jest energią elektryczną. Podobnie jak kotły gazowe, olejowe czy węglowe, które obok czerpania energii ze spalania swojego podstawowego paliwa, do pracy również potrzebują energii elektrycznej.

Co ważne, pompy ciepła, nawet gdy nastąpi chwilowy brak prądu, to nie wychłodzą się od razu, dzięki czemu są w stanie zapewnić komfort termiczny jeszcze przez jakiś czas. Dodatkowo, urządzenia te często instaluje się z ogrzewaniem podłogowym, które dobrze akumuluje ciepło. A same budynki posiadają izolację termiczną, co również ma znaczenie w przypadku strat ciepła.

Pompy ciepła znacznie ewoluowały na przestrzeni lat, rozwiązując wiele problemów i ograniczeń starszych modeli, a tym samym udowadniając, że część narosłych wokół nich mitów nie ma już racji bytu. Obecnie są wydajnym i wszechstronnym rozwiązaniem do ogrzewania i chłodzenia, odpowiednim dla różnych typów budynków i stref klimatycznych. Jednak nadal właściwa instalacja, odpowiedni dobór mocy i regularna konserwacja są kluczowe dla maksymalizacji ich wydajności i bezawaryjności.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: