Pompa ciepÅ‚a – od czego zależą koszty eksploatacji?

Przez Adam
W Instalatorzy
9 kwietnia, 2019
0 komentarzy
1527 Views

Wykorzystując siły natury pompy ciepła dają użytkownikom niezależność i tanią energię do ogrzania domu oraz wody. Aby jednak tak się stało, konieczne będzie spełnienie kilku warunków.

GSHP_psyNiezależność od wahajÄ…cych siÄ™ na rynku cen noÅ›ników energii i przede wszystkim niskie koszty eksploatacyjne to główne zalety pomp ciepÅ‚a. Wielu użytkowników zwraca też uwagÄ™ na ich ekologiczne i ekonomiczne dziaÅ‚anie – zasilane energiÄ… elektrycznÄ…, zużywajÄ… znacznie mniej prÄ…du, niż dostarczajÄ… ciepÅ‚a do budynku.Znaczna część energii cieplnej, bo aż ok. 80%, czerpana jest ze źródeÅ‚ odnawialnych, co daje redukcjÄ™ kosztów ogrzewania nawet do 70% w porównaniu do instalacji tradycyjnych. O co należy zadbać, aby eksploatacja pompy ciepÅ‚a byÅ‚a optymalna?

Dobrze dobrana i wykonana instalacja

 W całym procesie niezwykle istotne jest dokładne przeanalizowanie inwestycji oraz sporządzenie prawidłowego bilansu cieplnego zgodnego z fizycznymi cechami budynku. Pozwoli to na odpowiedni dobór pompy ciepła i wewnętrznej instalacji grzewczej. Pod uwagę należy oczywiście wziąć, czy obiekt jest nowobudowany czy modernizowany.

Decyzja o zakupie urzÄ…dzenia podjÄ™ta w trakcie projektowania domu czy wczesnym etapie budowy daje wiÄ™kszÄ… swobodÄ™ dziaÅ‚ania i doboru optymalnego rozwiÄ…zania. Wykonanie dolnego źródÅ‚a ciepÅ‚a dla pompy gruntowej w przypadku domu dopiero co powstajÄ…cego nie jest tak kÅ‚opotliwe – nie trzeba przekopywać zaaranżowanego już ogrodu.

 Najpopularniejszym rozwiązaniem dla domów starszych jest wybór powietrznej pompy ciepła. Urządzenia te współpracują z dodatkowym źródłem ciepła, którym najczęściej jest grzałka elektryczna. Należy zaznaczyć, że instalując pompę ciepła  w przypadku modernizacji systemu grzewczego, może być konieczne wykonanie termomodernizacji całego budynku. W innym wypadku ogrzewanie może nie pokryć strat ciepła budynku. Aby całość działała wydajnie i prawidłowo konieczny jest prawidłowy montaż wszystkich elementów, zgodny z założeniami projektowymi.

Instalacja wewnętrzna

Wybierając pompę ciepła do ogrzewania domu, najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie jej z ogrzewaniem niskotemperaturowym, takim jak ogrzewanie podłogowe lub grzejniki niskotemperaturowe. Istotne jest także odpowiednie zagęszczenie rur ogrzewania podłogowego. Całość najlepiej połączyć z posadzką wykonaną z materiałów dobrze przewodzących ciepło.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: