Pompa ciepła monoblok czy split – które rozwiązanie wybrać

Przez Monika
W Pompy ciepła
14 kwietnia, 2022
0 komentarzy
448 Views

Coraz więcej osób decyduje się na urządzenie grzewcze w postaci pompy ciepła. Dotyczy to zarówno nowych inwestycji, jak i budynków modernizowanych. Największą popularnością cieszą się pompy powietrzne odpowiedzialne zarówno za ogrzewanie, jak i podgrzanie c.w.u. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że istnieją dwa typy tego rodzaju urządzeń – split i monoblok. Jakie konsekwencje ma wybór konkretnego modelu pompy ciepła? Czy są sytuacje, kiedy lepiej wybrać pompę ciepła monoblok czy split? 

Powietrzna pompa ciepła jako urządzenie wykorzystujące odnawialne źródło energii ma niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim jest ekologiczna i generuje tanie ciepło. Jest to możliwe dzięki temu, że powietrzna pompa ciepła to niezwykle zaawansowany technologicznie i nowoczesny sprzęt. Jej budowa i w pewnym sensie sposób działania jest uzależniony od tego, czy jest to pompa ciepła typu split czy   monoblok.

Pompa ciepła monoblok czy split: zalety pompy ciepła

Dużą zaletą powietrznych pomp ciepła jest łatwość montażu. Jednostka zewnętrzna może być zainstalowana właściwie wszędzie, przy zachowaniu minimalnych warunków określonych w instrukcji technicznej. Koszt samego urządzenia i robót instalacyjnych, gdy urządzeniem jest pompa ciepła monoblok czy split jest znacząco niższy niż w przypadku pompy gruntowej. Jeśli weźmiemy pod uwagę budynek, który podlega modernizacji, niezaprzeczalną zaletą powietrznej pompy ciepła jest fakt, że cała inwestycja nie ingeruje w teren wokół domu, jak ma to miejsce w przypadku gruntowych pomp ciepła. Całą inwestycja przebiega też znacznie szybciej, a jest to kluczowe, gdy w remontowanym obiekcie przez cały czas przebywają mieszkańcy. 

Wiele osób modernizujących ogrzewanie obawia się wysokich kosztów, jakie może generować pompa ciepła w czasie eksploatacji – z tego względu, że jest zasilana prądem. Tymczasem, jeśli połączy się powietrzną pompę ciepła z dotychczasowym kotłem gazowym, parametry eksploatacyjne będą dużo lepsze niż w przypadku pracy samego kotła. Jest to możliwe dzięki właściwemu ustawieniu regulatora, który w odpowiednich momentach będzie załączał i wyłączał poszczególne urządzenia, co zapewnia optymalną ekonomicznie pracę systemu. Dzięki temu zużycie gazu w okresach, gdy pompa ciepła będzie w stanie pracować efektywnie bez dodatkowego wsparcia, będzie o wiele niższe, co przełoży się na niższe rachunki za gaz. Oczywiste jest, że im niższa temperatura zewnętrzna, tym gorsza wydajność pompy ciepła. I choć urządzenie to może pracować nawet przy bardzo niskich temperaturach, sięgających -20 stopni Celsjusza, to w tak niekorzystnych warunkach sama pompa nie zapewnia optymalnego komfortu cieplnego. W nowych budynkach, gdy nie ma drugiego źródła ciepła, rozwiązaniem jest grzałka elektryczna. Pewną przewagą tych starszych może być więc wspomniany dotychczasowy kocioł gazowy. Włączając w to środki pozyskane z dotacji na nowe urządzenie grzewcze, poniesione nakłady zaczną się zwracać szybko, a koszty eksploatacyjne nie będą wysokie. 

Pompa ciepła pracuje cicho i nie zaburza spokoju w domu, dzięki temu, że jednostka zewnętrzna jest usytuowana poza budynkiem. Inną zaletą powietrznej pompy ciepła jest możliwość aktywnego chłodzenia latem przy wykorzystaniu instalacji podłogowej lub klimakonwektorów. Pozwala zachować to komfort cieplny latem (choć rozumiany inaczej niż zimą) bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Poza ograniczeniem wydatków i wygodą użytkowania pompa ciepła daje coś znacznie więcej – świadomość pozytywnego wpływu ochronę środowiska dzięki rezygnacji z mało ekologicznych systemów na rzecz odnawialnych źródeł energii. 

Pompa ciepła monoblok czy split: działanie pompy ciepła

Pompa zapewnia komfort cieplny niezależnie od pory roku, odpowiada także za przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Aby spełnić wymagania, powinna być odpowiednio dobrana. Chodzi oczywiście o moc, ale nie tylko. Ważne są także inne parametry oraz to, czy jest to pompa ciepła typu split czy monoblok. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu trzeba wiedzieć, czym różnią się te dwa urządzenia. Pomoże w tym świadomość, jak powietrzna pompa działa – niezależnie od typu. 

Powietrzna pompa ciepła jako źródło ciepła wykorzystuje powietrze – stąd jej nazwa. Jest ono zasysane do pompy i w wymienniku ciepła, parowniku, oddaje swoją energię czynnikowi chłodniczemu. Przed tym etapem, w stanie ciekłym czynnik chłodniczy jest zimny. Zostaje podgrzany ciepłem z powietrza i paruje, czyli zmienia stan skupienia z ciekłego na parowy. Następnie czynnik w stanie gazowym trafia do sprężarki, gdzie rośnie jego ciśnienie i temperatura. Taki podgrzany czynnik trafia do wymiennika ciepła, skraplacza, gdzie przekazuje energię wodzie. Gdy to nastąpi, czynnik skrapla się i wędruje do zaworu rozprężnego. Tam jego ciśnienie zostaje obniżone i zimny, w stanie ciekłym zostaje przekazany ponownie do wymiennika ciepła. Ten proces powtarza się wielokrotnie. 

Pompa ciepła typu split czy monoblok: na czym polega różnica

Tym, co różni pompę ciepła typu split od pompy monoblokowej, jest umiejscowienie parownika, sprężarki i czynnika chłodniczego. Każda powietrzna pompa ciepła to dwa elementy – jednostka zewnętrzna i wewnętrzna. Inaczej jest jedynie w przypadku pomp ciepła, które jako źródło ciepła wykorzystują powietrze znajdujące się w pomieszczeniu. Takie pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej składają się wyłącznie z jednostki wewnętrznej. 

Pompa ciepła typu split ma skraplacz umieszczony w jednostce wewnętrznej. Jest to ta część układu chłodniczego, która musi być połączona z resztą przewodami chłodniczymi, którymi płynie w jedną i drugą stronę czynnik chłodniczy. W jednostce zewnętrznej umieszczony jest parownik, sprężarka i zawór rozprężny. Inaczej jest w pompie monoblokowej. Tam cały układ chłodniczy jest umieszczony w jednostce zewnętrznej. Wewnątrz budynku nie ma więc przewodów ani żadnych elementów, którymi płynie czynnik. Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna są połączone przewodami, w których płynie woda. różnica tylko z pozoru jest niewielka, a w praktyce wpływa ona znacząco na sposób instalacji i eksploatacji pompy ciepła. 

Pompę ciepła typu monoblok łatwiej zainstalować niż pompę split. Nie trzeba montować instalacji chłodniczej. Jest ona bowiem montowana w całości w fabryce i w sposób hermetyczny zamknięta w jednostce wewnętrznej. Instalując pompę ciepła split, instalator musi wykonać przyłącza, a aby to zrobić musi mieć specjalne uprawnienia (tzw. F-gazowe). Instalator montujący pompę monoblok, nie musi mieć uprawnień, bo wykonuje jedynie instalację wodną. Pompa ciepła monoblok jest tańsza w montażu. Nie trzeba się również obawiać błędów w instalacji. Pompa ciepła monoblok jest bardziej przyjazna w eksploatacji. Dzieje się tak ze względu na hermetyczny układ chłodniczy, który nie powoduje ryzyka wycieków. Przepisy nie nakładają na właściciela obowiązku wykonywania okresowych przeglądów szczelności. Konieczne są tylko przeglądy gwarancyjne.  

Mimo niezaprzeczalnych zalet pomp ciepła typu monoblok, część osób za wadę może uznać wyższą cenę niż ma to miejsce w przypadku pomp typu split.  Nie wszystkich przekonuje niższy koszt instalacji i późniejszej eksploatacji przy konieczności poniesienia wyższych kosztów początkowych. Należy także pamiętać, że przewody wodne łączące jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną monoblokowej pompy ciepła trzeba zabezpieczyć przed zamarznięciem w przypadku bardzo niskich temperatur. Takie zabezpieczenie może być wykonane za pomocą przyłączy elastycznych lub medium niezamarzającego, np. roztworu glikolu.

Pompa ciepła monoblok czy split – oferta marki De Dietrich

Marka De Dietrich to wiele różnych modeli pomp ciepła – zarówno split jak i monoblok. Do najpopularniejszych należą pompy ciepła Alezio: Alezio S – pompa split – i Alezio M – pompa monoblok. Obie pompy są dostępne także w wersji z zasobnikiem o pojemności niemal 200 litrów – Alezio S V200 i Alezio M V200. Oba modele pomp znajdują się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Można starać się o dotacje na te urządzenia w ramach programu “Czyste Powietrze” i już wkrótce “Moje ciepło”.

Pompa ciepła monoblok Alezio M (V200) jest niezwykle prosta w obsłudze, kompaktowa, energooszczędna i ekologiczna. Może pracować nawet przy temperaturze -20°C, wykorzystując przy bardzo niekorzystnych warunkach wsparcie grzałki elektrycznej. Może odpowiadać nie tylko za ogrzewanie zimą, ale także chłodzenie latem – przy wykorzystaniu instalacji ogrzewania podłogowego. Zintegrowany podgrzewacz w wersji V200 pozwala na zapewnienie bardzo dużej ilości, łatwo dostępnej ciepłej wody użytkowej. Szeroka oferta mocy (od 6 do 11,2 kW) pozwala dopasować konkretne urządzenie do niemal każdego rodzaju inwestycji. Pompa ciepła Alezio M to bardzo wysoka klasa efektywności energetycznej do “A++” dla c.o. oraz  “A” dla c.w.u. 

Alezio S (V200) to pompa ciepła typu powietrze/woda „split Inwerter”. Jej zaletą jest możliwość ustawienia jednostki wewnętrznej blisko ściany lub w narożniku, a to dzięki  temu, że wszystkie przyłącza są wyprowadzone do góry. Alezio S zapewnia wysoki komfort przez cały rok dzięki funkcji chłodzenia  latem. Urządzenie jest wyposażone w bardzo intuicyjną regulację. Jest kompaktowe i oszczędne – sprawdzi się nie tylko w nowych budynkach, ale również tych modernizowanych. 

Zarówno pompa ciepła split jak i monoblok może pracować wydajnie. Konstrukcja urządzenia w żaden sposób nie wpływa na jego efektywność. Różnica jest w budowie i sposobie montażu, a także zasadach związanych z okresowymi przeglądami i serwisem. W niektórych typach inwestycji montaż pompy ciepła monoblok będzie łatwiejszy – stąd warto rozważyć instalację tego typu urządzenia. 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: