Pompa ciepła i grzejniki – wady i zalety takiego rozwiązania

Przez Monika
W Pompy ciepła
18 marca, 2022
0 komentarzy
4159 Views

Przyjęło się uważać, że pompa ciepła to wyłącznie podłogówka, a co z grzejnikami? Czy mogą one funkcjonować w instalacji, w której główne urządzenie grzewcze zostało zastąpione pompą ciepła? W tym artykule przybliżamy temat funkcjonowania pompy ciepła w instalacjach modernizowanych. Najwięcej pomp ciepła jest instalowanych w nowych domach. Jednak również w przypadku wymiany źródła ciepła inwestorzy coraz częściej stawiają na odnawialne źródła energii i decydują się kupić pompę ciepła. Powietrzna pompa ciepła jest bardzo dobrym wyborem dla  istniejącego budynku. 

Ze względu na wciąż trwające programy dotacji, które finansują w dużej części wymianę urządzeń grzewczych i fakt, że budynki sprzed kilkudziesięciu lat wymagają remontów, coraz częściej mówi się o fali renowacji. Osoby decydujące się na wymianę pieca na paliwo stałe wybierają ekologiczne źródła ciepła – bardzo często powietrzne pompy ciepła. 

Pompa ciepła, podłogówka i grzejniki przy modernizacji ogrzewania

Wiele osób zastanawia się, jak dobrać pompę ciepła w przypadku istniejącej inwestycji, gdy jest ona modernizowana. Moc urządzenia zawsze powinien dobrać doświadczony instalator. Jedno jest pewne – pompa ciepła sprawdzi się przy modernizacji – nawet jeśli nie jako jedyne, co jako jedno z dwóch źródeł ciepła. Instalator, analizując, jaką pompę ciepła powinien zainstalować przy remoncie, może wziąć pod uwagę, czym do tej pory był ogrzewany budynek i jaka ilość paliwa była zużywana, aby zapewnić mieszkańcom komfort cieplny. To będzie dobra podpowiedź realnego zapotrzebowania na ciepło, jeśli budynek nie będzie przechodził dodatkowo termomodernizacji. W przypadku termomodernizacji bierze się pod uwagę stan izolacji. Zawsze należy także przeanalizować stan instalacji grzewczej. 

Jak zostało już wspomniane, pompa ciepła w budynku modernizowanym może stanowić jedyne lub dodatkowe źródło ciepła. Wówczas można ograniczyć koszty remontu, bo odpada konieczność wymiany znacznej części instalacji. Likwidując kocioł na paliwo stałe, można zamienić go na kocioł gazowy i dodatkowo zainstalować pompę ciepła, która będzie odpowiadać np. za podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Może być też tak, że kocioł gazowy będzie jedynie wspierać działanie pompy ciepła w miesiącach zimowych, jeśli instalator uzna, że będzie to bardziej uzasadnione niż załączanie grzałki elektrycznej. Możliwych scenariuszy jest naprawdę bardzo wiele. Najważniejsze, aby wybrać taki, który będzie najbardziej optymalny dla konkretnej inwestycji i potrzeb mieszkańców. 

Pompa ciepła i podłogówka czy grzejniki? 

Prawdą jest, że system, w którym działa pompa ciepła najbardziej efektywnie pracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Nazywamy tak ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe lub np. ścienne, które ma niską temperaturę emisji i dużą powierzchnię, na której oddaje ciepło. Skąd to się bierze? Moc urządzenia jest zmienna w zależności od tego, jaka jest temperatura dolnego i górnego źródła. Górne źródło to instalacja wewnętrzna, dolne, np. powietrze czy grunt w zależności od rodzaju pompy ciepła. Im mniejsza różnica temperatury pomiędzy źródłem dolnym, z którego odbierane jest ciepło, a górnym, do którego ciepło jest oddawane, z tym większą mocą i efektywnością pracować będzie urządzenie. Im większa efektywność, tym niższe koszty eksploatacji – dlatego przyjęło się, że pompa ciepła najlepiej pracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym. 

Jaka jest najbardziej optymalna temperatura wody zasilającej instalację w przypadku systemu, w którym pracuje pompa ciepła? Mówi się, że jest to około 30–40°C, podczas gdy tradycyjne wysokotemperaturowe instalacje z grzejnikami pracują na temperaturze między 60 a 75°C. Oczywiście grzejniki mogą pracować przy niższej temperaturze, ale ich powierzchnia może okazać się za mała, by wystarczająco ogrzać pomieszczenie dla zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego. Zalecane jest więc, aby przy modernizacji postawić na wymianę ogrzewania na podłogowe lub ścienne. Czy jest to jednak jedyne rozwiązanie? Czy możliwa jest pompa ciepła i grzejniki?

Pompa ciepła i grzejniki – kiedy warto?

Trzeba z całą stanowczością podkreślić, że zmiana urządzenia grzewczego na pompę ciepła nie musi wiązać się z rezygnacją z grzejników. Pompa ciepła i grzejniki mogą pracować razem! Może okazać się na przykład, że w momencie budowania domu grzejniki były przewymiarowane i ich powierzchnia okaże się wystarczająca do zapewnienia komfortu cieplnego. Warto także na pierwszym miejscu postawić termomodernizację budynku – ocieplenie ścian i przegród, wymiana drzwi i okien może sprawić, że zapotrzebowanie budynku na ciepło okaże się sporo mniejsze i dotychczasowe grzejniki we współpracy z pompą ciepła będą wystarczające. Zawsze można także dotychczasowe grzejniki wymienić na niskotemperaturowe. 

Pompa ciepła i podłogówka to najbardziej efektywne i wydajne rozwiązanie, jednak należy pamiętać, że doświadczony instalator nawet w przypadku tradycyjnych grzejników tak dobierze moc pompy ciepła, że zapewni ona właściwy komfort ogrzewania. Średnia efektywność dalej będzie akceptowalna, a pełna termomodernizacja nie zawsze będzie konieczna. 

Pompa ciepła, grzejniki i podłogówka – czy mogą współpracować? 

Oczywiście, w przypadku instalacji pompy ciepła, nie trzeba instalować ogrzewania podłogowego w całym domu. Wiele osób nawet przy dużych remontach decyduje się pozostawić grzejniki na jednym poziomie domu, kładąc podłogówkę np. w salonie, kuchni i łazience na parterze. Taki system sprawdzi się bardzo dobrze. Jednak ponownie jak w przypadku współpracy pompy ciepła i grzejników, również dołączenie podłogówki sprawia, że urządzenie grzewcze musi być dobrze dobrane i skonfigurowane. 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: