Polskie miasta wśród najbardziej zanieczyszczonych w Europie

Przez Monika
W Newsy
19 października, 2021
0 komentarzy
262 Views

Według narzędzia uruchomionego przez Europejską Agencję Środowiska, Nowy Sącz to najbardziej zanieczyszczone europejskie miasto w latach 2019-2020. W niechlubnej ostatniej dziesiątce znajdują się także: Zgierz, Piotrków Trybunalski, Żory i Kraków. Żadne z polskich miast nie otrzymało oceny „good”, która przypadła miastom, w których roczna koncentracja PM 2,5 nie przekroczyła 10 μg/m3.

Jako dobra została określona jakość powietrza w 124 na 321 miast, co stawia polskie miasta w jeszcze gorszym świetle. Najczystszymi miastami w Europie są: szwedzka Umea, fińskie Tampere oraz portugalskie Funchal. Wśród polskich miast najwyższą ocenę otrzymały Suwałki, a zaraz za nimi Słupsk.

Tak prezentuje się mapa Europy w narzędziu City Air Qualty Viewer.

City Air Qualty Viewer uwzględnia w swoich raportach ponad 300 miast i analizuje je pod kątem danych o drobnych pyłach zawieszonych i cząsteczkach PM 2,5 pozyskiwanych ze stacji pomiarowych w tych miastach. Oprócz danych archiwalnych prezentuje też te obecne – w tym podaje prognozę na najbliższe 24 godziny. Można je sprawdzić na stronie: https://airindex.eea.europa.eu/Map/AQI/Viewer/.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: