Polska – kraj z najgorszym powietrzem w Europie

Przez Monika
W Klienci indywidualni
24 grudnia, 2018
0 komentarzy
901 Views

Z danych najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że jakość powietrza, którym oddychamy jest najgorsza na całym kontynencie. Sytuacja niestety od kilkunastu lat nie ulega poprawie.

smog nad miastemW corocznym raporcie „Jakość powietrza w Europie” prezentowanym przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) znalazły się wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz 13 innych państw, między innymi Turcja.

Jak wyglądają wyniki?

Niestety mało optymistycznie. Nasz kraj na tak szerokim polu nie wypadł najlepiej, a polskie miasta zdominowały rankingi największego zanieczyszczenia głównymi składnikami smogu – pyłami PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenem. Wystarczy wspomnieć, że w Rudzie Śląskie stężenie benzo(a)pirenu jest 18 razy większe od dopuszczalnego stężenia, za które uznaje się 1 nanogram na metr sześcienny. Przyglądając się dokładniej wynikom jest jeszcze gorzej. Wśród 20 miast z największym stężeniem benzo(a)pirenu w powietrzu aż 19 leży w Polsce. Jedynym miastem w “czołowej” dziesiątce jest czeska Ostrawa, która uplasowała się na dziewiątej pozycji.

Równie źle wypadamy pod względem zawartości pyłów zawieszonych w powietrzu – źródłem ich powstawania jest spalanie paliw kopalnych. W tym przypadku w naszym kraju mieści się  aż 27 najbardziej zanieczyszczonych pyłem PM10 miast Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o stężenie pyłów PM2,5, tutaj już sześć spośród dziesięciu miast z najwyższym stężeniem znajduje się w Polsce.

Europejska Agencja Środowiska wskazuje, że do poprawy sytuacji może przyczynić się ograniczenie spalania paliw kopalnych.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: