Politechnika Warszawska stworzy aplikację badającą stan powietrza w stolicy

Przez Monika
W Klienci indywidualni
16 czerwca, 2016
0 komentarzy
1334 Views

Stężenie niebezpiecznych substancji w powietrzu nie wygląda w naszym kraju dobrze. Jednak mimo wszystko, kolejne miasta włączają się w trudną walkę ze smogiem. W Warszawie trwają prace nad nowoczesną aplikacją, która pokaże aktualne i prognozowane wskaźniki jakości stołecznego powietrza.

ZNAK_PROMOCYJNY_FC_PL-01Warszawski Indeks Powietrza (WIP) ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku. Naukowcy mają w planach zarówno aplikację na smartfony, jak i portal – będzie można w nich odczytać aktualne stężenie trujących pyłów oraz sprawdzić, czy nie przekraczają one obowiązujących norm.

To jednak nie wszystko. System nie tylko będzie wskazywał aktualny poziom zanieczyszczeń w powietrzu, ale również poinformuje mieszkańców o istniejących zagrożeniach dla osób cierpiących na choroby płuc, sportowców czy kobiet w ciąży.

WIP ma również jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję – jest to prognozowanie zanieczyszczeń, które pozwoli przygotować się władzom miasta na ewentualne wysokie stężenie smogu. Im szybsza reakcja, tym skuteczniej można zapobiec np. zwiększonemu ruchowi ulicznemu.

Początkowo będą wykorzystywane tylko cztery warszawskie stacje badawcze, jednak zamysłem naukowców jest rozszerzenie działania aplikacji tak, by pomiary były bardziej lokalne i precyzyjne.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: