Podobne a jednak różne – kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne

Przez Adam
W Instalatorzy
1 sierpnia, 2017
0 komentarzy
1396 Views

Technologie bazujące na wykorzystaniu energii słonecznej to nie pieśń przyszłości, ale teraźniejszość. Do najpopularniejszych rozwiązań należą kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Mimo, że przez wielu mylone ze sobą, w rzeczywistości różnią się od siebie znacznie.

Panneaux solaires ambianceKolektory słoneczne – ogrzewanie słońcem

Główną cechą kolektorów jest to, że wytwarzają energię cieplną, wykorzystywaną najczęściej do podgrzewu c.w.u. Oczywiście można ich używać także do ogrzewania domów, jednak w naszych warunkach klimatycznych, nie ma to większego sensu przede wszystkim z ekonomicznego punktu widzenia. Urządzenia te dzielimy na dwa rodzaje: płaskie oraz próżniowo-rurowe. Różnica między nimi polega na budowie absorbera oraz sposobie ograniczania strat ciepła do otoczenia. Ponadto obudowa w kolektorach płaskich jest izolowana wełną mineralną, z kolei izolatorem w kolektorach próżniowo-rurowych jest próżnia. Sprawność kolektorów płaskich określa się na około 80%. Prosta budowa przekłada się na ich niezawodność, a solidna obudowa chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zaletą kolektorów próżniowo-rurowych jest większa sprawność pracy w chłodnym otoczeniu, z racji lepszej izolacji cieplnej.

Jak to działa?

Promienie słoneczne padają na element pochłaniający (absorber) i rozgrzewają go. Zebrane ciepło przekazywane jest dalej do niezamarzającego czynnika roboczego, po czym trafia do zasobnika ciepłej wody.

 

Panele fotowoltaiczne – źródło czystej energii

Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest przekształcenie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Dostępne zestawy fotowoltaiczne można skonfigurować w taki sposób, aby pasowały do powierzchni i rodzaju dachu oraz indywidualnych potrzeb użytkownika. Dla uzyskania większej mocy instalacji panele mogą być montowane w grupach – łączone szeregowo lub równolegle. W pakietach producenci umieszczają już przeważnie wszystkie niezbędne elementy instalacji tj. panele fotowoltaiczne, kable i konektory, inwerter oraz system mocowania dachowego dopasowany do jego rodzaju.

Zasada działania

W ogniwie słonecznym na skutek promieniowania powstaje siła elektromotoryczna, a w konsekwencji prąd stały. Inwerter przetwarzający zamienia go na prąd przemienny, dzięki czemu możliwe jest zasilanie różnych urządzeń elektrycznych m.in. lamp, telewizora, lodówki i grzałki elektrycznej wykorzystywanej do podgrzewu c.w.u.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: