Po co budować domy energooszczędne?

Przez Monika
W Klienci indywidualni
7 maja, 2015
0 komentarzy
2263 Views

Odpowiedź na pytanie z tytułu tego wpisu wydaje się oczywista – aby oszczędzać energię. Ale czy wiemy, na czym dokładnie ta oszczędność polega?

Panneaux solaires ambianceAnalizując to zagadnienie, trzeba wziąć pod uwagę dwa aspekty:

– po pierwsze, ograniczenie wydatków na ogrzewanie i ciepłą wodę, czyli oszczędność pieniędzy,

– po drugie, ograniczenie emisji CO2, czyli ochronę środowiska naturalnego.

O ile emisję CO2 ograniczamy już od pierwszego dnia używania energooszczędnego ogrzewania, to aby poczuć różnicę w portfelu, musimy uzbroić się w cierpliwość. Rozwiązania energooszczędne są nowoczesne i zaawansowane technicznie, więc koszty inwestycyjne są wyższe niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Inwestycja zwróci się z czasem, gdy w zauważalny sposób spadną koszty eksploatacji.

Energię w domu energooszczędnym oszczędzamy zarówno poprzez dobrą izolację i niewielkie straty ciepła, jak i niskie zużycie paliw kopalnych i zastąpienie ich paliwami odnawialnymi. Ponadto rozwiązania energooszczędne odzyskują energię z wielu innych źródeł. Kocioł kondensacyjny działa na zasadzie kondensacji i odbiera dodatkowe ciepło zawarte w parze wodnej będącej produktem spalania gazu (lub oleju). Kolektory słoneczne czerpią energię ze słońca, a pompy ciepła – z ziemi.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: