Pierwszy kocioł na 100% wodór od Remeha

Przez Adam
W Bez kategorii
7 października, 2021
0 komentarzy
751 Views

Kontynuujemy serię wpisów o kotłach wodorowych grupy BDR Thermea. Tym razem przybliżymy pierwszy kocioł na 100% wodór od Remeha.

Grupa BDR Thermea przoduje w rozwoju technologii wodorowych kotłów grzewczych. Od 2019 roku w mieście Rozenburg w Niderlandach jest prowadzony pilotażowy program obejmujący praktyczne zastosowanie wysokowydajnych kotłów zasilanych w 100% wodorem.

Cały projekt powstał ze wspólnej inicjatywy operatora sieci gazowej Stedin, odpowiedzialnego za produkcję i dostawy wodoru wytwarzanego w sposób zrównoważony, gminy Rotterdam i spółdzielni mieszkaniowej Ressort Wonen. Opracowaniem kotłów zajęło się centrum kompetencyjne BDR Thermea Group w Bassano del Grappa we Włoszech. Pierwsze kotły wodorowe zostały zainstalowane w kotłowni w Rozenburgu obok istniejącego konwencjonalnego kotła na gaz ziemny, co zapewniło mieszkańcom wystarczającą ilość ciepła i ciepłej wody.

Obok kompleksu apartamentów w Rozenburgu znajduje się poligon testowy Power-To-Gas (P2G). Różni partnerzy współpracują tu od kilku lat nad nowymi technologiami. Umiejscowiona jest tutaj kontenerowa wytwórnia wodoru z magazynem tego gazu, która do jego produkcji wykorzystuje energię elektryczną pozyskiwaną z małej farmy fotowoltaiki oraz wiatraków. Wodór do zasilania kotłów dostarczany jest wydzielonym na potrzeby testów odcinkiem sieci gazowej, wcześniej przebadanej przez Instytut KIWA i łatwo przystosowanej do transportu wodoru.

Unikalny kocioł domowy na wodór firmy Remeha został zaprezentowany na targach ISH we Frankfurcie w 2018 roku. Obecnie wszystkie nowe produkowane przez BDR Thermea kotły gazowe są poddawane procedurze badawczej zakończonej Certyfikatem CE, uwzględniającej między innymi spalanie gazu ziemnego z domieszką 20% wodoru oraz spalanie 100% wodoru.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: