Panele fotowoltaiczne – wskazówki montażu

Przez Adam
W Instalatorzy
24 kwietnia, 2019
0 komentarzy
2137 Views

W przypadku wielu urządzeń konieczne jest spełnienie kilkunastu warunków, aby były one jak najbardziej wydajne. Podobnie jest w przypadku paneli fotowoltaicznych, dla których ogromne znaczenie ma ich umiejscowienie i odpowiednie nachylenie.

Panele fotowoltaiczne czerpią energię z promieni słonecznych. O ile nie mamy wpływu na warunki pogodowe, np. zachmurzenie, które ogranicza ilość promieni, to już na ich optymalny odbiór jak najbardziej. Co musimy zrobić, żeby jak najwięcej promieni trafiało na panel?

Wybór miejsca instalacji

Moduły słoneczne powinny być montowane w miejscach, gdzie mogą otrzymać maksymalną ilość światła słonecznego w ciągu roku. Moduły stojące 30o od prawdziwego Południa stracą około 10 do 15% swojej mocy. Jeśli moduł stoi 60o od prawdziwego Południa strata mocy będzie od 20 do 30%. Wybierając miejsce unikaj drzew, budynków lub przeszkód, które mogą rzucić cień na moduły słoneczne, zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy łuk słońca jest najniższy nad horyzontem.  

Kąt nachylenia modułu

Moduły połączone szeregowo powinny być instalowane w tym samym kierunku i pod tym samym kątem. Różna orientacja lub kąt mogą spowodować utratę mocy wyjściowej ze względu na różnicę wysokości słońca i kąt padania promieni słonecznych. Moduły wytwarzają najwięcej energii, gdy są skierowane bezpośrednio na słońce. W przypadku instalacji, w których moduły fotowoltaiczne przymocowane są do stałej konstrukcji, powinny być nachylone pod kątem optymalnej wydajności w okresie zimowym. Z reguły, jeżeli produkcja energii elektrycznej jest na odpowiednim poziomie zimą, będzie również zadowalająca przez resztę roku. Kąt nachylenia modułu jest mierzony między modułem słonecznym i podłożem.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: