Organizacje branżowe protestują przeciw nowym przepisom dotyczącym fotowoltaiki

Przez Adam
W Bez kategorii
2 listopada, 2021
0 komentarzy
354 Views

Kilkadziesiąt organizacji z branży grzewczej i działających na rzecz ochrony klimatu podpisało protest wystosowany do rządu w sprawie zmiany planów związanych z wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących fotowoltaiki. Ich zdaniem zmiany będą wyjątkowo niekorzystne dla prosumentów i mogą przynieść załamanie sektora OZE.

Organizacje, takie jak PORT PC, SPiUG, Polski Alarm Smogowy, ale też wiele innych, sprzeciwiają się przede wszystkim wyjątkowemu pośpiechowi i zakresowi proponowanych zmian, które będą ich zdaniem bardzo niekorzystne dla prosumentów.

Od 2022 roku mają zmienić się zasady rozliczania energii z domowej fotowoltaiki. Obecnie właściciele małych instalacji oddają nadmiar wyprodukowanej energii do sieci, a później, w ciągu roku, w miesiącach, gdy ich instalacja nie produkuje wystarczającej dla nich ilości energii, mogą ją bezpłatnie odebrać. Tak zwany system upustów przewiduje pewne limity. Odebrać można do 80% (w przypadku instalacji o mocy do 10 kW) lub do 70% (w przypadku instalacji o mocy powyżej 10kW) wartości przekazanej nadwyżki.

Zgodnie z nowymi przepisami miałoby to ulec zmianie. Nowi prosumenci nie mogliby już odbierać prądu z sieci. Zamiast tego sprzedawaliby nadwyżki po cenie hurtowej do zakładu energetycznego, a następnie kupowaliby prąd po cenie rynkowej. Zmiany miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2022 roku. Protestujące organizacje niepokoi zwłaszcza tempo wpro- wadzanych zmian i brak okresu przejściowego.

Firma BDR Thermea Poland solidaryzuje się z sygnatariuszami protestu. Chcemy podkreślić, że zapowiadane zmiany mogą przynieść niekorzystne skutki dla koniecznej transformacji energetycznej, której istotnym elementem są domowe instalacje fotowoltaiczne. OZE powinny mieć coraz większy udział w produkcji energii – to jeden z najważniejszych sposobów walki o czyste powietrze. Zmiany w przepisach dotyczących fotowoltaiki mogą temu zdecydowanie zaszkodzić.

Z pełną treścią apelu można zapoznać się na stronie www.zielonasiec.pl.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: