Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Przez Adam
W Instalatorzy
1 października, 2019
0 komentarzy
367 Views

Wznoszenie domu energooszczędnego wiąże się z poniesieniem nieco wyższych kosztów budowy, niż domu o standardowych parametrach. Jednak przy odpowiednim doborze materiałów i technologii, można uzyskać dobrą relację nakładów inwestycyjnych do parametrów obiektu. 

GSHP_5Instalacje grzewcze w domu energooszczędnym muszą charakteryzować się wysoką sprawnością. Charakterystyka przegród budowlanych powoduje, że moc grzewcza zamontowanych urządzeń odpowiedzialnych za komfort cieplny w budynku nie musi być duża. Bardzo dobra termoizolacja, a co za tym idzie ograniczone straty ciepła do otoczenia sprawiają, że idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła.  Wykorzystują one darmową energię z gruntu lub powietrza wpływając na obniżenie kosztów użytkowania domu. 

Ograniczenie kosztów nie polega tylko na korzystaniu z naturalnej energii, ale także m.in. na braku konieczności wykonania przyłącza gazowego, budowy komina spalinowego, a także specjalnego pomieszczenia na kotłownię. Niektóre z urządzeń, np. gruntowa pompa ciepła GSHP firmy De Dietrich, oprócz standardowego wykorzystania do celów centralnego ogrzewania i podgrzania ciepłej wody użytkowej, umożliwiają także chłodzenie pomieszczeń dzięki funkcji chłodzenia aktywnego w standardzie. Poza tym pompy ciepła dają niezależność od wahających się na rynku cen nośników energii i przede wszystkim niskie koszty eksploatacyjne. Duża część użytkowników zwraca również uwagę na ich ekologiczne i ekonomiczne działanie – zasilane energią elektryczną, zużywają znacznie mniej prądu, niż dostarczają ciepła do budynku. 

Znaczna część energii cieplnej, bo aż ok. 80%, czerpana jest ze źródeł odnawialnych, co daje redukcję kosztów ogrzewania nawet do 70% w porównaniu do instalacji tradycyjnych. Pompy ciepła gwarantują też większą estetykę i oszczędność miejsca. Wszystko dlatego, że najefektywniej pracują w połączeniu z niskotemperaturowym systemem grzewczym tj. ogrzewaniem podłogowym i ściennym, eliminując konieczność montażu nieestetycznych grzejników. 

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: