OGRZEWANIE NOWEGO DOMU – PRZEGLĄD EKOLOGICZNYCH ROZWIĄZAŃ – CZ.2

Przez Monika
W Klienci indywidualni
1 lipca, 2021
0 komentarzy
229 Views

Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa

Pompy ciepła są obecnie jednymi z częściej wybieranych rozwiązań w przypadku nowych domów. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji, choć nakłady, jakie trzeba ponieść na początku są wyższe niż w przypadku zastosowania jedynie kotła gazowego. 

Aby zainstalować gruntową pompę ciepła, inwestor musi dysponować ogrodem o powierzchni przekraczającej powierzchnię domu, który ma zostać ogrzany, a co jest konieczne w przypadku instalacji poziomych kolektorów gruntowej pompy ciepła. Można również zdecydować się na kolektor pionowy i przeprowadzić niezbędne odwierty. Pompa powietrzna będzie dużo łatwiejsza i tańsza w instalacji. Może być nieco mniej efektywna od pompy gruntowej w miesiącach, gdy temperatura powietrza jest niska. W takich przypadkach pompa będzie wspomagać się grzałką elektryczną. 

Pompy ciepła to jedne z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się urządzeń grzewczych. Producenci proponują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwalają inwestorom cieszyć się tanim i ekologicznym ogrzewaniem i wysokim komfortem ciepłej wody użytkowej. 

Energia ze słońca – kolektory słoneczne

W celu podgrzania ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii świetnie sprawdzi się instalacja kolektorów słonecznych w połączeniu z kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła. Instalacja solarna będzie mogła wytwarzać nawet 60% energii potrzebnej do podgrzania c.w.u. w ciągu roku. Pozostałe 40% będzie pochodzić z innego źródła – pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego. 

Przy wyborze konkretnego systemu, podobnie jak w przypadku innych rozwiązań, konieczne jest  m.in. oszacowanie dziennego zapotrzebowania na c.w.u. Dzięki temu będzie wiadomo, jaka powierzchnia kolektorów i objętość podgrzewacza są niezbędne dla konkretnej inwestycji.

Nowo powstający dom, aby spełniać wymagania Warunków Technicznych 2021 musi być dobrze zaizolowany oraz zasilany energią, która nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne., najlepiej energią odnawialną. Największe znaczenie będzie miał wybór systemu ogrzewania. Na rynku jest dostępnych wiele nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą zmierzyć się z tym wyzwaniem bez większych trudności, a dodatkowo przyniosą realne oszczędności podczas eksploatacji systemu grzewczego.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: