Ogrzewanie gazowe domu – ekologiczne i efektywne

Przez Monika
W Bez kategorii
8 marca, 2022
0 komentarzy
272 Views

Ogrzewanie domu gazem to jeden z najczęstszych sposobów dbania o komfortową temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych i dostęp do ciepłej wody użytkowej. Jest to rozwiązanie praktycznie bezobsługowe, a przez to bardzo wygodne. Gaz jest także, w porównaniu z innymi źródłami ciepła, paliwem dość ekologicznym. Z kolei odpowiednio dobrany kocioł będzie spalał gaz w sposób, który zapewni maksymalnie efektywne, a przez to ekonomiczne ogrzewanie. Jakie jeszcze są zalety takiego rozwiązania, a jakie wady trzeba wziąć pod uwagę? Na jakiej podstawie wybrać urządzenie z bogatej oferty producenta? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, ogrzewając dom gazem?

W zależności od możliwości technicznych, dom można ogrzewać gazem z sieci lub gazem płynnym, na który trzeba mieć specjalny zbiornik i okresowo go napełniać. W praktyce z tego drugiego rozwiązania korzysta niewiele osób, wybierając przy braku dostępu do gazu z sieci, ogrzewanie olejowe lub alternatywne źródła energii. Aby móc podłączyć się do sieci celem gazowego ogrzewania domu, należy złożyć odpowiedni wniosek i podpisać stosowną umowę. Istnieją także konkretne wytyczne w zakresie projektu instalacji i parametrów kotłowni (pomieszczenia, w którym będzie znajdował się kocioł), w zależności od typu urządzenia. 

Kocioł kondensacyjny MCR3 Evo

Ogrzewanie domu gazem – zalety i wady

Wykorzystanie gazu do ogrzewania domu ma wiele zalet. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich. 

Wygoda

Można ją rozumieć na co najmniej kilka sposobów. Przede wszystkim, w porównaniu z ogrzewaniem domu paliwami stałymi, szczególnie węglem, ogrzewanie gazowe jest czyste. W związku z tym w domu mniej się brudzi, a ponieważ w pomieszczeniu z kotłem nie jest składowane paliwo, można je przeznaczyć także na inne cele. Docenią to zwłaszcza osoby, które modernizują system grzewczy w swoim domu i rezygnują z węgla czy drewna właśnie na rzecz gazu. Ponieważ wymagania dotyczące pomieszczeń, w których może zawisnąć kocioł gazowy, nie są zbyt restrykcyjne, wiele osób decyduje się umieścić kocioł gazowy np. w łazience, a dotychczasową kotłownię przeznaczyć na spiżarnię, pomieszczenie gospodarcze czy pralnię – to niewątpliwa oszczędność miejsca. Wygoda korzystania z kotła gazowego ma związek także z jego bezobsługowością. Kocioł wystarczy dobrze skonfigurować i zadbać o jego coroczne przeglądy, a tym zajmie się profesjonalny instalator. Dzięki możliwościom, jakie daje automatyczna regulacja i sterowanie ogrzewaniem, korzystanie z różnych trybów i ustawień temperatury, nie wymaga skomplikowanych operacji – wiąże się tylko z kilkoma kliknięciami na panelu sterowniczym. Obsługa współczesnych kotłów jest naprawdę intuicyjna. 

Oszczędność 

To niezwykle istotny aspekt przy wyborze systemu grzewczego. Wysokiej jakości, nowoczesne kotły dzięki wykorzystaniu w swojej pracy technologii kondensacji (stąd nazwa kotły kondensacyjne) pracują z niezwykle wysoką sprawnością, dzięki czemu spalają o wiele mniej paliwa niż tradycyjne kotły gazowe. A mniej paliwa to oczywiście mniejsze koszty. Oczywiście, aby tak było, urządzenie musi być dobrze dobrane do warunków i potrzeb konkretnej inwestycji, właściwie skonfigurowane i eksploatowane zgodnie z instrukcją producenta. Chcąc jeszcze bardziej zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, można zdecydować się na urządzenie hybrydowe, połączyć w jednym układzie kocioł z pompą ciepła lub zdecydować się na podgrzewanie wody przy wykorzystaniu termodynamicznego podgrzewacza we współpracy z systemem solarnym, a kocioł gazowy wykorzystywać tylko do ogrzewania pomieszczeń. Rozwiązań jest naprawdę bardzo dużo – warto przed ostateczną decyzją poświęcić czas na ich analizę i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z doświadczonym instalatorem. 

Ekologia 

Wbrew opinii niektórych ochrona środowiska naturalnego to ważny aspekt ogrzewania gazowego. Gaz jest najbardziej ekologicznym paliwem kopalnym. Ogrzewanie gazowe nie powoduje emisji szkodliwych substancji do atmosfery, nie generuje także szkodliwych odpadów. Nie jest to co prawda odnawialne źródło energii, ale jego walory ekologiczne są nie do przecenienia w porównaniu z węglem. Oczywiście im bardziej wydajne i efektywniej pracujące urządzenie, tym bardziej ekologiczna jest jego praca – potrzebuje ono bowiem mniej paliwa, by zapewnić taki sam komfort cieplny niż mniej sprawne urządzenia. Jak widać ekologia i ekonomia idą w tym przypadku w parze. 

Czy zatem ogrzewanie gazowe ma jakieś wady? Za jedną z nich można uznać czasochłonny etap uzyskania podłączenia do sieci czy rosnące niekiedy ceny gazu. Gaz nie jest także OZE, a to dla części inwestorów w dzisiejszych czasach priorytet. Trzeba się także liczyć z kosztami inwestycyjnymi nieco wyższymi niż w przypadku urządzeń na paliwo stałe. 

Kocioł kondensacyjny w kuchni Lumea MPX

Jak wybrać kocioł do ogrzewania gazowego?

Przy wyborze kotła gazowego, trzeba zastanowić się, jaką rolę ma on spełniać. Jeśli będzie on odpowiadał wyłącznie za ogrzewanie – wówczas wybiera się kocioł jednofunkcyjny bez zasobnika na ciepłą wodę. Jeśli poza ogrzewaniem kocioł ma także podgrzewać wodę użytkową – trzeba zdecydować się na kocioł dwufunkcyjny lub jednofunkcyjny z podgrzewaczem. Wybór konkretnego rozwiązania i modelu w przypadku kotła odpowiadającego za c.w.u. zależy od liczebności i indywidualnych potrzeb konkretnej rodziny. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Jaki kocioł gazowy do domu 120 m2? Rozwiewamy wątpliwości. 

Ważnym czynnikiem przy wyborze kotła gazowego będzie jego moc. Dobierana jest ona przez specjalistęna podstawie charakterystyki konkretnej inwestycji. Inaczej dobiera się moc kotła do nowego domu, a inaczej do budynku modernizowanego przy różnym stanie izolacji. Znaczenie ma także, czy kocioł będzie odpowiadał wyłącznie za ogrzewanie czy także za c.w.u., a także rodzaj instalacji grzewczej (wysoko- czy niskotemperaturowa, a więc czy zainstalowane są tradycyjne grzejniki czy ogrzewanie płaszczyznowe). Jednym z najważniejszych czynników jest oczywiście także powierzchnia, którą ma ogrzać kocioł. 

Najbardziej oczywistą rzecz zostawiliśmy na koniec. Kupując kocioł gazowy, należy postawić na kocioł kondensacyjny. Szczegółowe informacje o tym, na czym polega kondensacja i w jaki sposób przekłada się na sprawność i energooszczędność urządzeń można przeczytać na blogu: Nowoczesne kotły gazowe – urządzenia nowej generacji. 

Gazowe ogrzewanie domu – jaki jest koszt? 

Na koszt gazowego ogrzewania domu składa się cena urządzenia, koszty eksploatacyjne i koszty paliwa. Jeśli chodzi o ten pierwszy aspekt, ceny są zróżnicowane i uzależnione od konkretnego modelu, stopnia zaawansowania technologicznego zastosowanych rozwiązań i producenta. Szeroki wybór urządzeń, od prostych, podstawowych modeli, po te z segmentu premium sprawia, że każdy znajdzie półkę cenową dostosowaną do swoich możliwości. Pewnym jest, że cenę warto dobrze przeanalizować. Czasem lepiej wybrać nieco droższy model, o sporo wyższej sprawności, bo wówczas cena początkowa zostanie zniwelowana przez niższe rachunki za gaz. Cena gazu niestety jest zupełnie od nas niezależna, a na to, czy będzie rosła czy wręcz przeciwnie ma wpływ wiele czynników. Dlatego dobrze postawić na urządzenie o wysokiej sprawności i z możliwością odpowiedniego do potrzeb sterowania – wówczas zużycie gazu będzie jak najbardziej zoptymalizowane. Koszty eksploatacyjne to przede wszystkim koszty przeglądów i napraw serwisowych. Warto przy tym zwracać uwagę na warunki gwarancji udzielanej przez producenta. Korzystając z gwarancji, którą czasami można odpłatnie przedłużyć, przynajmniej w pierwszym okresie korzystania z urządzenia uda się uniknąć inwestycji w likwidację nieprzewidzianych awarii. 

Kocioł gazowy kondensacyjny w łazience - Lumea MPX

Ogrzewanie gazowe domu – propozycja urządzenia marki De Dietrich

W ofercie marki De Dietrich należącej do BDR Thermea Poland znajduje się szeroki wybór kotłów kondensacyjnych różnych modeli, z różnymi funkcjonalnościami. 

Jednym z nich jest kocioł Evodens AMC. Jest to urządzenie grzewcze klasy premium, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. W tym innowacyjnym kotle zastosowano najbardziej wydajne i kompleksowe rozwiązania. Dzięki zdalnej kontroli pracy przy zastosowaniu zaawansowanej konsoli sterowniczej i dedykowanej aplikacji mobilnej korzystanie z urządzenia jest bardzo wygodne. Urządzenie wyposażono w system automatycznej kontroli ciśnienia i napełniania instalacji. Producent oferuje 7-letnią gwarancję na wymiennik kotła. Płynna modulacja pracy kotła (palnik z modulacją od 22 do 100%) pozwala na dokładne dostosowanie mocy kotła do warunków, a pompa o wysokiej sprawności energetycznej gwarantuje zmniejszone zużycie energii elektrycznej. Urządzenie pracuje wyjątkowo cicho dzięki akustycznemu wyciszeniu konstrukcji. Wymiennik kotła ze stopu aluminium i krzemu z powłoką NANO jest wyjątkowo trwały i bardzo szybko przekazuje energię. Evodens AMC to szeroka gama kotłów od 3,4 do 35,9 kW. Kocioł może pracować w systemach multienergetycznych – z wieloma źródłami ciepła, np. z systemem solarnym. Doskonale sprawdzi się przy modernizacji systemu grzewczego. Evodens jest dostępny w zestawach z podgrzewaczami emaliowanymi chronionymi antykorozyjnie za pomocą specjalnie utwardzonej emalii kwarcowej, podgrzewaczami ze stali nierdzewnej o różnych pojemnościach – 100, 130 i 150 l, a także w wersji kompaktowej BIC z zasobnikiem ze stali nierdzewnej o pojemności 40 litrów i wydajności 14 l/min. 

Ogrzewanie gazowe domu to uniwersalny i dobry wybór dla różnych rodzajów nieruchomości – zarówno nowych, jak i modernizowanych. Szczególnie warto rozważyć je w budynkach wielorodzinnych, które mają dostęp do sieci gazowej, a dotąd były ogrzewane urządzeniami na paliwo stałe. Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z odnawialnych źródeł energii, gaz sprawdzi się doskonale. Obecnie dostępne w sprzedaży urządzenia są efektywne i energooszczędne. Zużywają tylko tyle paliwa, ile to niezbędne, a dzięki technologii kondensacji wykorzystują dodatkowo ciepło utajone. Warto więc postawić na ogrzewanie domu gazem, szczególnie korzystając z urządzenia wiodącego producenta, jakim jest BDR Thermea i marka De Dietrich. 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: