Ogrzewanie domu – dlaczego kondensacja?

Przez Monika
W Klienci indywidualni
10 lipca, 2014
1 komentarz
3513 Views

Instalacja w domu kotła kondensacyjnego to opłacalna inwestycja, pozwalająca obniżyć koszty ogrzewania i zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do środowiska. Koszt zakupu urządzenia zwraca się w przeciągu trzech lat. Dlaczego warto ogrzewać za pomocą kondensacji?

Mniej paliwa, większa sprawność

Sprawność kotłów kondensacyjnych jest średnio o 10% większa niż kotłów niekondensacyjnych. W obu urządzeniach dochodzi do spalania paliwa, w wyniku którego wydziela się dwutlenek węgla i woda. Proces ten przebiega w temperaturze powyżej 120 ºC, która powoduje, że woda zmienia się w parę. W przypadku kotłów tradycyjnych, wyposażonych w jeden wymiennik ciepła, para wodna ulatnia się wraz ze spalinami przez komin. Powoduje to stratę energii, która nie jest w pełni wykorzystana. Jak przebiega ten proces w przypadku generatorów ciepła wykorzystujących zjawisko kondensacji pary wodnej?

Kocioł skrapla wodę zawartą w spalinach i odbiera od niej tzw. ciepło utajone. Nie ulatnia się ona wraz ze spalinami. Urządzenie odbiera od pary wodnej ciepło reakcji endotermicznej i przekazuje je wodzie.  Odbywa się to za pomocą specjalnej konstrukcji wymiennika ciepła. Jak wpływa to na sprawność urządzenia? Ciepło wydzielane przez kotły kondensacyjne powiększone jest o ciepło z odzyskanej pary wodnej. Kondensacja dobrze współgra z instalacją podłogową (takie połączenie jest najbardziej korzystne ekonomicznie). Sprawdza się też w połączeniu z grzejnikami. Efektywność kotła wzrasta wraz ze spadkiem temperatury systemu ogrzewania. Co się z tym wiąże? Mniejsze zużycie paliwa i niższe rachunki za ogrzewanie.

Oszczędzanie z automatyką

Do kotłów kondensacyjnych stosuje się zazwyczaj automatykę, która dopasowuje moc urządzenia do warunków pogodowych. Dzięki jej zastosowaniu możemy oszczędzić zużycie energii nawet o 25%. Programator, pracujący w cyklu dobowym lub tygodniowym, pozwala na ustawienie mniejszej temperatury w nocy lub w godzinach, w których mieszkańcy przebywają poza domem. W ten sposób racjonalnie gospodarujemy energią.

Warto rozważyć zastosowanie w swoim domu ogrzewania za pomocą kotła kondensacyjnego. Wygodne w użyciu, energooszczędne urządzenie, przyczyni się także do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Więcej o kotłach kondensacyjnych De Dietrich znajduje się TUTAJ i TUTAJ.

1 komentarz do “Ogrzewanie domu – dlaczego kondensacja?”

  1. Damian pisze:

    Moja mama posiada tego typu rozwiązanie i jest bardzo zadowolona, więc polecam. Ja natomiast mam panele podłogowe na podczerwień. Do końca nie jestem pewien, czy dobrze wybrałem. Mimo to nie narzekam. Musiałbym porównać rachunki za prąd moje i mamy. Ciekawe jaki będzie wynik.

komentarze z facebooka: