Nowoczesny wieżowiec z elektrownią wiatrową na dachu

Przez Monika
W Bez kategorii
28 maja, 2020
0 komentarzy
1545 Views

Na jednej z filipińskich wysp już niedługo powstanie wyjątkowy, 115 metrowy budynek. Całość ma być pokryta tysiącem roślin, a na jego dachu zaplanowana jest budowa małej elektrowni wiatrowej i fotowoltaicznej.

Projekt budynku przygotowało paryskie biuro projektowe. Wieżowiec  otrzymał nazwę „Rainbow Tree”, która nawiązywać ma do charakterystycznego gatunku eukaliptusa, który występuje na Filipinach. Drzewo to nazywane jest “dziwną rośliną”, ponieważ jego pień i kora przybierają kolory na pograniczu fioletu, niebieskiego, zielonego, aż po żółty i czerwony.

I to właśnie do tych kolorów ma nawiązywać wertykalny ogród, który będzie pokrywać fasadę budynku. Kompozycja roślin została opracowana tak, by przez cały rok zmieniały się rośliny. Kwiaty, krzewy i niewielkie drzewa zostaną zasadzone na 1200 drewnianych, modułowych tarasach. Konstrukcja samego budynku powstanie z prefabrykatów, co powinno znacznie obniżyć ślad węglowy.

Dolna przestrzeń wieżowca będzie zagospodarowana do celów użytkowych – powstanie tam m.in. restauracja, centrum fitness, a także spa z basenem. Natomiast na najwyższym piętrze powstanie „sky farm”, czyli podniebna farma, na której będą hodowane warzywa i owoce. Z kolei dach zostanie zapełniony turbinami wiatrowymi i panelami słonecznymi, które zaopatrzą budynek w zieloną energię. Budynek ten będzie wspierał elektromobilność – na trzech piętrach wieżowca powstanie ponad 160 miejsc przeznaczonych do ładowania samochodów elektrycznych.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: