Nowe wytyczne PORT PC w zakresie projektowania instalacji z pompami ciepła

Przez Adam
W Instalatorzy
8 listopada, 2016
0 komentarzy
2481 Views

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przygotowuje polską wersję pierwszych kompleksowych wytycznych doboru pomp ciepła VDI 4645. Będą to już 6. wytyczne VDI wydane przez PORT PC na zasadach umowy licencyjnej.

Wytyczne będą stosowane w zakresie projektowania i doboru instalacji ogrzewania dla małych i średnich budynków mieszkalnych oraz budynków o podobnym charakterze użytkowania, gdzie możliwe jest zastosowanie pompy ciepła. Dotyczą one sprężarkowych pomp ciepła napędzanych silnikami elektrycznymi, spalinowymi lub silnikami gazowymi, a także sorpcyjnych pomp ciepła.

W wytycznych zawarte są informacje o projektowaniu instalacji centralnego ogrzewania, chłodzenia i c.w.u. z pompami ciepła w budynkach jedno- i wielorodzinnych. Uwzględniono w nich kolejne wymagane etapy projektowania, takie jak wstępna analiza danych budynku oraz charakteru jego użytkowania, opracowanie koncepcji i dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi szczegółami. W wytycznych znalazły się również wskazówki na temat zalecanych układów hydraulicznych, wymiarowania podzespołów instalacji, jej uruchomienia, szkoleń użytkownika, a także zagadnienia ekonomiczne i pomocne arkusze kontrolne oraz przykłady obliczeniowe wspomagające proces projektowania. Wytyczne obejmują wszystkie występujące na rynku systemy centralnego ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej współpracujące z pompami ciepła. Rozpatrywane są również przykłady współdziałania z innymi elementami systemu, takimi jak inne urządzenia grzewcze, zasobniki ciepła (bufory wody grzewczej), podgrzewacze c.w.u., dystrybucja ciepła i jego transport (instalacje c.o. i c.w.u.).

Polska wersja wytycznych przygotowana przez PORT PC będzie uwzględniać:
• zestawienie aktów prawnych obowiązujących w Polsce – podstawowe przepisy prawne warunkujące uzyskanie zezwolenia,
• analizę danych klimatycznych w Polsce i decyzje o maksymalnym udziale grzałki w trybie monoenergetycznym – zmiany tabel,
• uzupełnienie załączników o kwestie szczegółowe: wysokość posadowienia jednostek zewnętrznych, odprowadzenie kondensatu, zalecane poziomy głośności (ciśnienia akustycznego).

Wytyczne będą gotowe w maju 2017 roku, a zostaną wydane nie wcześniej niż 2 miesiące po końcowej wersji niemieckich wytycznych VDI 4645.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: