Nisko czy wysokotemperaturowy system grzewczy?

Przez Adam
W Instalatorzy
Lipiec 11, 2019
0 komentarzy
173 Views

Temperatura zasilania związana jest głównie z rodzajem źródła ciepła. Instalacje możemy podzielić na nisko- i wysokotemperaturowe.

MCX_2Instalacjami niskotemperaturowymi możemy nazywać te, w których nominalna temperatura wody zasilającej jest niższa niż 50°C. Niska temperatura zasilania dotyczy w praktyce dwóch rozwiązań – instalacji z kotłem kondensacyjnym oraz z pompą ciepła. Wspomniane technologie uzyskują najwyższą sprawność przy niskich temperaturach. Należy zaznaczyć, że obniżenie temperatury wody zasilającej wiąże się z koniecznością zwiększenia powierzchni grzejników lub zainstalowania ogrzewania podłogowego. Niestety nie zawsze jest to możliwe – brak miejsca na dodatkowe grzejniki lub ograniczona powierzchnia podłogi.

Powyżej 50°C instalacje traktowane są jako wysokotemperaturowe. Przy ogrzewaniu kotłem na paliwa stałe temperatura wody zasilającej nie powinna być niższa niż 70°C. Tego typu instalacje liczone są przeważnie na wysokie parametry pracy 90/70°C. Kotły gazowe i olejowe mogą pracować w szerokim zakresie temperatur. Współpracujące z nimi instalacje projektowane są na parametry 70/50°C.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: