Niska emisja

Przez Monika
W Klienci indywidualni
15 czerwca, 2018
0 komentarzy
783 Views

Co dokładnie oznacza pojęcie niska emisja i dlaczego może być ona zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia? W jaki sposób jest ona regulowana prawem?

smog-2Jak pompy ciepła mogą przyczynić się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń?

Stan czystości powietrza wpływa na zdrowie i jakość naszego życia. Zwiększona ilość zanieczyszczeń w atmosferze oddziaływuje nie tylko na ludzkie organizmy, np. w postaci wielu chorób, ale również na zwierzęta i roślinność. Co gorsza, efekty nie zawsze są widoczne od razu, przez co wiele osób problem bagatelizuje.

Należy też zaznaczyć, że zła jakość powietrza doskwiera głównie mieszkańcom miast i dużych metropolii. Poważnym problemem zdrowotnym i ekologicznym jest tutaj zjawisko nazywane niską emisją. Pojęciem tym określa się emisję szkodliwych pyłów i gazów na wysokości nie większej niż 40 m. Głównym źródłem wymienionych zanieczyszczeń są lokalne kotłownie oraz gospodarstwa domowe, gdzie następuje nieefektywne spalanie paliw. To właśnie duża ilość kominów o niewielkiej wysokości powoduje, że jest to zjawisko tak szkodliwe. Nisko usytuowane źródła emisji często prowadzą do powstawania wysokich stężeń zanieczyszczeń w strefie przebywania ludzi.

Jak sobie poradzić z niską emisją?

Najważniejsze jest podjąć działania, ponieważ pozostawiając sytuację samej sobie, będzie się ona sukcesywnie pogarszać. Co więc możemy zrobić? Zainwestować w nowe energooszczędne urządzenia, które mogą stanowić alternatywę dla istniejących nieefektywnych instalacji. Są to m.in. pompy ciepła czy kondensacyjne kotły gazowe. Bardzo korzystne ze względu na niewielkie oddziaływanie na środowisko oraz atrakcyjne koszty eksploatacji całego systemu jest połączenie pompy ciepła lub kondensacyjnego kotła gazowego z panelami fotowoltaicznymi.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: