Niewiele złożonych wniosków w Programie Moje Ciepło

Przez Adam
W Newsy
15 grudnia, 2022
0 komentarzy
173 Views

Do tej pory wykorzystano nieco ponad 6% budżetu przeznaczonego na dotacje w Programie Moje Ciepło.

Program Moje Ciepło wspiera finansowo zakup i montaż zarówno gruntowych jak i powietrznych pomp ciepła, które są wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń lub ogrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU) w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Ile wniosków zostało złożonych?

Na stronie mojecieplo.gov.pl możemy przeczytać, że budżet na realizację celu programu wynosi do 600 000 000 zł. W programie od początku obowiązywania, czyli od 29 kwietnia 2022 r. zostało wypłaconych już 4640 dofinansowań do projektów instalacji pomp ciepła. Łączna kwota dofinansowania wyniosła 37 452 843 złotych.

Najwięcej dofinansowań do pomp ciepła przyznano w województwach: mazowieckim, śląskim oraz dolnośląskim. Najmniej pozytywnie rozpatrzonych wniosków było w województwach lubuskim, warmińsko-mazurskim oraz podlaskim.

Oznacza to, że w ciągu nieco ponad 7 miesięcy wykorzystano 6,25% budżetu przeznaczonego na realizację programu. Jeżeli tempo realizacji utrzyma się, to do końca 2026 roku nie zostaną wykorzystane wszystkie zarezerwowane na ten cel środki finansowe, a program trzeba będzie kontynuować przez kolejnych kilka lat.

Celem Programu Moje Ciepło jest udzielenie dofinansowania na uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. Warunkiem otrzymania dotacji w 2022 roku jest nie przekroczenie wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej EP, który ma wynieść nie więcej niż 63 kWh/(m2 × rok). Od 2023 roku wskaźnik ten będzie jeszcze niższy i nie będzie mógł przekraczać 55 kWh/(m2 × rok) – oznacza to, że w przyszłym roku będzie jeszcze trudniej o spełnienie wymagań programu.

Infografika – Liczba przyznanych dofinansowań do projektów instalacji pomp ciepła – stan na dzień 15 grudnia 2022 r. Źródło: mojecieplo.gov.pl

Na co można uzyskać dotację w programie Moje Ciepło?

Przypomnijmy, współfinansowaniu inwestycji podlega:

– zakup/montaż gruntowych pomp ciepła, w tym pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem;

– zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługujący cały budynek) z osprzętem;

– zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym oraz zbiornikiem c.w.u. z osprzętem.

Moje Ciepło – wysokość dotacji

Beneficjenci mogą odzyskać 30 proc. – 45 proc. kosztów kwalifikowanych w formie dotacji. Wysokość dotacji nie może jednak przekroczyć 21 tys. zł na jedną inwestycję – na tak wysoką dotację mogą liczyć jedynie osoby składające wniosek o dotację na gruntową pompę ciepła. W przypadku pomp ciepła typu powietrze/woda lub powietrze/powietrze maksymalny poziom dotacji wynosi 7 tys. zł.

Jak długo będzie trwał nabór?

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym. Rozpoczął się 29 kwietnia 2022 r. i potrwa do 31 grudnia 2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków.

Źródło: mojecieplo.gov.pl

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: