Na co zwrócić uwagę przy zakupie instalacji fotowoltaicznych do domu?

Przez Adam
W Instalatorzy
16 kwietnia, 2019
0 komentarzy
3815 Views

Duży wybór nie oznacza, że łatwiej jest podjąć dobrą decyzję. Ilość parametrów na które trzeba zwrócić uwagę, jakość urządzeń czy mnogość producentów potrafią skutecznie zawrócić w głowie. Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, co jest ważne podczas zakupu instalacji fotowoltaicznej.

instalacje fotowoltaiczneDecydując się na zakup instalacji fotowoltaicznych w pierwszej kolejności uwagę powinniśmy skierować na parametry sprawności i mocy modułów. Sprawność urządzenia zawsze wyrażana jest w procentach i najczęściej wynosi od 13 do 18%. Parametr ten wskazuje, ile odbieranego światła słonecznego zostanie przekształcone na energię elektryczną.

Jakość modułów mierzy się głównie uzyskiem mocy, czyli ilością energii elektrycznej uzyskanej z modułów fotowoltaicznych. Niektóre z oferowanych na rynku produktów mają uzysk na poziomie do 1100-1200 kWh z każdego 1 kWp instalacji. Moc nowoczesnych paneli fotowoltaicznych zaczyna od ok. 250 W. Nie bez znaczenia jest też deklarowana przez producenta utrata parametru generowania mocy w czasie. Najlepsze na rynku moduły tracą na mocy w skali roku nie więcej niż 0,5%.

Analizując ofertę dostępną na rynku należy przyjrzeć się także jakości warstwy EVA. Jest to cienka warstwa izolacyjna pokrywająca powierzchnię modułów fotowoltaicznych. Powinna być przezroczysta i niewidoczna dla naszego oka. Wykonana z niskiej jakości materiałów oraz źle zainstalowana wpłynie na znaczny spadek wydajności modułów.

Poza tym niezwykle istotne jest także to, żeby panele fotowoltaiczne były kompatybilne z innymi podzespołami. Dla użytkownika końcowego zawsze powinien to być zestaw kompletny, dobrany tak aby poszczególne elementy mogły ze sobą poprawnie współpracować: inwerter o odpowiedniej mocy, odpowiednie przekroje przewodów elektrycznych, poprawnie dobrane zabezpieczenia elektryczne, dopasowana do dachu konstrukcja mocująca. Doświadczeni instalatorzy PV sami kompletują zestawy, klient końcowy bez odpowiedniej wiedzy nie powinien tego robić.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: