Modernizacja kotłowni: pompa ciepła i grzejniki – kiedy warto?

Przez Adam
W Instalatorzy
3 sierpnia, 2023
0 komentarzy
375 Views

Podczas remontu domu wielu inwestorów modernizuje jednocześnie instalację grzewczą. Naturalnym staje się wtedy pytanie – czy warto zainwestować w pompę ciepła, zwłaszcza, gdy można na taką inwestycję otrzymać dofinansowanie? Jednak, czy połączenie pompy ciepła z grzejnikami wysokotemperaturowymi jest alternatywą opłacalną? Podpowiadamy, co trzeba wziąć pod uwagę projektując taką instalację oraz w jakich sytuacjach może to być korzystne połączenie.

Pompy ciepła to urządzenia ekologiczne i ekonomiczne. Nie dość, że czerpią z odnawialnych źródeł energii i nie produkują zanieczyszczeń, to dodatkowo mogą generować spore oszczędności na rachunkach za ogrzewanie w sezonie grzewczym.

Czy modernizując kotłownię warto połączyć pompę ciepła z dotychczas wykorzystywanymi grzejnikami? Takie rozwiązanie jest możliwe, a przy tym może być korzystne, czego dowodem są cykliczne raporty publikowane przez PORT PC (kalkulator POBE ). Dotyczą one m.in. przykładowych rocznych kosztów ogrzewania w istniejącym już budynku jednorodzinnym, jednak poddanym termomodernizacji – przykład takiego zestawienia znajduje się poniżej.

Roczny koszt ogrzewania powietrzną pompą ciepła i grzejnikami wysokotemperaturowymi w domu w powierzchni 150 m2 zamieszkałym przez 4-osobową rodzinę może wynieść 6710 zł. Jak wynika z zestawienia, jest to bardziej opłacalne od ogrzewania kotłem elektrycznym, olejowym, węglowym czy na pellet drzewny.

Jeszcze większe oszczędności można osiągnąć, gdy do powietrznej pompy ciepła i grzejników dołączymy instalację PV, wtedy roczny koszt ogrzewania obniży się do 3608 zł.

Przykładowy roczny koszt ogrzewania istniejącego budynku jednorodzinnego o pow. ogrzewanej 150 m2, poddanego termomodernizacji do standardu WT 2017 (EU 80 kWh/(m2 · rok)), wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny. Dane uwzględniają koszty energii i paliw w II kw. 2023 r./ źródło: portpc.pl

Aby jednak połączenie pompy ciepła i grzejników wysokotemperaturowych, czyli o temperaturze zasilania wyższej niż 55 st.C w domach, w których modernizujemy instalację grzewczą, było opłacane, trzeba wziąć pod rozwagę kilka kwestii.

Pompa ciepła i grzejniki – na co zwrócić uwagę planując modernizację kotłowni?

Po pierwsze, trzeba zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń oraz sprawdzić czy adaptacja istniejącej instalacji będzie możliwa. Modernizując system ogrzewania w domu z kotłownią trzeba zastanowić się, czy znajdzie się miejsce na umiejscowienie dodatkowego urządzenia jakim jest pompa ciepła oraz czy łatwo będzie ją zainstalować w dotychczasowym systemie. Skomplikowana przebudowa instalacji, w tym zapewnienie odpowiednio dużego przyłącza elektrycznego, wpłynie na zwiększenie kosztów, a tym samym na mniejszą opłacalność inwestycji.

Po drugie, ważne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury zasilania. Jeśli pompa ciepła nie zapewni odpowiednej temperatury na zasilaniu, wymusi to uruchomienie innego źródła ciepła np. kotła, a to wpłynie na zwiększenie kosztów poniesionych na ogrzewanie domu. Podobnie będzie w sytuacji, gdy pompa ciepła często będzie wspomagała się grzałką elektryczną (np. w zimie, w czasie długotrwałych mrozów) to wtedy również ogólne koszty c.o. będą rosły, a opłacalność takiego ogrzewania będzie malała.

Co jednak ważne, nawet jeśli pompa ciepła nie będzie wspomagała się grzałką lub innym źródłem ciepła, ale nie zachowa przy tym swojej mocy nominalnej, to również inwestycja może stać się niekorzystna dla domowego budżetu.

Modernizacja kotłowni – kiedy warto połączyć pompę ciepła i grzejniki?

Inwestując w pompę ciepła podczas modernizacji budynku i dotychczasowego systemu ogrzewania, nie musimy rezygnować z grzejników. Pompa ciepła i grzejniki mogą z dobrym efektem pracować razem. Ważne jest jednak, aby podczas termomodernizacji budynku ocieplić ściany i przegrody oraz wymienić drzwi i okna. Takie działania mogą sprawić, że zapotrzebowanie budynku na ciepło okaże się dużo mniejsze i dotychczasowe grzejniki (zwłaszcza, gdy w przeszłości zostały przewymiarowane), we współpracy z pompą ciepła, będą wystarczające. Jeżeli nie, to dotychczasowe grzejniki można wymienić na niskotemperaturowe. 

Pompa ciepła w połączeniu z podłogówką jest najbardziej efektywnym i wydajnym rozwiązaniem. Korzystając jednak z usług doświadczonego instalatora (autoryzowanego instalatora BDR Thermea znajdziesz w naszej bazie) podczas modernizacji systemu c.o., nawet w przypadku tradycyjnych grzejników, można odpowiednio dobrać moc pompy ciepła oraz zespolić instalację w taki sposób, że zapewni ona właściwy komfort ogrzewania i jej średnioroczna efektywność będzie akceptowalna.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną podniesie opłacalność

Aby zwiększyć rentowność modernizacji, warto wybrać pompę ciepła, która będzie kompatybilna z systemem PV, ponieważ pozwoli to na osiągnięcie dodatkowych oszczędności na rachunkach za prąd.

Takie rozwiązanie (choć zwiększa początkowe koszty całej inwestycji) stanowi najbardziej optymalne wykorzystanie zielonej energii, zwłaszcza, że pompa ciepła może efektywnie zagospodarować nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej na zagrzanie wody i utrzymywanie jej temperatury, a w momencie, gdy wyprodukowanego przez PV prądu jest mniej, pompa może „odciąć” najbardziej energochłonne elementy, czyli np. grzałkę i nie pobierać energii. Wszystko dzieje się automatycznie, a korzyści takiego rozwiązania widoczne będą z miesiąca na miesiąc w rachunkach za ogrzewanie.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: