Moda na pompy ciepła rośnie

Przez Monika
W Instalatorzy
29 kwietnia, 2021
0 komentarzy
600 Views

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła opublikowała analizę dotyczącą sprzedaży pomp ciepła w 2020 roku, z którego wynika, że w stosunku do 2019 roku nastąpił wzrost o 52%. 

Największy wzrost sprzedaży pomp ciepła w 2020 r. osiągnięto w segmencie pomp ciepła typu powietrze/woda, gdzie sprzedano 42 tys. sztuk, co stanowi wzrost o 108% w stosunku do roku wcześniejszego. W zeszłym roku sprzedano w naszym kraju ok. 56,5 tys. pomp ciepła łącznie z pompami ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Polska jako jeden z niewielu krajów w Europie co roku odnotowuje stabilny wzrost sprzedaży. Ważnym czynnikiem wpływającym na wzrost zainteresowania pompami ciepła typu powietrze/woda jest ich łatwa dostępność, atrakcyjność oraz wzrost zaufania do tej technologii zarówno u użytkowników, jak i instalatorów. Dodatkowo w stosunku do poprzednich lat zmalały koszty zakupu urządzeń. Duży popyt związany jest również z rosnącym zainteresowaniem inwestorów odnawialnymi źródłami energii. Pompa ciepła zamontowana w budynku nie emituje szkodliwych substancji, co oznacza, że jest w pełni ekologiczna i przyjazna dla środowiska. 

Kolejnym czynnikiem, który przyczynił się do rozwoju rynku, są różnego typu programy wsparcia finansowego np. Program Czyste Powietrze. Dzięki temu użytkownicy podejmujący się modernizacji budynku zaraz za kondensacyjnymi kotłami gazowymi wybierają pompy ciepła. Około 20% zainstalowanych urządzeń w 2020 roku ma związek z dofinansowaniem.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: