Mistrzowie Instalacji: Kocioł gazowy Inidens – podłączenie hydrauliczne

Przez Adam
W Instalatorzy
17 lutego, 2024
0 komentarzy
178 Views

W najnowszym odcinku serii Mistrzowie Instalacji Marek Rawicki pokazuje, jak prawidłowo wykonać podłączenie hydrauliczne jednofunkcyjnego kotła Inidens 1.24 z niezależnym zasobnikiem c.w.u.

Na przykładzie jednofunkcyjnego kotła gazowego Inidens zobaczcie, jak podłączyć powrót ciepłej wody użytkowej. Takie podłączenie robi się poprzez trójnik.

Podłączenie powrotu ciepłej wody użytkowej poprzez trójnik w jednofunkcyjnym kotle gazowym, takim jak Inidens, ma istotne znaczenie dla efektywnego i bezproblemowego działania całego systemu grzewczego. Trójnik jest elementem, który umożliwia właściwe połączenie dwóch strumieni wody: wody ciepłej pochodzącej z kotła i wody chłodniejszej wracającej z instalacji c.o. oraz z układu c.w.u.

Podłączenie powrotu ciepłej wody użytkowej za pomocą trójnika – w jakich sytuacjach jest potrzebne?

  • Zapewnienie optymalnej temperatury ciepłej wody użytkowej

Trójnik umożliwia mieszanie ciepłej wody powracającej z instalacji c.o. z zimniejszą wodą, która wchodzi do kotła. Dzięki temu można osiągnąć odpowiednią temperaturę ciepłej wody użytkowej dostarczanej do instalacji wodnej budynku, co zapewnia komfort użytkownikom.

Jak to możliwe? W tradycyjnych instalacjach wodnych, bez cyrkulacji CWU, woda w rurach stygnie, co powoduje dyskomfort podczas korzystania z ciepłej wody. Podłączenie powrotu CWU za pomocą trójnika umożliwia stworzenie obiegu zamkniętego, w którym ciepła woda stale krąży, zapewniając jej dostępność natychmiast po odkręceniu kranu.

Cyrkulacja CWU eliminuje więc konieczność czekania na spuszczenie zimnej wody z rur przed uzyskaniem ciepłej. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych instalacji, gdzie czas oczekiwania na ciepłą wodę może być długi. Dzięki cyrkulacji CWU marnujemy mniej wody, ponieważ nie musimy jej spuszczać przed uzyskaniem ciepłej. Cyrkulacja CWU zapewnia wyrównanie temperatury ciepłej wody w różnych punktach poboru, co eliminuje wahania temperatury podczas korzystania z prysznica lub wanny.

  • Zapobieganie korozji i rozwojowi bakterii Legionella

W przypadku jednofunkcyjnego kotła gazowego, w którym nie ma wbudowanego podgrzewacza c.w.u., trójnik umożliwia mieszanie wody powracającej z instalacji c.o. z wodą zasilającą kocioł. Dzieje się to w celu zapobieżenia kondensacji wewnątrz kotła, co może prowadzić do korozji i uszkodzeń oraz zabezpiecza przed rozwojem bakterii Legionella.

  • Optymalizacja wydajności

Poprzez odpowiednie połączenie powrotu ciepłej wody użytkowej za pomocą trójnika, można zoptymalizować wydajność całego systemu grzewczego. Mieszanie wody pozwala na utrzymanie stabilnej temperatury pracy kotła, co przekłada się na jego efektywność i oszczędność energii.

***

Pozostałe filmy z serii Mistrzowie Instalacji obejrzycie tutaj – KLIK.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: