Miasta walczą o czyste powietrze: Wrocław

Przez Monika
W Klienci indywidualni
17 sierpnia, 2021
0 komentarzy
447 Views

Rozpoczynamy cykl publikacji o lokalnych kampaniach promujących modernizację instalacji grzewczych i kompleksową termomodernizację budynków. Niech przykłady dobrych praktyk niektórych polskich gmin staną się inspiracją dla wszystkich, którym może być bliska idea walki o czyste powietrze. Na początek prezentujemy kampanię “Zmień piec” prowadzoną przez Wrocław, czyli miasto, w którym znajduje się siedziba firmy BDR Thermea. 

“Zmień piec” jest elementem kampanii “Wrocław bez smogu”, w ramach której miasto walczy z zanieczyszczeniem powietrza. Magistrat likwiduje pozaklasowe piece w miejskim zasobie komunalnym oraz wspiera mieszkańców w uzyskaniu dotacji na wymianę ogrzewania w prywatnych domach, które według badań prowadzonych przez Politechnikę Wrocławską generują aż 60% niskiej emisji. Jak deklarują władze Wrocławia, walka ze smogiem jest jednym z najważniejszych działań, jakie stoją przed miastem w dzisiejszych czasach. Z roku na rok we Wrocławiu spada liczba dni z przekroczonymi normami zanieczyszczenia powietrza, ale nadal zdarza się, że miasto jest w gronie miast z największym smogiem. 

Akcja wystartowała na początku 2020 roku. Obejmowała szereg działań, jak spotkania informacyjne z mieszkańcami na wrocławskich osiedlach, konsultacje z doradcami energetycznymi, a także informacyjno-wizerunkowe: plakaty, billboardy, spoty radiowe, mailingi czy strona internetowa: www.zmienpiec.pl. Dzięki osobistym spotkaniom z mieszkańcami urzędnikom udało się rozwiać szereg wątpliwości związanych z wymianą starego ogrzewania, a także z całym systemem dotacji. Akcja obejmuje bowiem kilka programów: KAWKA plus, Termo KAWKA, dopłaty do rachunków, zwolnienia z czynszu, ulga termomodernizacyjna, Czyste Powietrze. 

Na stronie internetowej zmienpiec.pl znajduje się szereg przydatnych informacji dotyczących wymiany źródła ciepła na ekologiczne. Istnieje możliwość umówienia się na spotkanie z doradcą energetycznym, a także pobrania szczegółowej instrukcji “Jak zmienić piec” przeznaczonej dla właścicieli mieszkań i najemców lokali z zasobu komunalnego. Ciekawą inicjatywą jest także prezentacja “Bohaterów akcji Zmień Piec”. To filmy z udziałem wrocławian, którzy wymienili się ogrzewanie i cieszą się ekologicznym ciepłem w swoim domu. Na stronie funkcjonuje także mapa wymienionych kopciuchów, z której można dowiedzieć się, gdzie mieszkańcy są najbardziej aktywni w likwidacji starych pieców. Przydatną funkcją jest także Kalkulator, dzięki któremu można wyliczyć kwotę dofinansowania w programie KAWKA Plus i Czyste Powietrze, które można ze sobą łączyć. Strona internetowa to także szereg artykułów, porad, aktualności i filmów video.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: