Instalacja pompy ciepła– teraz czy po kolejnych aktualizacjach Programu Czyste Powietrze?

Przez Adam
W Klienci indywidualni
10 czerwca, 2024
0 komentarzy
114 Views

Kontrowersje związane z aktualizacją kolejnej edycji Programu Czyste Powietrze sprawiają, że wielu potencjalnych inwestorów zastanawia się, czy instalować pompę ciepła w najbliższym czasie, czy raczej poczekać na aktualizację listy ZUM w 2025 r. Sprawdzamy, jakie są wady i zalety każdej z decyzji.

dom i rodzina

Instalacja pomp ciepła jest ważnym krokiem w stronę większej niezależności energetycznej. Wykorzystując lokalne źródła energii, zmniejsza się zależność od dostawców energii i ich cen, co jest szczególnie istotne w kontekście rosnących kosztów energii. Aby jednak instalacja pompy ciepła opłacała się i przynosiła jak największy i jak najszybszy zwrot z inwestycji, trzeba odpowiednio przygotować swoją nieruchomość.

Jak przygotować dom do instalacji pompy ciepła i czy w każdej nieruchomości ma to sens? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszych artykułach:

Nowe kryteria Programu Czyste Powietrze 2024

Ostatnie lata pokazały, że program „Czyste Powietrze” stał się kluczowym instrumentem w walce z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce, wspierając wymianę nieekologicznych źródeł ciepła na bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska. Jednak, zauważone nieprawidłowości związane z handlem pompami ciepła na krajowym rynku skłoniły do wprowadzenia dodatkowych kryteriów mających na celu zapewnienie, że dofinansowanie w ramach tego programu trafia jedynie do urządzeń o najwyższym standardzie jakości. W związku z tym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) stopniowo wprowadza modyfikacje w programie „Czyste Powietrze”.

Najważniejszym aspektem zapowiedzianych zmian jest obowiązek umieszczenia pomp ciepła na specjalnej „uszczelnionej” liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Oznacza to, że tylko te pompy ciepła, które zostaną uwzględnione na tej liście, będą uprawnione do otrzymania dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”. Aby pompa ciepła mogła zostać wpisana na listę ZUM, jej parametry techniczne muszą zostać zweryfikowane przez badania przeprowadzone w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na obszarze Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Wolnego Handlu (EFTA). Wyniki tych badań muszą być zgodne z danymi zawartymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej danego urządzenia.

Zgodnie z zapowiedziami, te zmiany zaczęły obowiązywać od 1 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo, 10 maja NFOŚiGW ogłosił, że do końca 2024 roku posiadanie europejskich certyfikatów HP Keymark, EHPA Q i Eurovent będzie wystarczające, aby pompy ciepła mogły zostać uwzględnione na liście ZUM w ramach Programu „Czyste Powietrze”, co pozwoli na kwalifikację do otrzymania dofinansowania. Pompy ciepła marek De Dietrich i Baxi takie certyfikaty od dawna posiadają, znajdują się więc na liście ZUM umożliwiającej otrzymanie dofinansowania na ich zakup. Przypomnijmy jednak co oznaczają certyfikaty EHPA Q i HP KEYMARK i dlaczego wybór urządzeń posiadających te oznaczenia jest istotny z perspektywy inwestora.

czyste powietrze

Pomp ciepła De Dietrich i Baxi posiadają certyfikaty EHPA Q i HP Keymark

Wybierając pompę ciepła, warto zwrócić uwagę na jej certyfikaty i znaki jakości, które są świadectwem jej niezawodności, efektywności oraz zgodności z normami europejskimi. Pompy ciepła De Dietrich i Baxi posiadają renomowane certyfikaty, takie jak EHPA Q i HP KEYMARK, które potwierdzają ich wysoką jakość i wydajność.

Czym jest certyfikat EHPA Q?

EHPA (European Heat Pump Association) to organizacja, która przyznaje certyfikaty pomp ciepła zgodne z rygorystycznymi normami europejskimi. Certyfikat EHPA Q jest dowodem na to, że dana pompa ciepła spełnia wysokie standardy jakości i efektywności. Pompy ciepła z certyfikatem EHPA Q są regularnie testowane pod kątem wydajności energetycznej, poziomu hałasu, trwałości oraz zgodności z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Wybierając pompę ciepła marek De Dietrich i Baxi z certyfikatem EHPA Q zyskujesz pewność, że inwestujesz w sprawdzony i niezawodny produkt.

Czym jest certyfikat HP KEYMARK?

HP KEYMARK to ogólnoeuropejski znak jakości, który jest przyznawany produktom spełniającym najwyższe standardy bezpieczeństwa i wydajności. Certyfikat ten jest uznawany w całej Europie i stanowi gwarancję, że pompa ciepła została poddana szczegółowym testom i kontroli jakości. Pompy ciepła De Dietrich z certyfikatem HP KEYMARK charakteryzują się nie tylko wysoką efektywnością energetyczną, ale również długą żywotnością i niskimi kosztami eksploatacji. Certyfikat ten jest również dowodem na zgodność z europejskimi normami ekologicznymi, co jest szczególnie istotne dla świadomych ekologicznie użytkowników.

Certyfikaty EHPA Q i HP KEYMARK są więc nie tylko formalnym potwierdzeniem jakości, ale również praktycznym wskaźnikiem dla konsumentów. Więcej na ten temat pisaliśmy już tutaj.

De Dietrich – jakość potwierdzona certyfikatami

Wybierając pompę ciepła De Dietrich z certyfikatami EHPA Q i HP KEYMARK możesz liczyć na:

  • wysoką efektywność energetyczną – optymalne wykorzystanie energii, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie;
  • niskie koszty eksploatacji – dzięki zaawansowanej technologii i trwałości komponentów, pompy ciepła De Dietrich wymagają mniej konserwacji i napraw;
  • długowieczność – certyfikowane pompy ciepła są zaprojektowane tak, aby działać niezawodnie przez wiele lat, co sprawia, że są opłacalną inwestycją na dłuższą metę;
  • komfort użytkowania – ciche działanie i automatyczne systemy sterowania zapewniają wygodę użytkowania na co dzień;
  • bezpieczeństwo – certyfikaty zapewniają, że urządzenia są bezpieczne w użytkowaniu, spełniając wszelkie wymogi dotyczące ochrony zdrowia i środowiska.
pompa ciepła Modena

Dlaczego warto kupić pompę ciepła z listy ZUM z certyfikatami EHPA Q i HP Keymark?

Choć oczekiwanie na aktualizację listy ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów) może wydawać się rozsądne, istnieje kilka ważnych powodów, dla których lepiej podjąć decyzję o instalacji pompy ciepła już teraz.

Aktualna lista ZUM ważna do końca 2024 r.

Obecna lista ZUM jest ważna do końca 2024 roku. Oznacza to, że instalacje przeprowadzone do tego czasu mogą kwalifikować się do dofinansowania i innych form wsparcia finansowego oferowanego przez NFOŚiGW. Pompy ciepła marek De Dietrich i Baxi, które posiadają certyfikaty EHPA Q i HP KEYMARK, są już teraz uznawane za wysokiej jakości rozwiązania spełniające wymogi efektywności energetycznej i ekologicznej. Korzystając z dostępnych możliwości finansowania i wsparcia, można znacząco obniżyć koszty inwestycji.

Niepewność regulacyjna

Czekanie na nowe decyzje i aktualizacje listy ZUM wiąże się z ryzykiem. Procesy legislacyjne mogą się opóźniać, a zmiany w regulacjach mogą nieść za sobą nieprzewidziane konsekwencje. Możliwe jest również, że nowe regulacje będą wprowadzać bardziej rygorystyczne wymagania, co może zwiększyć koszty instalacji lub ograniczyć dostępność niektórych technologii. Decydując się na instalację pompy ciepła teraz, unikniesz potencjalnych komplikacji i niepewności związanych z przyszłymi zmianami prawno-regulacyjnymi.

Gotowość do działania

Pompy ciepła z certyfikatami EHPA Q i HP KEYMARK są już teraz dostępne na rynku i spełniają wszystkie niezbędne normy jakości i efektywności. Inwestując w nie teraz, masz pewność, że kupujesz sprawdzony i niezawodny produkt, który zapewni oszczędności i komfort przez wiele lat. Certyfikaty te są dowodem na wysoką jakość i zgodność z europejskimi standardami, co eliminuje potrzebę czekania na dodatkowe potwierdzenia ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Czy opłaca się odkładać decyzję o instalacji pompy ciepła?

Odkładanie decyzji o instalacji pompy ciepła wiąże się z ryzykiem braku dostępności instalatorów. Jesienią 2024 roku, gdy wiele osób zdecyduje się na modernizację systemów grzewczych, może dojść do spiętrzenia prac, co utrudni znalezienie wolnego terminu u profesjonalnych instalatorów. Brak dostępnych specjalistów może nie tylko opóźnić proces instalacji, ale również zwiększyć koszty usług ze względu na rosnący popyt. Ponadto, wzrost cen sprzętu i materiałów instalacyjnych spowodowany zwiększonym zapotrzebowaniem może dodatkowo obciążyć budżet.

Odkładanie instalacji na ostatnią chwilę może skutkować pośpiesznymi i niedokładnymi pracami instalacyjnymi. W okresach wzmożonego popytu instalatorzy mogą działać pod presją czasu, co zwiększa ryzyko popełnienia błędów. Niedokładna instalacja może prowadzić do problemów technicznych w przyszłości, co wiąże się z dodatkowymi kosztami napraw i serwisowania. Przeprowadzając instalację wcześniej, można zapewnić sobie więcej czasu na dokładne wykonanie prac i ewentualne korekty.

Wraz z rosnącym popytem na ekologiczne technologie grzewcze, ceny pomp ciepła i usług instalacyjnych mogą wzrosnąć. Im dłużej będziesz czekać, tym większe ryzyko, że zapłacisz więcej za ten sam sprzęt i usługi. Szybsza instalacja pompy ciepła zabezpiecza przed potencjalnymi wzrostami cen, co jest szczególnie istotne w kontekście dynamicznych zmian na rynku energii i materiałów budowlanych.

Czekanie na nowe decyzje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska może być ryzykowne ze względu na możliwe zmiany regulacyjne i finansowe. W przyszłości mogą zostać wprowadzone nowe przepisy, które zmienią zasady dofinansowania lub wprowadzą bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące instalacji pomp ciepła. Może to prowadzić do konieczności spełnienia dodatkowych wymogów technicznych, co zwiększy koszty i skomplikuje proces instalacji. Ponadto, dostępne obecnie formy wsparcia finansowego mogą być ograniczone lub całkowicie wycofane, co sprawi, że inwestycja stanie się mniej opłacalna.

Każdy miesiąc zwłoki w instalacji pompy ciepła to miesiąc, w którym tracisz potencjalne oszczędności wynikające z niższych kosztów ogrzewania. Pompy ciepła są bardziej efektywne energetycznie niż tradycyjne systemy grzewcze, co pozwala na znaczne obniżenie rachunków za energię. Odkładając decyzję, pozbawiasz się możliwości korzystania z tych oszczędności, co w dłuższej perspektywie może przełożyć się na znaczne straty finansowe.

Szukaj pomp ciepła De Dietrich na liście ZUM

Urządzenia marki De Dietrich cieszą się ogromnym uznaniem na rynku dzięki prestiżowym certyfikatom EHPA Q i HP Keymark, które potwierdzają ich najwyższą jakość i zgodność z europejskimi standardami. Posiadanie tych certyfikatów jest gwarancją, że produkty De Dietrich spełniają najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące efektywności energetycznej i bezpieczeństwa użytkowania.

Dodatkowo, pompy ciepła De Dietrich zostały wpisane na listę ZUM w ramach programu „Czyste Powietrze”, co oznacza, że użytkownicy mogą skorzystać z atrakcyjnych dotacji na ich zakup i instalację. Obecność na liście ZUM to nie tylko dowód na wydajność tych urządzeń, ale także na ich przyjazność dla środowiska, co czyni je idealnym wyborem dla każdego, kto szuka niezawodnych i ekologicznych rozwiązań grzewczych.

Nie czekaj dłużej! Wybierz jakość, efektywność i ekologię z pompami ciepła De Dietrich. Zainwestuj w przyszłość swojego domu i środowiska!

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: