Kraków walczy o czyste powietrze

Przez Adam
W Klienci indywidualni
4 maja, 2021
0 komentarzy
597 Views

Jednym z najbardziej zanieczyszczonych rejonów w Polsce jest Małopolska. W końcu władze miasta Krakowa postanowiły coś z tym zrobić i w 2020 roku ogłoszono nowy program rozwoju odnawialnych źródeł energii, który umożliwia uzyskanie dotacji dla mieszkańców. 

Przyjęty w 2020 r. nowy Program Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii na obszarze Gminy Miejskiej Kraków (PROZE) ma na celu zmniejszenie szkodliwego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne, głównie poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji i jednoczesne wprowadzenie alternatywy dla tradycyjnych szkodliwych dla środowiska rozwiązań. 

Pomimo tego, że nabór do programu trwał zaledwie miesiąc do wydziału wpłynęło blisko 1900 wniosków o wartości ponad 29 mln złotych. To niemal trzykrotnie więcej niż zarezerwowane na realizację programu 11 mln złotych, co świadczy o chęci stosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz racjonalnego zarządzania energią przez krakowian. W ramach realizacji programu w 2020 roku zostały wykonane 692 instalacje OZE, w tym: 129 powietrznych pomp ciepła, dwie pompy ciepła gruntowe, 553 instalacje fotowoltaiczne oraz osiem instalacji kolektorów słonecznych. Łączna kwota dotacji przekazana na realizację PROZE to 10 309 316,70 zł.

Program rozwoju odnawialnych źródeł energii umożliwił po raz pierwszy uzyskanie dotacji do  instalacji fotowoltaicznych i to właśnie one cieszyły się największym zainteresowaniem. Aż 1300 spośród wniosków w programie dotyczyło właśnie dofinansowania do paneli fotowoltaicznych. Z posiadanych przez gminę informacji wynika, że liczba nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych w Krakowie rośnie w rekordowym tempie.

Montowanie ogniw fotowoltaicznych przynosi szereg korzyści, m.in. uniezależnienie od podwyżek cen prądu, co może być kluczowym elementem wpływającym na poprawę sytuacji finansowej gospodarstw domowych w Krakowie. Miasto wspiera i umożliwia mieszkańcom bycie prosumentami, czyli jednocześnie producentami i konsumentami energii elektrycznej. Dzięki systemowi upustu, czyli bezgotówkowemu rozliczeniu energii elektrycznej, nadwyżkę wyprodukowanej energii można przekazać  do sieci energetycznej, a następnie odebrać w czasie zwiększonego zapotrzebowania np. w zimie. Inną zaletą fotowoltaiki jest wytwarzanie energii elektrycznej z darmowej, odnawialnej energii słonecznej w sposób bezemisyjny. Wszystko to wpływa na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, co w efekcie przynosi również wymierny efekt ekologiczny.

W ubiegłym roku Gmina Miejska Kraków wypłaciła 4 435 916,06 zł na dotacje, w ramach znanego już mieszkańcom Krakowa, Programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych dla Miasta Krakowa. Dzięki temu w 115 budynkach na terenie Krakowa wykonane zostały prace termomodernizacyjne wpływające na poprawę efektywności energetycznej tych nieruchomości i przyczyniające się do obniżenia kosztów za ogrzewanie budynków, w wyniku  zmniejszonego zapotrzebowania na energię.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: