Kotłownia z pompą ciepła – jakie wymagania musi spełnić?

Przez Monika
W Pompy ciepła
2 czerwca, 2022
0 komentarzy
113 Views

W nowo budowanym domu jednorodzinnym każdy metr ma znaczenie. Znacznie lepiej wykorzystać go na pomieszczenie do relaksu czy dodatkową sypialnię dla gości niż na pomieszczenie gospodarcze, którego większość zajmą niezbędne do funkcjonowania obiektu urządzenia. Przyzwyczajeni jesteśmy, że pomieszczenie, w którym zamontowane jest urządzenie grzewcze, nazywa się kotłownią. Nazwa pochodzi z czasów, gdy jedynym urządzeniem, które najczęściej ogrzewało dom, był kocioł – najczęściej na drewno lub węgiel. 

Z czym kojarzy się kotłownia? Zwykle z pyłem, brudem, miejscem składowania opału, do którego nie chce się zaglądać. Kojarzy się też ze zmęczeniem i irytacją, gdy kolejny raz w mroźną noc trzeba do niego wchodzić, żeby dołożyć do pieca. Dawniej kotłownia znajdowała się zwykle w piwnicy, nic więc dziwnego, że pomieszczenie było dodatkowo bardzo mroczne. 

Kotłownia na kocioł gazowy a kotłownia z pompą ciepła

Aby zainstalować kocioł nie trzeba mieć wydzielonego, osobnego pomieszczenia. Można go zamontować w kuchni lub w łazience. Pokój nie może być mniejszy niż 8 m3, jeśli kocioł ma otwartą komorę spalania, czyli pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym w jest zainstalowany. Jeśli kocioł ma komorę zamkniętą (pobiera powietrze bezpośrednio z zewnątrz, a nie z pomieszczenia, gdzie został zainstalowany, pomieszczenie nie może być mniejsze niż 6,5 m3. Dodatkowo takie miejsce nie może być niższe niż 2,2 m (lub 1,9 m, jeśli dom wybudowano przed 2002 r.), przepisy nie określają przy tym, jak traktować pomieszczenia na poddaszach (pod skosami dachu. Jeżeli moc kotła z zamkniętą komorą spalania nie przekracza 21 kW i dom jest wolno stojący, to przewody doprowadzające powietrze oraz odprowadzające spaliny można wyprowadzić bezpośrednio przez ścianę budynku. W pozostałych sytuacjach konieczne jest podłączenie do komina. Kocioł z otwartą komorą spalania wymaga wydajnej wentylacji pomieszczenia. Pole przekroju kanału nawiewnego musi mieć co najmniej 200 cm², a otwór wywiewny powinien mieć wymiary co najmniej 14×14 cm i musi być umieszczony możliwie blisko sufitu (gaz ziemny, jako lżejszy od powietrza, w razie wycieku gromadzi się pod sufitem). W pomieszczeniu z takim kotłem nie wolno stosować mechanicznej wentylacji wyciągowej, np. okapu kuchennego z wentylatorem).

W przypadku kotła z zamkniętą komorą spalania, wentylacja może być dowolnego rodzaju, ale nie wolno z niej rezygnować, bo zawsze istnieje niebezpieczeństwo przedostania się gazu z nieszczelnej instalacji do pomieszczenia.

Ze względu na ograniczenie związane z minimalną wielkością pomieszczenia, kotła gazowego, nawet tego najnowocześniejszego, nie zamontujemy w niewielkiej kuchni czy łazience. Czym zatem różni się pomieszczenie, w którym jest zainstalowany kocioł gazowy od kotłowni z pompą ciepła? Wyjaśniamy. 

Kotłownia z pompą ciepła – wymagania

Podobnie jak w przypadku kotłów gazowych pompa ciepła nie musi być instalowana w osobnym pomieszczeniu. Wystarczy by nie był to pokój, w którym stale przebywają domownicy. Stale, czyli powyżej 4 godzin na dobę. Pompy ciepła nie można zatem zamontować w sypialni czy salonie. Ale doskonale sprawdzi się korytarz, pomieszczenie gospodarcze, pralnia, kuchnia i łazienka. W przypadku pompy ciepła znaczenie ma zarówno powierzchnia pomieszczenia, jak i jego kubatura. W przypadku powierzchni należy posiłkować się wytycznymi producenta co do tego, ile miejsca zajmuje pompa i jaka musi być jej odległość od ścian i innych urządzeń, aby bezproblemowo przeprowadzić montaż, przeglądy i prace serwisowe. W przypadku kubatury znaczenie ma ilość czynnika chłodniczego w pompie ciepła i rodzaju tego czynnika. Wszelkie informacje na ten temat znajdą się w instrukcji technicznej pompy. Dlatego tak ważne jest, aby już na etapie projektu mieć wybrane konkretne urządzenie. Kubatura pomieszczenia jest ważna, aby pompa ciepła miała dostęp do odpowiedniej ilości tlenu z pomieszczenia oraz aby w przypadku pojawienia się ewentualnej nieszczelności, zapobiec pojawieniu się wysokiego stężenia czynnika chłodniczego w pomieszczeniu. Im bardziej ekologiczny czynnik chłodniczy, tym mniej restrykcyjne wymagania związane z kubaturą będą względem kotłowni z pompą ciepła. 

Jednak tak czy inaczej, pompa ciepła będzie wymagała mniejszej wielkości pomieszczenia niż kocioł gazowy. 

Kotłownia z powietrzną pompą ciepła monoblok

W przypadku pompy ciepła monoblok sytuacja wygląda nieco inaczej. Jest to spowodowane budową tego urządzenia. Otóż cała instalacja chłodnicza w pompie monoblok znajduje się w jednostce zewnętrznej. Zatem na wielkość pomieszczenia z pompą ciepła nie wpływa ilość i rodzaj czynnika chłodniczego, bo wewnątrz domu tego czynnika w ogóle nie ma. Jednostkę zewnętrzną z jednostką wewnętrzną łączą jedynie przewody wodne. To jedna z najważniejszych zalet pomp monoblok. 

Jedną z podstawowych kwestii, które trzeba rozwikłać w kwestii “kotłownia z pompą ciepła”, jest ta, gdzie umiejscowić pomieszczenie na planie domu? Wybór pomieszczenia, w którym będzie zamontowana pompa ciepła, jest często podyktowany nie tylko kubaturą czy powierzchnią, ale także obawą o hałas, jaki generuje urządzenie. Tymczasem nowoczesne pompy ciepła są bardzo ciche. Najcichsza pompa ciepła De Dietrich Strateo R32 generuje bardzo niski poziom hałasu – jedynie 24 dB, co jest równoważne z szeptem (w odległości 1 metra). Pompę ciepła można zatem zamontować nawet w bliskiej odległości od sypialni czy pokoju dziecka.

Ciche pompy ciepła – oferta marki De Dietrich

Strateo R32 to nowa pompa ciepła marki De Dietrich typu powietrze/woda, która powstała z troski o komfort użytkownika i naszej planety. Strateo R32 oferuje najlepsze na rynku parametry w zakresie akustyki, ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, oszczędności miejsca, a nawet łatwości montażu. Urządzenie jest dostępne w mocach od 4,5 do 8 kW. Pompa ciepła Strateo R32 została zaprojektowana tak, aby zintegrować się z domem. Kompaktowa budowa umożliwia instalację przy wykorzystaniu minimum miejsca. Można umieścić ją w kuchni, spiżarni czy garażu, a nawet schować do szafki, zachowując dostęp do wszystkich jej elementów, które znajdują się z przodu urządzenia. Jednak nawet niezabudowana będzie się doskonale prezentować ze względu na swój innowacyjny i elegancki design zgodny z najnowszymi trendami. Pompa Strateo R32 jest wizualnie dyskretna i ma estetyczny wygląd. 

Pompa ciepła Strateo R32 nie tylko korzysta z czystej, w 100% odnawialnej energii z powietrza. Pozwala świadomie redukować ślad węglowy i dbać o ekologię dzięki wysokiej jakości komponentom, które są trwałe pomimo upływu czasu. W nowej pompie zastosowano czynnik chłodniczy R32 – przyjazny środowisku. Przejście na czynnik chłodniczy R32 zmniejsza emisję dwutlenku węgla o ⅔  w porównaniu z czynnikiem R410A. Czynnik R32 poprawia także wydajność pompy w trybie ogrzewania, chłodzenia i podgrzewania c.w.u. COP został podwyższony aż do 5,2 (w warunkach A7/W35). Opakowanie urządzenia wykonano z materiałów w pełni podlegających recyklingowi. 

Trzy funkcje pompy: ogrzewanie, podgrzewanie wody i chłodzenie (za pomocą chłodzenia podłogowego lub klimakonwektorów) gwarantują komfort o każdej porze roku i w każdych warunkach przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za energię. Pompę ciepła wyposażono w funkcję automatycznego przełączania ustawień lato/zima. 

Wysoki komfort ciepłej wody użytkowej dla całej rodziny gwarantuje zintegrowany podgrzewacz o pojemności aż 190 litrów. Ważną cechą pompy jest jej bardzo cicha praca, co oznacza niski poziom hałasu -24 dB(A) w odległości 1 m (poziom szeptania). 

Pompa ciepła Strateo R32 odpowiada potrzebom zarówno użytkownika, jak i instalatora. Innowacyjne technologicznie rozwiązanie pozwala dostosować urządzenie do wszystkich konfiguracji instalacji. Opatentowany, hydrauliczny zespół podłączeniowy umożliwia bezproblemową i dyskretną integrację produktu ze wszystkimi przewodami c.o. i ciepłej wody użytkowej. Dzięki fabrycznemu wyposażeniu pompy w ramę montażową do minimum zredukowano czas montażu. Funkcja Bluetooth ze wskazówkami dotyczącymi konfiguracji pomaga instalatorowi prawidłowo skonfigurować́ instalację. 

Pompa jest idealna do nowego budownictwa – spełnia wymagania Warunków Technicznych 2021. Sprawdzi się także przy termomodernizacji – wpisuje się w założenia rządowego programu “Czyste Powietrze”. 

Urządzenie wyposażono w nowoczesną konsolę Diematic Evolution z intuicyjnym panelem sterowania. Panel zawiera przyjazne menu, pozwala na łatwy dostęp do wszystkich trybów pracy – z trybu ogrzewania do trybu chłodzenia można przejść jednym kliknięciem. Konsola pozwala uruchomić użyteczne funkcje: programowanie czasu czy tryb urlopowy. Pompa jest także kompatybilna z regulatorem SMART TC, który pozwala na zdalny dostęp do termostatu za pomocą smartfona lub tabletu. Umożliwia on także korzystanie z dodatkowych możliwości, jak powiadomienia o usterce bezpośrednio na telefonie. Szczegółowe informacje na temat pompy ciepła Strateo R32 znajdują się na stronie internetowej De Dietrich

Pompy geotermalne GSHP to urządzenia z funkcją chłodzenia, co oznacza, że oferują one komfort cieplny zarówno zimą, jak i latem. Zapewniają temperaturę zasilania c.o. do 65oC – z powodzeniem mogą więc być stosowane w modernizowanych instalacjach grzewczych. Pompy GSHP osiągają klasę efektywności do A+++ dla ogrzewania oraz A++ dla c.w.u. Ich współczynnik COP przy temperaturze źródła 10oC wynosi do 5,6 (według EN 14511-2, -3-0oC/40-45oC). Część modeli jest dostępna z podgrzewaczami o pojemności 200 l, umieszczonymi w jednej kolumnie z pompą lub obok niej. Takie rozwiązanie w pełni zaspokaja zapotrzebowanie przeciętnej rodziny na ciepłą wodę. Całe urządzenie jest kompaktowe i ciche. Wersja bez podgrzewacza lub z podgrzewaczem umieszczonym pod pompą zajmuje zaledwie 0,47 m2 powierzchni podłogi, a moc akustyczna urządzenia to jedyne 49dB(A). Sterowanie pompami odbywa się przy pomocy konsoli sterowniczej wyposażonej w regulację DIEMATIC iSystem pozwalającą ustawiać różne parametry urządzenia. Regulacja została specjalnie rozwinięta, aby umożliwić optymalne sterowanie instalacjami wykorzystującymi różne generatory ogrzewania, np. pompa ciepła z instalacją solarną, pompa ciepła z kotłem.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: