„Kotlina Sądecka w zdrowej atmosferze” – nowy projekt w trosce o czystsze powietrze

Przez Adam
W Klienci indywidualni
12 kwietnia, 2016
0 komentarzy
1565 Views

Kolejne miasta przyłączają się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Prezydent Nowego Sącza oraz władze sąsiednich gmin podpisali porozumienie, w ramach którego będą wspólnie walczyć o środki finansowe na rzecz ochrony powietrza.
nowy_sacz_logo-2Samorządowcy wspólnymi siłami chcą uzyskać pomoc finansową, którą przeznaczą na ochronę środowiska w swoim regionie. Sytuacja w Nowym Sączu i jego okolicach jest niepokojąca. W 2015 roku średnia dopuszczalna wartość stężenia PM10 (toksyczny pył, który może przeniknąć do płuc) była przekroczona aż 117 razy, a w 2014 – 96 razy. Ponadto blisko 30% pyłów PM10 nad powiatem nowosądeckim pochodzi z powiatów sąsiednich.

Oprócz pozyskiwania środków finansowych władze Nowego Sącza oraz sąsiednich gmin cały czas starają się zwiększać świadomość oraz wspólnie podejmować działania na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Dużo mówi się o odnawialnych źródłach energii i wdrażaniu planów gospodarki niskoemisyjnej. Prowadzone są również działania edukacyjno-informacyjne dla mieszkańców.


Warto wspomnieć, że jednym z programów realizowanych na terenie Nowego Sącza, mających za zadanie poprawę stanu powietrza, jest program KAWKA. Pierwszy etap projektu został zaplanowany na lata 2014-2016. Przewiduje on dofinansowanie m.in. na nowoczesne i przyjazne środowisku piece gazowe. KAWKA doskonale spełniła swoje założenia, pozwalając do tej pory na wymianę 313 pieców węglowych na 271 pieców gazowych, instalację 15 nowoczesnych pieców węglowych oraz montaż 49 instalacji solarnych i 3 pomp ciepła.


Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowy Sącz

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: