Komfort cieplny – czym jest i co na niego wpÅ‚ywa?
Urządzenia grzewcze funkcjonują w domach po to, by zapewnić ich mieszkańcom ciepło i ciepłą wodę użytkową. Aby nie marzli w chłodniejsze dni, instaluje się kotły gazowe czy pompy ciepła. Te ostatnie mogą również działać jak klimatyzacja, czyli sprawiać, że latem w pomieszczeniach nie będzie zbyt gorąco. Potrzeba komfortu cieplnego jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. Gdy jest on znacząco zachwiany, może być to nawet niebezpieczne dla zdrowia. Zatem co to jest komfort cieplny i co wpływa na komfort cieplny?
Komfort cieplny – definicja
Komfort cieplny to taki stan, w którym czÅ‚owiek nie odczuwa ani zimna ani gorÄ…ca. SÅ‚owem – jego organizm ma odpowiedni bilans cieplny. Wszystkie części ciaÅ‚a sÄ… równomiernie, ale nie nadmiernie nagrzane. Każdy czÅ‚owiek indywidualnie odczuwa, co okreÅ›li jako komfortowe – podobnie jest z komfortem cieplnym. Ma tu znaczenie nie tylko szerokość geograficzna, na której siÄ™ przebywa i temperatury, do których jest siÄ™ przyzwyczajonym, ale także indywidualne preferencje. O niektórych mówi siÄ™, że sÄ… zmarzluchami, a o niektórych, że w ich żyÅ‚ach pÅ‚ynie gorÄ…ca krew.
Jak zostało wspomniane, na komfort cieplny znacząco wpływa równomierne nagrzanie poszczególnych części ciała. Ma to znaczenie podczas przebywania w przeciągach, nawet w ciepły dzień, czy podczas chodzenia po wyjątkowo zimnej podłodze.
O ile na komfort cieplny na zewnątrz, poza odpowiednim ubraniem się, nie mamy zbyt dużego wpływu, to na komfort cieplny w pomieszczeniach możemy wpływać, odpowiednio je nagrzewając lub chłodząc. Autorem badań na temat komfortu cieplnego Duńczyk, Ole Fanger. To jego praca naukowa stała się podstawą opracowanie m.in polskiej normy wyznaczania komfortu ciepnego pomieszczeń.
Co wpływa na komfort cieplny
Jak zostało wspomniane poczucie komfortu cieplnego jest niezwykle indywidualne. Są osoby, dla których odpowiednia będzie temperatura w domu wynosząca 19 stopni Celsjusza, a są takie, którym jeszcze przy 23 stopniach będzie za chłodno. Najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić pomieszczeniom. w których spędzamy przeważającą część czasu. Żeby jednak domownikom mieszkało się komfortowo, warto zadbać o wszystkie kąty naszego mieszkania. W pokojach dziennych temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni. Należy jednak zaznaczyć, że latem lepiej znosimy wyższe temperatury, z kolei zimą za optymalną temperaturę w mieszkaniu uważa się 18-21 stopni Celsjusza. Ponadto kobiety, dzieci oraz osoby starsze lepiej czują się w nieco większym cieple. Jeśli chodzi o sypialnię, to tu temperatura powinna się mieścić w granicach 17-21°C. Zawsze przed zaśnięciem powinniśmy pamiętać też o otwarciu okna na co najmniej 10 minut przed snem, by przewietrzyć pomieszczenie. W kuchni, gdzie temperatura podnosi się w czasie przygotowywania różnego rodzaju posiłków, temperatura powinna wynosić 19-20°C, zaś w łazience powinno być najcieplej – nawet 25°C.
Na komfort cieplny wpływa oczywiście rodzaj zastosowanego urządzenia. Kocioł gazowy będzie dbał o komfort głównie jesienią, zimą wczesną wiosną. Przy zastosowaniu podłogowego ogrzewania niskotemperaturowego uda się zadbać o komfort tak newralgicznych części ciała jak stopy. Z kolei pompa ciepła z funkcją chłodzenia doskonale sprawdzi się także w upalne lato. Konkretne urządzenie zawsze powinno się dobrać do tego, jak ważny jest dla nas komfort cieplny. Gdy wiemy już, co wpływa na komfort cieplny, można łatwiej nad nim zapanować.
Komfort cieplny – sterowanie ogrzewaniem
Sterowanie pracą urządzenia grzewczego na podstawie temperatury panującej na zewnątrz odbywa się za pomocą zainstalowanej w kotle czy jednostce wewnętrznej pompy ciepła konsoli sterowniczej i czujnika zewnętrznego. Czujnik odczytuje temperaturę i przekazuje informację o niej do urządzenia. Jeśli temperatura na zewnątrz spada, urządzenie będzie starało się wyrównać straty ciepła, oddziałując na palnik i podnosząc temperaturę wody w instalacji. Wszystko odbywa się dzięki doborowi odpowiedniej krzywej grzewczej, która zależy od rodzaju instalacji, typu budynku, jego izolacji i wielu innych czynników. Kluczową rolę będzie tu odgrywał doświadczony instalator.
Konsole sterownicze nie służą przy tym jedynie do sterowania pracą urządzenia w trybie ogrzewania. Zarządzają także produkcją ciepłej wody użytkowej i wieloma innymi funkcjami. Ponieważ na temperaturę w pomieszczeniu w danym momencie wpływa o wiele więcej czynników niż tylko temperatura na zewnątrz, często automatykę pogodową uzupełnia się o czujniki pokojowe.
Dzięki zastosowaniu regulatorów pokojowych można sterować pracą kotła w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu i szeregu dodatkowych ustawień związanych np. z porą dnia. Można zamontować jeden czujnik w pomieszczeniu uznanym za reprezentatywne dla całego budynku lub, dzieląc instalację grzewczą na strefy, zainstalować regulatory w kilku pomieszczeniach.
Gdy temperatura w pomieszczeniu rośnie, bo przebywa w nim więcej osób lub działają urządzenia podnoszące temperaturę (np. piekarnik lub kominek), urządzenie grzewcze na podstawie informacji przekazanej przez termostat pokojowy przestaje pracować do momentu, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej oczekiwanej.
Automatyka pokojowa pozwala także sterować ogrzewaniem w pomieszczeniach ze względu na porę dnia czy obecność lub nieobecność domowników. Pracę urządzenia można zaprogramować w trybie dobowym i tygodniowym i ustawić jej harmonogram według własnych potrzeb. Zastosowanie automatyki pokojowej pozwala zwiększyć wydajność urządzenia nawet o kilka punktów procentowych. W ciągu roku przynosi to realne oszczędności i sprawia, że ogrzewanie jest bardziej ekologiczne. Nowoczesne regulatory pokojowe działają także w trybie zdalnym o pozwalają sterować pracą urządzenia grzewczego nawet z dala od domu.
Komfort cieplny i inne rodzaje komfortu
Poza komfortem cieplnym w użytkowaniu urządzeń grzewczych znaczenie mają także inne rodzaje komfortu. Ogromne znaczenie ma komfort ekonomiczny, czyli takie koszty ogrzewania, które nie zrujnują domowego budżetu. Na niskie koszty eksploatacji ma wpływ wydajność urządzenia. Wydajność, czyli przy jakiej ilości dostarczonej energii urządzenie jest w stanie wyprodukować konkretną ilość energii potrzebnej do ogrzania nieruchomości.
Komfort użytkowania również ma duże znaczenie. WpÅ‚ywa na niego Å‚atwość obsÅ‚ugi. KotÅ‚y na paliwo staÅ‚e sÄ… trudne w obsÅ‚udze – wymagajÄ… ciÄ…gÅ‚ego dokÅ‚adania paliwa, pilnowania wÅ‚aÅ›ciwej temperatury na kotle i uzupeÅ‚niania zapasów. Spalane paliwo wytwarza popiół, kurz i brud, przez co obsÅ‚uga urzÄ…dzeÅ„ nie należy także do najczystszych prac. Pomieszczenie, w którym stoi kocioÅ‚ na paliwo staÅ‚e, powinno mieć odpowiedniÄ… kubaturÄ™ i wentylacjÄ™. To sprawia, że mieszkaÅ„cy tracÄ… pewnÄ… powierzchniÄ™ nieruchomoÅ›ci na pomieszczenie, które jest przeznaczone tylko na urzÄ…dzenie i paliwo.
Przy decyzji o wyborze systemu grzewczego do domu warto, oprócz podstawowych parametrów grzewczych i finansowych, zastanowić się również nad właściwościami paliwa, które będzie zasilać urządzenia. Może się bowiem okazać, że wybrany system generuje niższe koszty, ale nieustanne dbanie o to, aby funkcjonował zgodnie z oczekiwaniami jest niezwykle uciążliwe. Poszukiwanie i koszt właœciwej odmiany paliwa, jego magazynowanie oraz perspektywa zmieniających się cen na rynku to czynniki, które powodują, że warto postawić sobie pytanie: jak ważny jest dla nas komfort?
Komfort cieplny dzięki urządzeniom De Dietrich
Urządzeniami, które najlepiej zadbają o komfort cieplny, są pompy ciepła. Marka De Dietrich ma w swojej ofercie wiele rozwiązań z tego segmentu. Prezentujemy te najnowsze i najbardziej popularne.
Alezio S i Alezio S V200 to jedne z najczęściej wybieranych pomp ciepła marki De Dietrich. To kompaktowe i proste w obsłudze urządzenie sprawdza się zarówno w nowych domach, jak i budynkach modernizowanych. Szeroki zakres dostępnych mocy sprawia, że można dobrać odpowiednie urządzenie Alezio S do różnego rodzaju inwestycji. W wersji V200 pompa ma zintegrowany podgrzewacz c.w.u. o pojemności aż 177 litrów, co zaspokoi potrzeby kilkuosobowej rodziny. Pompa ciepła Alezio S jest dostępna w konkurencyjnej cenie, co w połączeniu z innymi zaletami urządzenia czyni je niezwykle atrakcyjnym wyborem.
Alezio M i Alezio M V200 to urzÄ…dzenia typu monoblok – proste w obsÅ‚udze, ekologiczne i energooszczÄ™dne. Ma funkcjÄ™ grzania zimÄ… i chÅ‚odzenia latem przy pomocy instalacji ogrzewania podÅ‚ogowego. Alezio M może pracować w temperaturze na zewnÄ…trz do -20°C. Zintegrowany podgrzewacz w wersji Alezio M V200 ma pojemność 177 litrów. Pompa jest wyposażona w wygodnÄ… konsolÄ™ sterowniczÄ…, która umożliwia korzystanie z szeregu przydatnych funkcji. Ustawieniami pompy można też sterować na odlegÅ‚ość przy pomocy aplikacji zainstalowanej na urzÄ…dzeniu mobilnym.
Strateo R32 – powietrzna pompa ciepÅ‚a – to jedno z najnowszych urzÄ…dzeÅ„ w ofercie marki De Dietrich. Charakteryzuje siÄ™ wyjÄ…tkowo wysokÄ… efektywnoÅ›ciÄ… energetycznÄ…. Zintegrowany podgrzewacz ciepÅ‚ej wody użytkowej o pojemnoÅ›ci aż 190 litrów daje wysoki komfort korzystania z ciepÅ‚ej wody, a przemyÅ›lana konstrukcja sprawia, że urzÄ…dzenie mimo takiej pojemnoÅ›ci nie zajmuje dużo miejsca. Pompa pracuje bardzo cicho. Ma bardzo nowoczesny design i wiele przydatnych funkcji.