Kolektory słoneczne – sposób na wzmocnienie niezależności energetycznej

Przez Adam
W Instalatorzy
2 października, 2023
0 komentarzy
145 Views

Kolektory słoneczne mają potencjał, aby odegrać znaczącą rolę w energetyce, zarówno w zakresie ogrzewania, jak i ciepła użytkowego.

TerazSrodowisko

Jak zauważa Janusz Starościk, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych SPIUG, w Polsce zainteresowanie kolektorami słonecznymi rośnie, głównie ze względu na zwiększające się ceny energii i paliw oraz dążenie do niezależności energetycznej.

W budownictwie mieszkaniowym kolektory słoneczne są najczęściej wykorzystywane do wytwarzania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Mogą być użytkowane samodzielnie lub w ramach instalacji hybrydowej. Jak zauważa prezes SPIUG, kolektory pojawiają się często w połączeniu z pompą ciepła i kotłem gazowym lub biomasowym.

W budownictwie wielorodzinnym czy w ciepłownictwie możliwe jest natomiast ich zastosowanie do ogrzewania wody użytkowej oraz częściowego pokrycia zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku.

Kolektory słoneczne mogą być skutecznym sposobem na ograniczenie kosztów ogrzewania i emisji szkodliwych substancji do środowiska. Ważne jest jednak, aby w procesie projektowania i budowy instalacji kolektorów słonecznych uwzględnić wszystkie aspekty, takie jak lokalizacja, zorientowanie budynku, odpowiednią architekturę oraz prawidłowe wykonanie instalacji.

W przypadku wykorzystania tego typu technologii, koszty inwestycyjne są spore, ale eksploatacyjne okazują się bardzo niskie i wiążą się jedynie z okresową konserwacją i wymianą czynnika przenoszącego ciepło w instalacji. Samo pozyskiwanie ciepła nic nie kosztuje.

Przepisy nie nadążają za zmianami

Zdaniem prezesa SPIUG głównymi barierami rozwoju rynku kolektorów słonecznych w Polsce są:

– archaiczne przepisy;

– brak jasnej polityki ze strony rządu;

– brak dotacji i programów wsparcia.

Natomiast nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii mogłaby być szansą dla rozwoju rynku kolektorów słonecznych. Zwłaszcza, że powstają inicjatywy oddolne w ciepłownictwie, które przynoszą duże korzyści środowiskowe i finansowe.

Jako przykład Janusz Starościk podaje elektrociepłownię w Opolu. Dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych uzysk temperatury wyniósł ok. 10°C, a nie jak podano na etapie projektu, rzędu 2-3°C. A to są już konkretne oszczędności na zakupie paliwa potrzebnego do grzania wody.

Zdaniem Prezesa SPIUG, w przyszłości kolektory słoneczne mogą stać się jednym z elementów miksu energetycznego, uzupełniając inne źródła energii, takie jak paliwa kopalne, energię elektryczną z OZE czy energię jądrową. Dzięki czemu wzmocnią niezależność energetyczną na poziomie lokalnym.

***

Wpis powstał na podstawie wywiadu z Januszem Starościkiem, prezesem Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG): „Rynek przechodzi wstrząsy, ale zainteresowanie kolektorami rośnie” opublikowanym w „Energetyka słoneczna w Polsce 2023. Kierunki dalszego rozwoju” (s. 32-33).

Interesujesz się tematyką OZE? Przeczytaj publikację „Energetyka słoneczna w Polsce 2023. Kierunki dalszego rozwoju” opracowaną przez redaktorów Teraz Środowisko: https://www.teraz-srodowisko.pl/publikacje/energetyka-sloneczna-w-polsce-2023/

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: