Kolektory słoneczne – praktyczne wskazówki dla inwestora cz.2

Przez Adam
W Instalatorzy
18 lipca, 2017
0 komentarzy
965 Views

Kontynuujemy temat kolektorów słonecznych. W tej części dowiecie się co nieco o prawidłowym rozmieszczeniu urządzeń, aby ich wydajność była jak najwyższa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANr. 4 Miejsca do montażu

Kolektory słoneczne można zamontować niemal w dowolnym miejscu. Najczęściej wykorzystywane są do tego rzecz jasna dachy spadziste, których kąt nachylenia pozwala na optymalne zainstalowanie urządzeń, bez użycia dodatkowych stelaży montażowych. Podobnie z punktu widzenia wizualnego wygląda umieszczenie kolektorów w linii pokrycia dachowego. W przeciwieństwie do instalacji, gdzie kolektory są nad dachówką, w tym przypadku niezbędne będzie zdjęcie części pokrycia, aby umieścić w nim kolektory.

Dobrym miejscem na umieszczenie kolektorów są dachy płaskie lub teren działki (o ile ich wielkość na to pozwala). W ten sposób można je ustawić optymalnie, co przełoży się na  wydajną pracę. Mniej oczywiste, ale równie dobre jest zamieszczenie kolektorów na ścianie budynku. W pozycji pionowej można ustawić kolektory próżniowo-rurowe, kolektory płaskie wymagają pochylenia.

Nr. 5 Kąt ma znaczenie

Kluczowym elementem dla wydajności systemu kolektorów słonecznych jest zamontowanie ich w kierunku południowym. Odchylenia o więcej niż 10% na wschód lub zachód, wymuszają zastosowanie paneli o większej powierzchni. Duże znaczenie ma także ustawienie najkorzystniejszego kąta nachylenia. W szerokości geograficznej w której położona jest Polska, nachylenie kolektorów powinno wynosić od 30 do 60°. W skali całego roku najefektywniej działać będą kolektory ustawione pod kątem ok. 45°.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: