Kolektory słoneczne – dlaczego warto je instalować?

Przez Monika
W Newsy
7 marca, 2023
0 komentarzy
295 Views

Jak wynika z raportu SPIUG, kolektory słoneczne w IV kwartale 2022 roku zanotowały znaczny wzrost sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku. Co wpływa na popularność kolektorów słonecznych? Kiedy warto je zainstalować?

inisol kolektor

Co to jest kolektor słoneczny?

Przypomnijmy, kolektor słoneczny to nowoczesne urządzenie służące do przetwarzania energii słonecznej na ciepło, które następnie może być wykorzystane m.in. do podgrzewania wody użytkowej, ale także wody w basenie czy wspomagająco przy centralnym ogrzewaniu.

Dlaczego kolektory słoneczne są coraz bardziej popularne?

Według raportu przygotowanego przez Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych SPIUG, w IV kwartale 2022 roku w grupie kolektorów słonecznych nastąpił z powrotem dość znaczny wzrost sprzedaży w porównaniu do IV kwartału 2021 – wyniósł on 34%, pomimo pełnego portfela zamówień u producentów. Natomiast w skali roku pojawił się wzrost o 11%.

Do zwiększenia popularności kolektorów słonecznych (zwłaszcza kolektorów płaskich) przyczyniło się pojawienie regionalnych dotacji i dopłat na zakup urządzeń, ale także wzrost cen energii. Użycie kolektorów słonecznych skutecznie zmniejsza koszty ogrzewania oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej, ponieważ pozyskują one – przynajmniej w części – darmowe ciepło z energii słonecznej.

Gdzie wykorzystuje się kolektory słoneczne?

Kolektorów słonecznych nie instaluje się już tylko do przygotowania c.w.u., ponieważ dobrze sprawdzają się także w instalacjach hybrydowych, w których uzupełniają inne źródła ciepła – zwłaszcza pompy ciepła, kotły gazowe, kotły elektryczne czy kotły na biomasę. Coraz większą popularnością cieszą się połączenia: kocioł gazowy – kolektor słoneczny oraz pompa ciepła – kolektor słoneczny. 

Jak podaje SPIUG, obecnie w Polsce powstaje coraz więcej takich instalacji, na co wpływ mają obawy dotyczące wzrastających w znaczny sposób cen gazu i energii elektrycznej, ale również pozostałych paliw. Co ciekawe, coraz częściej pojawiają się także instalacje o większej powierzchni do wsparcia ogrzewania i przygotowania c.w.u. w budynkach wielorodzinnych oraz do wsparcia wytwarzania ciepła w produkcji przemysłowej i spożywczej.

Kolektory słoneczne w ofercie De Dietrich

W ofercie De Dietrich również znajdują się kolektory słoneczne. Inisol SLIM z podgrzewaczami solarnymi Inisol Uno to rozwiązanie zaspokajające zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Inisol SLIM zapewnia do 60% rocznego zapotrzebowania na c.w.u. za darmo, można go zamontować na każdym rodzaju pokrycia dachu skośnego, na dachu płaskim lub tarasie. Kolektory solarne mogą komunikować się z innymi generatorami ciepła De Dietrich.

Poznaj naszą ofertę kolektorów słonecznych:

Więcej o Raporcie SPIUG przeczytasz tutaj: https://spiug.pl/app/uploads/2023/02/Podsumowanie_rynku_urzadzen_grzewczych_4Q2022_i_caly_2022-rok.pdf

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: