Kolektor pionowy – jak to działa?

Przez Adam
W Instalatorzy
Lipiec 25, 2019
0 komentarzy
194 Views

Gruntowa pompa ciepła z kolektorami pionowymi to rozwiązanie, które coraz częściej wybierane jest przez wielu inwestorów. 

GSHP_5Instalację dolnego źródła ciepła stanowią tutaj sondy pionowe. Dobierając ich łączną długość trzeba pamiętać o dostosowaniu wielkość instalacji do rocznego zużycia ciepła w budynku. Nowoczesne systemy gruntowych pomp ciepła energię cieplną pobierają bezpośrednio z ziemi lub wody gruntowej.

Sama technologia jest też przystosowana do zróżnicowanego ukształtowania terenu. Działanie systemu w przypadku technologii glikol/woda jest stosunkowo proste. Rury kolektora wypełnione są roztworem glikolu, czyli czynnikiem roboczym, który przemieszcza się za sprawą pompy obiegowej dolnego źródła. Roztwór wychładza się w parowniku do temperatury niższej niż temperatura gruntu, następnie poprzez pompę obiegową jest tłoczony z powrotem do sondy, skąd pobiera energię cieplną i transportuje ją do parownika pompy ciepła. Sam glikol znajdujący się w obiegu nie ma bezpośredniego kontaktu z gruntem lub wodami gruntowymi.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: