Kiedy warto wymienić kocioł na nowy?
Zmiana urządzenia na nowsze wiąże się z wieloma korzyściami dla użytkownika. Im szybsza decyzja, tym więcej zalet. Pytanie więc kiedy najlepiej to zrobić?
Nowoczesność się opłaca
UżytkujÄ…c kocioÅ‚, który ma wÅ‚aÅ›ciwÄ… moc, jest w dobrym stanie, ale jego konstrukcja jest przestarzaÅ‚a, a przy tym zużywa dużo paliwa, warto zastanowić siÄ™ nad zmianÄ… urzÄ…dzenia grzewczego. Nowoczesne gazowe kotÅ‚y kondensacyjne wyróżniajÄ… siÄ™ wyższÄ… sprawnoÅ›ciÄ… od kotłów wyprodukowanych kilkanaÅ›cie lat temu i wczeÅ›niej. DecydujÄ…c siÄ™ na wymianÄ™ kotÅ‚a, możemy zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 20-25%. OczywiÅ›cie na poczÄ…tku niezbÄ™dne sÄ… pewne wydatki w postaci zakupu nowego urzÄ…dzenia, jednak wraz z eksploatacjÄ… nowego kotÅ‚a suma oszczÄ™dnoÅ›ci przekroczy koszt wykonanej modernizacji. W przypadku, gdy użytkowany w domu kocioÅ‚ grzewczy jest stary, czÄ™sto ulega awariom, a jego wydajność jest niska – urzÄ…dzenie fz pewnoÅ›ciÄ… warto wymienić.
Remontując dom, wykonując jego ocieplenie oraz wymieniając okna na bardziej szczelne, zmniejszamy jego zapotrzebowanie na ciepło. Wtedy też warto zdecydować się na nowy kondensacyjny kocioł gazowy.
Za duża moc kotła
PosiadajÄ…c kocioÅ‚, którego moc zostaÅ‚a dobrana nieprawidÅ‚owo, np. jest zbyt duża, urzÄ…dzenie wykazuje siÄ™ mniejszÄ… sprawnoÅ›ciÄ…, a to przekÅ‚ada siÄ™ na wiÄ™ksze zużycie paliwa. Wszystko dlatego, że nadmierna moc w kotÅ‚ach na paliwa pÅ‚ynne – gaz i olej, powoduje skrócenie cykli pracy palnika i zwiÄ™kszenie czÄ™stotliwoÅ›ci jego włączania i wyłączania. WpÅ‚ywa to na nie ekonomicznÄ… pracÄ™ urzÄ…dzenia oraz przyczynia siÄ™ do skrócenia żywotnoÅ›ci jego podzespołów.
Zmniejszenie mocy grzewczej kotła na paliwo stałe polega na ograniczeniu ilości powietrza dopływającego do komory spalania. Paliwo wtedy nie spala się całkowicie, czego efektem jest duża ilość sadzy. Jeśli nominalna moc kotła jest zbyt duża w stosunku do zapotrzebowania, dzieje się tak przez cały czas jego eksploatacji. Niezupełne spalanie paliwa jest więc stratą pieniędzy użytkownika i generuje problem z sadzą. Osadzona na ściankach kotła utrudnia wymianę ciepła, powodując spadek jego sprawności. Z kolei osadzając się w kominie zawęża jego przekrój, co przyczynia się do zmniejszenia ciągu i ryzyka powstania pożaru.