Kiedy warto inwestować w kolektory próżniowo-rurowe?

Przez Monika
W Klienci indywidualni
14 sierpnia, 2014
0 komentarzy
2499 Views

Ogromna ilość energii słonecznej, docierająca do nas każdego dnia, może zostać z powodzeniem wykorzystana. W jaki sposób? Za jej pomocą możliwe jest ogrzewanie domu lub uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Kiedy warto zdecydować się na kolektor próżniowo-rurowy?

Dietrisol Power

Dietrisol Power

Kolektory słoneczne są inwestycją energooszczędną. Ich instalacja pozwala przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do środowiska, a także umożliwia uzyskanie niższych comiesięcznych rachunków. Za pomocą tych urządzeń możemy w bardzo efektywny sposób ogrzać wodę użytkową.

Kolektory próżniowo-rurowe w chłodnym otoczeniu działają sprawniej od kolektorów płaskich. Zbudowane są z równolegle ustawionych do siebie szklanych rur, połączone są z absorberem. Próżnia wytworzona w rurach powoduje, że straty ciepła do otoczenia są niewielkie.

Kolektory próżniowe – zalety

Warto zdecydować się na kolektor próżniowy, jeśli chcemy wspomagać nim centralne ogrzewanie oraz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania c.w.u. w okresach jesienno-zimowych. Ten typ kolektora efektywniej niż kolektor płaski, pracuje w „zimnych” porach roku. Związane jest to z jego budową. Próżna zapobiega utracie promieniowania pochłoniętego przez kolektor. Stanowi świetną izolację cieplną. Jeśli temperatura c.w.u. ma być wyższa niż 70°C, również warto zdecydować się model próżniowo-rurowy. Urządzenie idealnie sprawdza się, gdy nie ma możliwości instalacji kolektora płaskiego w dogodnym położeniu tj. skierowania go na południe pod kątem 40° w miejscu dobrze nasłonecznionym.

Niezależnie od tego, jaki typ kolektora słonecznego wybierzemy, musimy zwrócić uwagę na tzw. powierzchnię czynną kolektora (aperturę). Kolektor próżniowy ma również wadę – nie można w nim wykorzystać funkcji tzw. schładzania rewersyjnego. Który kolektor wybierzemy? Decyzji będzie sprzyjał dokładny rachunek ekonomiczny, który musi przeprowadzić każdy, kto chce wybrać kolektor odpowiedni dla własnych potrzeb.

Przykładem kolektora próżniowo-rurowego jest Dietrisol Power. Informacje na temat tego produktu znajdują się TUTAJ.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: