Jeszcze miesiąc do ErP

Przez Monika
W ErP
25 sierpnia, 2015
0 komentarzy
2531 Views

Tyle się o tym mówi i prawdę powiedziawszy już nie mogę się doczekać. Zaczęłam więc odliczać do 26 września, czyli do dnia, kiedy wejdzie w życie dyrektywa ErP odnośnie ekoprojektu i etykiet energetycznych. A odliczam razem ze stroną internetową: http://www.erp-dedietrich.pl.

Zrzut ekranu 2015-08-31 o 15.08.33Przypomnijmy, co się zmieni po 26 września?

Dyrektywy ErP dążą do osiągnięcia celów Planu 20/20/20, t.j. do roku 2020 zwiększenia udziału energii odnawialnej do 20%, redukcji emisji CO2 o 20% oraz zmniejszenia zużycia energii pierwotnej o 20%. Aby to osiągnąć,  ustala się minimalne poziomy sprawności energetycznej oraz maksymalne poziomy emisji zanieczyszczeń i hałasu. Nowe przepisy obejmują generatory o mocy poniżej 400 kW oraz podgrzewacze wody i zasobniki buforowe o pojemności do 2000 litrów. W następstwie stosowania dyrektywy Ekoprojektu, produkty o sprawności sezonowej poniżej 86% będą stopniowo wycofywane.

Zostaje również wprowadzone oznakowanie w postaci etykiet energetycznych dla produktów związanych z energią o mocy poniżej 70 kW. Jego celem jest zapewnienie konsumentom dokładnych, rozpoznawalnych i porównywalnych informacji o efektywności energetycznej i zużyciu energii przez produkt, który wybierają. Przyklejona na każdym urządzeniu etykieta z oznakowaniem energetycznym zawiera różne informacje: sprawność energetyczną (A+++ dla urządzeń o największej sprawności), roczne zużycie energii, nazwę producenta, poziom hałasu itd. Etykieta z oznakowaniem energetycznym będzie się również znajdować w materiałach technicznych i marketingowych.

Już teraz natomiast  wszystkie kotły sprzedawane ze zintegrowana pompą obiegową muszą posiadać ten komponent w klasie energetycznej „A”.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: