Jakie zmiany na rynku grzewczym wprowadzi UE w najbliższych latach?

Przez Adam
W Instalatorzy
28 lutego, 2024
0 komentarzy
111 Views

W grudniu 2023 roku Parlament Europejski wraz z Radą UE osiągnęły historyczne porozumienie dotyczące nowelizacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD), nakładając na państwa członkowskie ambitne cele. Priorytetem jest całkowite odejście od paliw kopalnych w naszych domach, co niesie ze sobą dalekosiężne konsekwencje dla rynku grzewczego. Przyjrzyjmy się, jakie zmiany czekają branżę HVAC w kluczowych latach: 2025, 2028, 2030 i 2040.

freepik
Obraz autorstwa Freepik

2025 r. – koniec dofinansowań dla kotłów na paliwa kopalne

Już w 2025 roku zakończą się dofinansowania dla samodzielnych kotłów na paliwa kopalne. To ogromna zmiana, która z pewnością wpłynie na decyzje konsumentów dotyczące sposobów ogrzewania domów. Hybrydowe pompy ciepła, które wykorzystują gaz jako szczytowe źródło ciepła, mogą stać się jednym z preferowanych rozwiązań, nadal kwalifikując się do wsparcia finansowego.

2028 r. – bezemisyjne budynki publiczne

Rok 2028 to początek nowej ery dla budynków publicznych w Unii Europejskiej. Wszystkie nowo budowane obiekty będą musiały być bezemisyjne, co oznacza zerową emisję CO2 na miejscu. To wymaga od projektantów i inwestorów zastosowania nowoczesnych technologii i odnawialnych źródeł energii.

2030 r. – bezemisyjność staje się normą

Do 2030 roku wymóg bezemisyjności zostanie rozszerzony na wszystkie nowe budynki, włącznie z mieszkalnymi. Będzie to oznaczało konieczność zastosowania odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła czy instalacje fotowoltaiczne, w każdym nowo budowanym domu. To zdecydowanie zmieni krajobraz architektoniczny i wymusi na branży budowlanej adaptację do nowych standardów.

2040 r. – zakaz użytkowania kotłów na paliwa kopalne

Rok 2040 to kamień milowy, po którym w żadnym europejskim domu nie będzie można używać kotłów na paliwa kopalne. To wyzwanie dla wszystkich, którzy nadal opierają swoje systemy grzewcze na konwencjonalnych źródłach ciepła. Wymiana na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania stanie się nie tylko koniecznością, ale i obowiązkiem.

freepik
Obraz autorstwa studiogstock na Freepik

Co to oznacza dla branży HVAC?

Lata 2025, 2028, 2030 i 2040 oznaczają ważne zmiany na rynku grzewczym, podyktowane nowelizacją dyrektywy EPBD. Te zmiany wymuszają odejście od paliw kopalnych na rzecz bardziej ekologicznych i efektywnych energetycznie rozwiązań. W obliczu tych przemian, branża HVAC stoi przed zadaniem dostosowania swoich produktów do nowych standardów.

Urządzenia grzewcze marek De Dietrich i Baxi już teraz są przygotowane na nadchodzące zmiany. Oferując nowoczesne rozwiązania, takie jak pompy ciepła, systemy hybrydowe, kotły H2 Ready oraz urządzenia wspierające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, stawiamy sobie za cel nie tylko spełnienie nadchodzących wymogów, ale i wspieranie branży w kierunku zrównoważonego rozwoju. Dla klientów oznacza to dostęp do technologii, która nie tylko zapewni komfort i efektywność, ale również będzie w pełni zgodna z nowymi regulacjami Unii Europejskiej.

Źródło:

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: