Jakie ogrzewanie do domu? Najlepsze rozwiązania dla wygody i ekologii

Przez Monika
W Kotły kondensacyjne
19 maja, 2022
0 komentarzy
471 Views

W naszym kraju ma miejsce obecnie prawdziwa ekologiczna rewolucja pod względem inwestycji w odnawialne źródła energii do ogrzewania domów i mieszkań. Przyczyną są zarówno zmiany w przepisach niejako wymuszające na obywatelach wymianę nieefektywnych źródeł ciepła nowe, jak i systemy dotacji, które pozwalają uzyskać sporą kwotę dofinansowania na wymianę systemu. Wkrótce dołączą do nich dotacje na zakup i montaż pomp ciepła w nowych nieruchomościach. Przyglądając się wielu możliwościom, warto przeanalizować swoje potrzeby i warunki, w jakich przyjdzie użytkować urządzenie.

W tym artykule prezentujemy kilka urządzeń marki De Dietrich z segmentu pomp ciepła, kotłów kondensacyjnych i systemów solarnych służących ogrzewaniu i podgrzaniu ciepłej wody użytkowej. 

Jakie ogrzewanie do domu – kocioł kondensacyjny

Jeśli do nieruchomości możliwe jest doprowadzenie gazu ziemnego, wielu inwestorów decyduje się na zakup i montaż kotła gazowego. Obecnie w sprzedaży są niemal wyłącznie niezwykle nowoczesne kotły kondensacyjne, które mają o wiele wyższą sprawność niż kotły tradycyjne – są dzięki temu o wiele bardziej oszczędne i ekologiczne. Marka De Dietrich to lider kondensacji. Kotły pod tą marką były produkowane na długo zanim te urządzenia zdominowały segment kotłów gazowych. Wieloletnie doświadczenie pozwala De Dietrich wprowadzać wciąż nowe rozwiązania – z korzyścią dla użytkowników i planety. 

Jedną z najnowszych propozycji jest kocioł Inidens. Jest to pierwsze urządzenie marki De Dietrich, które jest przystosowane do spalania gazu z 20% domieszką wodoru. Technologia H2 Ready wyprzedza swoje czasy i pozwala właścicielom kotła oczekiwać na moment, gdy ogrzewanie domów z użyciem wodoru stanie się codziennością. Wykorzystanie paliwa wodorowego (zapisane jako priorytet w polityce klimatycznej Unii Europejskiej) pozwoli zredukować ilość wydzielanego do atmosfery dwutlenku węgla o 8% względem rozwiązań konwencjonalnych. 

Wśród kotłów Inidens można znaleźć urządzenia dwufunkcyjne, a także jednofunkcyjne, również w pakiecie z podgrzewaczem. Szeroki wybór mocy pozwala wybrać kocioł dostosowany do potrzeb konkretnej inwestycji. Inidens zajmuje mało miejsca, a przy tym jest maksymalnie wydajny i oszczędny. Pozwala na to technologia kondensacji. Kocioł jest lekki, waży 29 kg, co będzie dużym ułatwieniem podczas montażu. Kocioł jest prosty w obsłudze – poradzą z nią sobie nawet osoby, które nie mają doświadczenia z tego typu urządzeniami. Regulator do sterowania ciepłą wodą i ogrzewaniem jest czytelny i przyjazny. Kotłem można także sterować z dowolnego miejsca na ziemi za pośrednictwem smartfona lub tabletu z zainstalowaną aplikacją Smart TC°.  

Kocioł zużywa mało energii nie tylko dzięki zastosowaniu technologii kondensacji. Jest to możliwe także dzięki wysokowydajnemu wymiennikowi ciepła ze stali nierdzewnej, który jest nie tylko oszczędny, ale też trwały i wytrzymały, a także objęty 5-letnią gwarancją producenta. Moduł  hydrauliczny kotła jest mosiężny.

Jakie ogrzewanie do domu – pompa ciepła

W 1. kwartale 2022 roku Inidens nie był jedyną nowością wprowadzoną do oferty marki De Dietrich. Kolejna pojawiła się w segmencie pomp ciepła, a była to pompa ciepła Strateo R32. Unowocześniona powietrzna pompa ciepła to model, w którym zastosowano nowy czynnik roboczy, bardziej przyjazny dla środowiska R32 – stąd nazwa urządzenia. Dzięki jego zastosowaniu udało się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ⅔  (w porównaniu z czynnikiem R410A). Czynnik R32 pozwolił także poprawić wydajność pompy we wszystkich trybach, zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia oraz podgrzewania c.w.u. Parametr COP wynosi aż 5,2. 

Dzięki najnowocześniejszej technologii, w której wykonano urządzenie, ma ono doskonałe, najlepsze na rynku parametry akustyczne, grzewcze, c.w.u, także w zakresie łatwości montażu i oszczędności miejsca. To ostatnie docenią zwłaszcza osoby, które nie mogą poświęcić na montaż pompy ciepła dużej powierzchni w swoim domu. Pompa doskonale wpasowuje się w aranżację, dzięki innowacyjnemu, eleganckiemu wyglądowi. Nie rzuca się przy tym w oczy, więc nie będzie “kłócić się” z innymi elementami wyposażenia. Pompa ciepła może zostać zainstalowana np. w kuchni, łazience, spiżarni czy pomieszczeniu gospodarczym. Można zamknąć ją w szafce, ponieważ wszystkie kluczowe elementy urządzenia znajdują się z przodu, więc będzie do nich łatwy dostęp. 

Pompa Strateo R32 poza ogrzewaniem i podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej, może spełniać także 3. funkcję – chłodzenia (podłogowo lub przy pomocy klimakonwektorów). Gwarantuje to komfort termiczny o każdej porze roku – przestawienia z trybu lato na tryb zima i na odwrót można dokonać automatycznie. Z pompą zintegrowano duży podgrzewacz o pojemności 190 litrów, który gwarantuje najwyższy komfort korzystania z ciepłej wody nawet dla dużej rodziny. 

Nowatorską konstrukcję pompy Strateo R32 docenią także instalatorzy. Urządzenie łatwo dostosować do rozmaitych konfiguracji instalacji i połączyć z wszystkimi przewodami grzewczymi i ciepłej wody dzięki opatentowanemu hydraulicznemu zespołowi przyłączeniowemu. Pompę wyposażono także w specjalną ramę montażową, która zredukowała czas potrzebny na montaż. Instalatorowi dodatkowo ułatwia pracę funkcja  Bluetooth, która podaje wskazówki do właściwej konfiguracji. 

Jakie ogrzewanie do starego domu – ogrzewanie mieszkania i wymiana źródła ciepła

Jednymi z podstawowych źródeł niskiej emisji są urządzenia grzewcze w mieszkaniach – blokach i kamienicach. Wiele z nich nie jest ogrzewanych ciepłem sieciowym. W niektórych wciąż funkcjonują piece lub kotły na węgiel. W wielu działają stare kotły gazowe. W najlepszej sytuacji są właściciele mieszkań, w których jest dostęp do gazu ziemnego, nawet gdy ogrzewa się je kotłem na paliwo stałe, a gaz służy jedynie do gotowania. Wówczas można tam zamontować nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny. Jeśli mieszkanie jest niewielkie, można zdecydować się na kocioł dwufunkcyjny, który będzie zarówno ogrzewał mieszkanie, jak i przepływowo ogrzewał ciepłą wodę użytkową. Jeśli miejsca jest nieco więcej, a poza tym dla mieszkańców kluczowe znaczenie ma wysoki komfort c.w.u., warto postawić na kocioł z zasobnikiem umieszczonym pod kotłem lub zintegrowanym z nim. 

Przy wymianie starego kotła gazowego lub kotła na węgiel w małym mieszkaniu, kluczowe znaczenie ma to, ile nowe urządzenie zajmie miejsca. Dobrym wyborem będzie wówczas kocioł Lumea MPX marki De Dietrich. Ma on kompaktowe wymiary, dzięki którym sprawdzi się zarówno w nowych instalacjach, jak i tych modernizowanych. Zwarta konstrukcja sprawia, że jest dedykowany do montażu w małych pomieszczeniach. Mały rozmiar kotła Lumea MPX to jednak niejedyna jego zaleta. Ważną jest również średnioroczna efektywność energetyczna kotła, która wynosi aż 93%. Co za tym idzie wysoka jest także sprawność kotła sięgająca 109%. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w kotle technologii kondensacji, która odzyskuje ciepło utajone ze spali. W urządzeniu zastosowano innowacyjne, a jednocześnie sprawdzone technologie. Wymiennik kotła i palnik cylindryczny wykonano ze stali szlachetnej, co gwarantuje niezawodność urządzenia. Energooszczędność jest możliwa z kolei dzięki dużemu zakresowi modulacji – od 14 aż do 100% mocy kotła. Lumea MPX jest bardzo cicha, bo zastosowano w niej wewnętrzną izolację dźwiękochłonną. Kocioł jest wyposażony w nowoczesną konsolę posiadającą cyfrowy wyświetlacz z materiału ciekłokrystalicznego. Dzięki niej wprowadzanie ustawień i regulowanie pracy urządzenia na własne potrzeby odbywa się w sposób łatwy i bezstresowy. 

Nie do przecenienia jest system GAC (Gas Adaptive Control), w który wyposażono kocioł. Polega on na ciągłej kontroli i optymalizacji procesu spalania gazu. Dzięki temu urządzenie jest wydajne i niezawodne nawet przy zmieniających się parametrach paliwa. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kontroli elektronicznej i zaworowi elektronicznemu gazu. Uruchomienie kotła dzięki systemowi GAC również jest łatwiejsze, co powinni docenić instalatorzy. W kotle Lumea nie ma konieczności regulacji manualnej, kalibracji czy wymiany dysz. 

Jakie ogrzewanie do domu ze wsparciem paneli solarnych

Doskonałym pomysłem wsparcia produkcji ciepłej wody użytkowej jest zastosowanie systemu solarnego. Marka De Dietrich ma taki system w swojej ofercie. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie stojącego kotła Modulens G z dedykowanym kolektor em powierzchniowym Inisol Slim. Taki multienergetyczny system, czyli pobierający energię z wielu źródeł (tu gaz i słońce) pozwala na duże oszczędności. Kocioł Modulens to urządzenie kondensacyjne o zwiększonej sprawności – do 109%. Można wybierać spośród modeli o różnej mocy,  od 15 do 35 kW. Kocioł wyposażono także w modulujący palnik (od 22 do 100% mocy) i szybko reagujący wymiennik. To wszystko sprawia, że korzystając z takiego kotła można zaoszczędzić nawet 30% energii względem kotła starego typu.  Jeśli doda się do tego obniżenie emisji zanieczyszczeń o 50%, okazuje się, że jest to rozwiązanie naprawdę godne uwagi. 

Kocioł Modulens można w łatwy sposób połączyć w jeden system z kolektorami słonecznymi Inisol Slim. Charakteryzują się one wysoką sprawnością i moga skutecznie wesprzeć produkcję ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu nie trzeba zużywać do tego celu gazu. Kolektory Inisol Slim można zamontować na dachu, a jeśli w przypadku danej inwestycji jest to niemożliwe, to na tarasie czy na ziemi. 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: