Jakich błędów unikać podczas montażu instalacji solarnej?

Przez Adam
W Instalatorzy
9 czerwca, 2020
0 komentarzy
1568 Views

Najczęstsze błędy jakie są przyczyną niewłaściwej efektywności lub też dużej awaryjności instalacji solarnej to często bardzo proste problemy, które można rozwiązać w prosty sposób. 

Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim ważna jest średnica przewodów solarnych nie mogą być one za duże, ani za małe. Często powodem niewłaściwego funkcjonowania instalacji jest także złe zaizolowanie przewodów bądź zastosowanie materiałów nieodpornych na wysoką temperaturę. Inne przyczyny to: zamieniony kierunek przepływu w kolektorach, przeponowe naczynie wzbiorcze o zbyt małej pojemności, błędne ustawienie ciśnienia systemowego i brak kontroli wstępnej naczynia wzbiorczego, nie przepłukanie obiegu solarnego po zainstalowaniu, a przed napełnieniem czynnikiem grzewczym (roztworem glikolu w wodzie), złe odpowietrzenie instalacji, nieprawidłowy montaż czujnika temperatury w kolektorze oraz niewłaściwe nastawy sterownika układu solarnego.

Stan przegrzania kolektorów słonecznych spowodowany np. brakiem odbioru ciepła przez nagrzany już do wymaganej temperatury zbiornik c.w.u. jest całkowicie normalny. Jednak mała instalacja w domu jednorodzinnym musi być przygotowana na takie sytuacje (warunki pracy), jak również gotowa do podjęcia natychmiastowych działań. Bardzo ważne dla prawidłowego systemu solarnego jest też jego właściwe odpowietrzenie. Instalatorzy ograniczają się na ogół do montażu odpowietrznika w najwyższym punkcie instalacji, czyli przy kolektorach. Warto wiedzieć, że powinien to być odpowietrznik ręczny lub automatyczny, ale zabezpieczony zaworem zamykanym po zakończeniu procesu uruchamiania instalacji.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: