Jaki kocioł gazowy sprawdzi się w małym domu?

Przez Adam
W Klienci indywidualni
Luty 25, 2020
0 komentarzy
141 Views

W małym domu nie ma zbyt dużo miejsca, dlatego liczy się każdy centymetr. Warto wybrać urządzenie grzewcze, które jest w stanie zapewnić komfort mieszkańcom. Takim rozwiązaniem jest kocioł dwufunkcyjny.

Kocioł dwufunkcyjny ma kompaktową budowę i niewielkie wymiary, a mimo to wszystkie niezbędne do działania instalacji elementy (pompy, zawory, naczynie wzbiorcze) mieszczą się pod jego obudową. Dzięki temu można go zamontować w dowolnym pomieszczeniu w domu, pod warunkiem, że będzie miało kubaturę co najmniej 6,5 m³ i dostęp do kanału wentylacji grawitacyjnej wywiewnej z umieszczoną pod sufitem kratką wywiewną o wymiarach co najmniej 14 x 14 cm. Estetyczna obudowa, najczęściej stalowa pokryta białą emalią, sprawia, że bez kłopotu można go wkomponować między inne elementy wyposażenia – ciąg szafek kuchennych lub meble łazienkowe.

Urządzenie grzewcze powinno być zamontowane jak najbliżej łazienki i kuchni (nie dalej 8-10 m od punktów poboru), aby ciepła woda dostarczana do kranów nie zdążyła się wychłodzić w rurach. Aby podgrzewacz przepływowy w ogóle się uruchomił, przepływająca przez niego woda musi mieć odpowiednio wysokie ciśnienie przy wymaganym minimalnym przepływie. Warto sprawdzić, czy instalacja wodna w domu spełnia te kryteria.

W kotłach dwufunkcyjnych podgrzewanie wody użytkowej jest ważniejsze w stosunku do ogrzewania pomieszczeń. To znaczy, że w momencie pojawienia się tak zwanego rozbioru (odkręcenia kranu z ciepłą wodą) pełna moc kotła jest kierowana na te potrzeby. Z kolei, gdy nikt nie korzysta z ciepłej wody, kocioł całą dostępną moc może przeznaczyć do ogrzania domu. Dzięki modulacji mocy palnika wykorzystuje ją tylko w takim stopniu, jaki jest potrzebny do pokrycia bieżących strat ciepła. To pozwala na racjonalne wykorzystanie paliwa, a więc i zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: