Jaką pompę ciepła wybrać – przegląd najlepszych rozwiązań
Pompy ciepÅ‚a cieszÄ… siÄ™ coraz wiÄ™kszym zainteresowaniem inwestorów, zarówno tych budujÄ…cych nowe domy, jak i jedynie modernizujÄ…cych system grzewczy. Nic dziwnego – jest to rozwiÄ…zanie wykorzystujÄ…ce odnawialne źródÅ‚a energii, a wiÄ™c ekologiczne i ekonomiczne.
Na co zwrócić uwagę, zastanawiając się nad wyborem pompy ciepła? Jakie możliwości dają te urządzenia?
Jaka pompa ciepÅ‚a – powietrzna czy gruntowa?
Zarówno pompy ciepÅ‚a powietrzne, jak i gruntowe majÄ… swoich zwolenników. Jak zwykle jednak, na pytanie jaka pompa ciepÅ‚a jest lepsza – powietrzna czy gruntowa – nie ma jedynej sÅ‚usznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od lokalnych uwarunkowaÅ„ i potrzeb konkretnego inwestora i jego rodziny. Te dwa rodzaje pomp ciepÅ‚a różniÄ… siÄ™ rodzajem tzw. dolnego źródÅ‚a, czyli miejscem, skÄ…d pompa czerpie energiÄ™. Jak same nazwy wskazujÄ…, w przypadku pompy gruntowej jest to grunt, w przypadku pompy powietrznej – powietrze.
Niewątpliwą zaletą pompy powietrznej jest to, że można ją zainstalować w dowolnym miejscu i połączyć z już istniejącym systemem grzewczy. Nie potrzebuje wiele miejsca na zewnątrz nieruchomości. Stąd w budynkach modernizowanych wybiera się prawie zawsze pompę powietrzną. Instalacja gruntowej pompy ciepła jest bardziej wymagająca. Aby zamontować kolektory poziome, trzeba dysponować sporą powierzchnią ogrodu, który w dodatku będzie musiał być później odpowiednio zaaranżowany, a w przypadku kolektorów pionowych potrzebne są specjalne zgody na odwierty. Pompa powietrzna jest więc dużo łatwiejsza i tańsza w montażu. Z kolei pompa gruntowa będzie pracować efektywniej w miesiącach zimowych, bo temperatura w gruncie jest stała. O tym, jak warunki zewnętrzne wpływają na efektywność pompy ciepła, można przeczytać w dalszej części tego artykułu.

Pompa ciepÅ‚a – jakÄ… wybrać: split czy monoblok?
Pompa ciepÅ‚a skÅ‚ada siÄ™ z dwóch jednostek – zewnÄ™trznej i wewnÄ™trznej. WyjÄ…tkiem sÄ… pompy sÅ‚użące do podgrzewania ciepÅ‚ej wody użytkowej, które energiÄ™ czerpiÄ… z powietrza znajdujÄ…cego w pomieszczeniu i skÅ‚adajÄ… siÄ™ z jednego tylko elementu. W przypadku powietrznych pomp ciepÅ‚a budowa jednostki zewnÄ™trznej i wewnÄ™trznej jest różna w zależnoÅ›ci od tego, czy mamy do czynienia z pompÄ… typu split czy monoblok.
W pompach typu split skraplacz bÄ™dÄ…cy częściÄ… ukÅ‚adu chÅ‚odniczego mieÅ›ci siÄ™ w jednostce wewnÄ™trznej. Z niej do jednostki wewnÄ™trznej przewodami pÅ‚ynie czynnik chÅ‚odniczy. W przypadku pomp monoblok caÅ‚ość ukÅ‚adu chÅ‚odniczego umieszczona jest na zewnÄ…trz, a do jednostki wewnÄ™trznej prowadzÄ… przewody, którymi pÅ‚ynie woda. Taka budowa sprawia, że montaż pompy monoblok jest Å‚atwiejszy i zwykle taÅ„szy, bo instalator, który montuje takÄ… pompÄ™, nie musi mieć specjalnych uprawnieÅ„. A zatem: pompa ciepÅ‚a – jakÄ… wybrać – monoblok czy split? Pompy monoblokowe sÄ… zwykle droższe, ale za to ich eksploatacja bÄ™dzie taÅ„sza. UkÅ‚ad chÅ‚odniczy w tego rodzaju pompach jest hermetycznie zamkniÄ™ty na etapie produkcji, nie ma wiÄ™c ryzyka wycieków czynnika chÅ‚odniczego i nie trzeba wykonywać przeglÄ…dów szczelnoÅ›ci.Â
Jak dobrać pompę ciepła do potrzeb budynku?
Przede wszystkim dobór pompy ciepÅ‚a należy pozostawić doÅ›wiadczonemu specjaliÅ›cie – autoryzowanemu instalatorowi marki, na której urzÄ…dzenie siÄ™ zdecydowaliÅ›my. Najważniejsze bÄ™dzie okreÅ›lenie mocy, jakÄ… powinna mieć pompa, aby zapewnić komfortowe i ekonomiczne ogrzewanie. Jak dobrać moc pompy ciepÅ‚a? Pompa ciepÅ‚a nie powinna być ani przewymiarowana (czyli o zbyt dużej mocy do potrzeb), ani niedowymiarowana (czyli o mocy zbyt niskiej). Przewymiarowanie sprawi, że koszt samego urzÄ…dzenia bÄ™dzie wyższy niż mógÅ‚by być, gdyby dobrano pompÄ™ o odpowiedniej mocy, ale także spowoduje, że pompa bÄ™dzie pracowaÅ‚a w krótszych cyklach (bÄ™dzie siÄ™ czÄ™sto wyłączaÅ‚a i znów włączaÅ‚a), co sprawi, że praca systemu bÄ™dzie zaburzona i może prowadzić do awarii. Z kolei niedowymiarowana pompa ciepÅ‚a sprawi, że koszty jej eksploatacji bÄ™dÄ… bardzo wysokie, a w niektórych sytuacjach komfort cieplny bÄ™dzie zbyt niski (temperatura w pomieszczeniach bÄ™dzie zbyt niska wzglÄ™dem oczekiwaÅ„ mieszkaÅ„ców).
Trzeba zdawać sobie sprawę, że to, jak działa pompa, jest uzależnione od warunków zewnętrznych. Ma to znaczenie głównie w przypadku pomp powietrznych, pompy gruntowe nie są tak uzależnione od temperatury, bo ta w gruncie jest stała). Efektywność pompy będzie niższa, jeśli temperatura na zewnątrz będzie bardzo niska. Co prawda nowoczesne urządzenia działają nawet do -20°C, a tak zimnych dni jest niewiele w ciągu roku (w niektórych regionach kraju nie ma ich praktycznie wcale), ale zawsze należy brać to pod uwagę. Na podstawie wykresu charakterystyki pracy pompy ciepła ustala się moment (punkt biwalentny), przy osiągnięciu którego jest konieczne wsparcie działania pompy innym źródłem ciepła. W zależności od tego, czy pompa ciepła jest jedynym urządzeniem zapewniającym ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową czy nie, stosuje się grzałkę elektryczną, albo tak konfiguruje system, żeby w odpowiednim momencie uruchomić działanie dodatkowego urządzenia, np. kotła gazowego.
Jak widać dobór pompy ciepÅ‚a nie jest oczywistÄ… sprawÄ…, jeÅ›li chcemy, żeby ogrzewanie byÅ‚o naprawdÄ™ oszczÄ™dne. Niezależnie wiÄ™c od tego, czy jest to powietrzna czy gruntowa pompa ciepÅ‚a – jakÄ… wybrać podpowie fachowiec, który weźmie pod uwagÄ™ wiele różnych czynników.

Pompa ciepÅ‚a – jakÄ… wybrać?
Wyjaśniliśmy już, jak duże znaczenie ma odpowiedni dobór mocy pompy ciepła. Jednak na efektywność jej działania mają wpływ również inne aspekty.
Znaczenie bÄ™dzie mieć także to, czy system grzewczy jest wyposażony w tradycyjne grzejniki czy ogrzewanie niskotemperaturowe – pÅ‚aszczyznowe (podÅ‚ogowe lub Å›cienne). Pompa ciepÅ‚a bÄ™dzie dziaÅ‚ać efektywniej w tym drugim przypadku. Jednak jeÅ›li decydujemy siÄ™ pompÄ… ciepÅ‚a zastÄ…pić lub uzupeÅ‚nić stare urzÄ…dzenie grzewcze, nie zawsze trzeba wymieniać całą instalacjÄ™. DoÅ›wiadczony instalator tak dobierze pompÄ™ ciepÅ‚a, aby pracowaÅ‚a ona efektywnie i dawaÅ‚a wÅ‚aÅ›ciwy komfort cieplny również wówczas, gdy budynek nie bÄ™dzie po gruntownej termomodernizacji.
Oczywiście przy doborze pompy ciepła zawsze bierze się pod uwagę, czy ma ona zapewnić zarówno ciepło, jak i ciepłą wodę użytkową, czy odpowiadać za tylko jeden obszar. Jeśli pompa ciepła ma podgrzewać ciepłą wodę użytkową, trzeba przeanalizować, jak dużo będzie jej potrzeba. Do tego dostosowuje się zarówno powierzchnię wężownicy, jak i pojemność zasobnika.
Warto zwrócić uwagę na możliwości sterowania pracą pompy i różne dodatkowe funkcje, które nie tylko ułatwią korzystanie z urządzenia, ale także zwiększą jego efektywność. Przydatna może być opcja umożliwiająca zarządzanie pracą pompy przy pomocy aplikacji w smartfonie z dowolnego miejsca.
De Dietrich podpowiada, jaką wybrać pompę ciepła
W ofercie marki De Dietrich znajduje siÄ™ duży wybór pomp ciepÅ‚a do ogrzewania i wytwarzania ciepÅ‚ej wody użytkowej. Szeroki zakres mocy i różnorodność funkcji poszczególnych modeli sprawia, że każdy inwestor znajdzie urzÄ…dzenie dopasowane do swoich potrzeb i preferencji. Prezentujemy przeglÄ…d kilku urzÄ…dzeÅ„ marki De Dietrich. ZnajdujÄ… siÄ™ wÅ›ród nich pompy ciepÅ‚a gruntowe i pompy ciepÅ‚a powietrzne – zarówno split, jak i monoblok.Â
Alezio S /Alezio S V200 to jedne z najczęściej wybieranych pomp ciepła marki De Dietrich. To kompaktowe i proste w obsłudze urządzenie sprawdza się zarówno w nowych domach, jak i budynkach modernizowanych. Szeroki zakres dostępnych mocy sprawia, że można dobrać odpowiednie urządzenie Alezio S do różnego rodzaju inwestycji. W wersji V200 pompa ma zintegrowany podgrzewacz c.w.u. o pojemności aż 177 litrów, co zaspokoi potrzeby kilkuosobowej rodziny. Pompa ciepła Alezio S jest dostępna w konkurencyjnej cenie, co w połączeniu z innymi zaletami urządzenia czyni je niezwykle atrakcyjnym wyborem.
Alezio M / Alezio M V200 to urzÄ…dzenia typu monoblok – proste w obsÅ‚udze, ekologiczne i energooszczÄ™dne. Ma funkcjÄ™ grzania zimÄ… i chÅ‚odzenia latem przy pomocy instalacji ogrzewania podÅ‚ogowego. Alezio M może pracować w temperaturze na zewnÄ…trz do -20°C. Zintegrowany podgrzewacz w wersji Alezio M V200 ma pojemność 177 litrów. Pompa jest wyposażona w wygodnÄ… konsolÄ™ sterowniczÄ…, która umożliwia korzystanie z szeregu przydatnych funkcji. Ustawieniami pompy można też sterować na odlegÅ‚ość przy pomocy aplikacji zainstalowanej na urzÄ…dzeniu mobilnym.
Strateo – powietrzna pompa ciepÅ‚a – to jedno z najnowszych urzÄ…dzeÅ„ w ofercie marki De Dietrich. Charakteryzuje siÄ™ wyjÄ…tkowo wysokÄ… efektywnoÅ›ciÄ… energetycznÄ…. Zintegrowany podgrzewacz ciepÅ‚ej wody użytkowej o pojemnoÅ›ci aż 190 litrów daje wysoki komfort korzystania z ciepÅ‚ej wody, a przemyÅ›lana konstrukcja sprawia, że urzÄ…dzenie mimo takiej pojemnoÅ›ci nie zajmuje dużo miejsca. Pompa pracuje bardzo cicho. Ma bardzo nowoczesny design i wiele przydatnych funkcji.
GSHP – gruntowa pompa ciepÅ‚a dostÄ™pna w szerokim zakresie mocy i z najwyższÄ… klasÄ… efektywnoÅ›ci energetycznej dla ogrzewania A+++. W przypadku pompy GSHP jako dolne źródÅ‚o można wykorzystać grunt lub wodÄ™ gruntowÄ…. NiezaprzeczalnÄ… zaletÄ… pompy gruntowej jest jej cicha praca. GSHP podobnie jak inne pompy ciepÅ‚a z oferty De Dietrich jest objÄ™ta dÅ‚ugÄ…, aż 5-letniÄ… gwarancjÄ….
W dzisiejszych czasach, gdy ochrona Å›rodowiska jest nie tylko wyborem, ale wrÄ™cz koniecznoÅ›ciÄ…, urzÄ…dzenia grzewcze czerpiÄ…ce z odnawialnych źródeÅ‚ energii stajÄ… siÄ™ coraz bardziej popularne. Szereg programów, dziÄ™ki którym można otrzymać dotacjÄ™ na zakup lub wymianÄ™ starych, nieefektywnych urzÄ…dzeÅ„, sprawia, że pompy ciepÅ‚a znajdujÄ… siÄ™ w coraz wiÄ™kszej liczbie domów. Również oferta producentów dostosowuje siÄ™ do coraz wiÄ™kszych potrzeb i oczekiwaÅ„ rynku – rodzajów urzÄ…dzeÅ„ typu pompa ciepÅ‚a jest coraz wiÄ™cej i sÄ… one coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Pozwala to inwestorom wybrać takÄ… pompÄ™, która speÅ‚ni wszystkie oczekiwania i stanie siÄ™ źródÅ‚em ciepÅ‚a w pomieszczeniach i ciepÅ‚ej wody użytkowej na dÅ‚ugie lata.