Jak zwiększyć wydajność systemu wentylacyjnego? Pomoże nowoczesny rekuperator!

Przez Adam
W Instalatorzy
12 czerwca, 2023
0 komentarzy
579 Views

Rekuperacja, obok pomp ciepła i fotowoltaiki, jest coraz chętniej instalowanym urządzeniem w nowoczesnym budownictwie. Nie tylko podnosi jakość życia, ale przede wszystkim jest rozwiązaniem ekologicznym i ekonomicznym. Zobacz, dlaczego warto zamontować system rekuperacji w swoim domu.

recovens v400+

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła sprawia, że powietrze wewnątrz budynku jest czyste i nawilżone – i to niezależnie od pogody czy pory roku. Posiadając rekuperację możesz zapomnieć o regularnym i częstym wietrzeniu, zwłaszcza, gdy za oknem smog, mnóstwo alergizujących pyłków czy dokuczliwych owadów.

System rekuperacji składa się z kilku współpracujących ze sobą elementów. Centrala nawiewna, którą umieszcza się w budynku, napędza obieg powietrza. Rekuperator odpowiada za przekazywanie energii cieplnej pomiędzy dwoma strumieniami powietrza. Natomiast kanały wentylacyjne oraz kratki wentylacyjne poprowadzone w pomieszczeniach, zapewniają wymianę powietrza.

Sercem systemu rekuperacji jest wymiennik ciepła znajdujący się w rekuperatorze. Oprócz niego znajdziemy wentylatory, filtry powietrza oraz elektronikę pozwalającą na sterowanie pracą centrali.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperator działa tym skuteczniej, im mniej nieszczelności w całym budynku, które tworzą m.in. okna i drzwi, a na których bazuje tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Jest więc niezastąpionym urządzeniem w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie, zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i biurowcach.

Zasada działania rekuperacji przypomina częściowo klasyczną wentylację – powietrze z wnętrza budynku odprowadzane jest na zewnątrz, a następnie zastępowane świeżym. Różnica tkwi natomiast w ogrzewaniu tego powietrza. Dzięki centrali nawiewnej i rekuperatorowi, energia cieplna z powietrza, które znajduje się wewnątrz budynku, jest pozyskiwana, a następnie przekazywana zimnemu strumieniowi powietrza wpadającemu do wewnątrz.

Nowoczesne systemy rekuperacji – korzyści

Dzięki rekuperacji możemy cieszyć się czystym, świeżym i ogrzanym powietrzem w pomieszczeniach, co pozwala na wygenerowanie sporych oszczędności, które wydalibyśmy na ogrzewanie w sezonie grzewczym.

Rekuperator ogrzewa i wymienia powietrze znacznie sprawniej, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej wentylacji. Jest to praktyczne i uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w budynku każdej wielkości oraz niezależnie od jego charakteru.

Wybierając rekuperator trzeba jednak odpowiednio dobrać jego moc do rozmiarów budynku. Jeśli będzie ona zbyt mała, to skutkiem będzie zaduch panujący w pomieszczeniach.

Na co zwrócić uwagę wybierając rekuperator?

Wybierać możemy pośród różnych typów rekuperatorów – od wersji stojących, po podwieszane pod sufitem. Jednak dobierając urządzenie do swojej inwestycji, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na sprawność rekuperatora. Im jest ona wyższa, tym cały system zapewni większy odzysk ciepła, a jednocześnie zwiększy oszczędności na ogrzewaniu domu.

Kolejnymi ważnymi kwestiami są wydajność urządzenia podawana w m3/h (im wyższa, tym lepiej) oraz rodzaj wymiennika. Wybierać można spośród wymienników: przeciwprądowych, krzyżowych i obrotowych. Trzeba przy tym pamiętać, że rekuperatory o najwyższym stopniu odzysku ciepła wyposażone są w wymienniki przeciwprądowe. Przy wyborze centrali warto także sprawdzić jakie jest zużycie prądu oraz głośność pracy na poszczególnych biegach.

Rekuperator Recovens V400+ – ciesz się świeżym powietrzem w domu

W portfolio marki De Dietrich znajdziemy wysokiej klasy rekuperator Recovens V400+, który poprzez zastosowanie technologii odzysku ciepła o wysokiej sprawności, redukuje koszty ogrzewania budynków nawet do 50% w porównaniu do standardowych obiektów wyposażonych w wentylację grawitacyjną. Posiada opatentowany wymiennik ciepła o powierzchni wymiany blisko 30m2 pozwalający na odzysk ciepła z powietrza wywiewanego o sprawności temp. do 95%, co pozwala na znaczne oszczędności energii na potrzeby centralnego ogrzewania.

Co więcej, rekuperator Recovens V400+, poprzez ciągłą filtrację powietrza, zapobiega niebezpiecznym reakcjom alergicznym spowodowanym wnikaniem pyłów i alergenów do wnętrza budynku, redukuje ilość dwutlenku węgla oraz zapewnia właściwy poziom wilgotności względnej, uniemożliwiając rozwój pleśni, grzybów oraz chorobotwórczych bakterii.

System mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z funkcją odzysku ciepła od De Dietrich zapewni ciągłą oraz kontrolowaną wymianę powietrza. Natomiast intuicyjne, przyjazne dla użytkownika oprogramowanie sprawi, że korzystanie z systemu rekuperacji będzie szybkie i wygodne, a korzyści zdrowotne nieocenione.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: